یکشنبه, 28 مرداد 1397 ساعت 08:49

اطلاعات تکميلي

  • ارتباط متقابل افراد در منشور حقوق شهروندی لحاظ نشده است؛

منشوری برای دولت نه شهروندان

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به دور از افراط و تفریط، براساس تعالیم الهی و اسلامی، حقوق مردم را به کلی ارج نهاده و در واقع یکی از برجستگی‌‌های چشمگیر قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، توجه به حقوق مردم و آزادی‌های عمومی و اجتماعی است و به همین جهت یک فصل از قانون اساسی به حقوق ملت اختصاص داده شده است.

حقوق ملت از یک طرف مجموعه حقوق طبیعی است که از خصلت عالی انسان ناشی می‌شود و قانونگذار در تدوین قوانین، حق سلب یا محدودیت آن را ندارد و دولت‌ها نباید مانعی در مقابل آن ایجاد نمایند. از طرف دیگر مجموعه حقوق موضوعه ای است که دولت ها اجرای آن را طبق قوانین داخلی برای اتباع خود تامین و تضمین کرده و محتوای آن حقوق از یک کشور به کشور دیگر متفاوت می باشد.

منظور از حقوق اساسی در قانون، حقوقی است که انسان از آن جهت که انسان است؛ فارغ از اینکه از چه دین، نژاد، مذهب، طبقه و قومیتی برخاسته به او تعلق می‌گیرد. این حقوق صرفاً در مال مردم خلاصه نمی‌شود، بلکه همه اعمال و موارد را اعم از مادی و معنوی در برمی‌گیرد. به نظر می‌رسد با اعمالی مثل گرانفروشی بسیاری از حقوق مردم توسط خودشان تضییع می‌شود؛ حال سؤال اینجاست که این تضییع حقوق مردم توسط یکدیگر نقض حقوق شهروندی هست یا خیر؟

در همین راستا با ندا نبوی طباطبایی وکیل پایه یک دادگستری و استاد دانشگاه علامه طباطبایی و صنعتی شریف گفتگو کردیم.

نبوی طباطبایی اظهار کرد: دایره حقوق شهروندی، وسیع و بسیار گسترده بوده و علاوه بر تنظیم روابط میان دولت و ملت، و ضرورت رعایت حقوق مردم، توسط دولتمردان و نهادهای دولتی، تعامل افراد جامعه با یکدیگر را هم در بر می‌گیرد، که در آموزه های دینی از آن تحت عنوان حق الناس تعبیر شده است، و با توجه به اینکه حق الناس را خداوند متعال مقرر فرموده، لذا تضییع حق الناس، چه توسط  خود مردم و چه توسط نهادهای دولتی، مصداق تضییع حق الله به مفهوم موسع آن می باشد  و بعضی از مصادیق حق الناس مانند حق والدین و فرزندان و حق ارحام و خویشاوندان و حق همسایه و استاد و شاگرد و حقوق متقابل مردم و حاکمان و کارگزاران حکومتی در نهج‌البلاغه و رساله حقوق امام سجاد (ع)  نیز مطرح شده است، که ضرورت دارد مورد توجه همگان واقع شود.

وی افزود: اگرچه حقوق شهروندی در مجموعه قوانین و مقررات داخلی مانند قانون اساسی، قانون احترام به آزادی های مشروع و حفظ حقوق شهروندی، آیین نامه ستاد حقوق بشر و نیز منشور حقوق شهروندی مطرح شده است، اما واقعیت این است که حقوق شهروندی، فقط منحصر به موارد مطروحه در این قوانین و مقررات نبوده و حق الناس با همه ابعاد گسترده  آن، می‌تواند مصداق حقوق شهروندی باشد و باید توجه داشت که رعایت حقوق شهروندی، یک وظیفه و مسئولیت همگانی می‌باشد و علاوه بر اینکه دولت و نهادهای حاکمیتی، ضرورت دارد که حقوق شهروندی را رعایت کنند، خود مردم نیز در برابر رعایت حقوق یکدیگر مسئولیت دارند و باید توجه داشت که بعضی از موارد نقض حقوق شهروندی، توسط برخی از خود شهروندان صورت می گیرد.

این وکیل پایه یک دادگستری گفت: بسیاری از پرونده‌های مطروحه در محاکم، به دلیل عدم رعایت حقوق یکدیگر می‌باشد، دعاوی خانوادگی، مانند طلاق و نفقه و مهریه و حضانت فرزندان و دعاوی حقوقی مانند مسایل مربوط به معاملات و اموال مشاع و عدم پایبندی به تعهدات و نیز پرونده های کیفری، مانند سرقت و کلاهبرداری و جعل اسناد و ایجاد مزاحمت و  ممانعت از حق، مانند پارک اتومبیل، مقابل پارکینگ و توهین و افترا و ضرب و جرح و نیز عدم رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی، مانند عدم رعایت حق تقدم عابر پیاده و نیز عدم رعایت نوبت درصف و همچنین مواردی مانند احتکار و کم فروشی و گران فروشی و استفاده از ارز دولتی و فروش آن در بازار آزاد که می تواند مصداق رانت و سواستفاده از امتیازات دولتی و تحصیل اموال نامشروع باشد از مصادیق نقض حقوق شهروندی می باشد.

خواندن 452 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395