یکشنبه, 28 مرداد 1397 ساعت 10:42

گزارش معاون رئیس‌جمهور درمورد علل افزایش نرخ رشد ارز در ۴۰سال اخیر

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نایب رییس نخست فراکسیون مستقلین ولایی به تشریح جزئیات نشست صبح امروز این فراکسیون با مشاور اقتصادی رییس‌جمهور درباره مشکلات اخیر بازار ارز، نحوه برخورد با مفاسد اقتصادی و دیگر معضلات اقتصادی و سیاسی کشور پرداخت.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی ، با اشاره به برگزاری نشست صبح امروز فراکسیون مستقلین ولایی با محمد نهاوندیان مشاور اقتصادی رییس‌جمهور، اظهار داشت: آقای محمد نهاوندیان که میهمان جلسه صبح امروز فراکسیون مستقلین ولایی بود، گزارشی از وضعیت اقتصادی کشور ارائه کرد.

وی افزود: آقای نهاوندیان در گزارشی به تشریح دلائل نرخ رشد ارز در ۱۲ دولت بعد از انقلاب، یعنی در طول ۴۰ سال اخیر پرداخت و گفت که در این مدت نرخ رشد نقدینگی ۲۰ درصد بوده اما رشد اقتصادی به‌طور میانگین زیر ۳ درصد بوده و این عدم توازن منجر به افزایش نرخ رشد ارز در این ۴ دهه شده است.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که مشاور اقتصادی رییس‌جمهور در این جلسه به ارائه راهکارهایی برای شرایط و وضعیت فعلی نیز پرداخت، گفت: به‌طور کلی مهمترین خواسته و دغدغه نهاوندیان در جلسه صبح امروز فراکسیون مستقلین ولایی این بود که سیاسیون نباید برای اقتصاد نسخه‌پیجی و تصمیم‌گیری کنند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اضافه کرد: به‌گفته نهاوندیان کاهش نرخ تورم موجب کاهش نرخ سود بانکی نشده است. حال آن‌که یکی از چالش‌های اصلی کشور اصلاح نظام بانکی است و نهاوندیان نیز از مجلس به‌خاطر پیشگام شدن در بحث موسسات مالی و اعتباری تشکر کرد.

نایب رییس نخست فراکسیون مستقلین ولایی یادآور شد: آقای نهاوندیان از پرداخت ۲۱ هزار میلیارد تومان جهت رفع خسارات موسسات مالی غیرمجاز پرداخت شده است. مشاور اقتصادی رییس‌جمهور تاکید داشت که کاش نرخ ارز به تدریج تعدیل می‌یافت و از تعدیل یک‌باره آن خودداری می‌شد؛ چراکه پایین نگه داشتن دستوری و سرکوب‌گرایانه نرخ ارز نتیجه‌ای جز آن‌چه امروز شاهدیم به همراه نخواهد داشت.

وی همچنین گفت: آقای نهاوندیان در ادامه جلسه خود با فراکسیون مستقلین ولایی به مقایسه ۲ نظام سیاسی شوروی سابق و چین به‌لحاظ ساختار اقتصادی و اصلاح این ساختار پرداخت. البته بحث این نیست که باید حتماً از سیاست اصلاح اقتصادی چین تبعیت کنیم اما به‌گفته نهاوندیان، چینی‌ها در برخورد مفسدان اقتصادی ابتدا اعدام کردند، سپس اعلام کردند.

او در ادامه به راهکارهای نهاوندیان برای برون‌رفت از مشکلات اقتصادی فعلی نیز پرداخت و گفت: به‌گفته مشاور اقتصادی رییس‌جمهور لازم است که فسادستیزی کنیم و رشد نظام مردم‌سالارانه را حفظ و تقویت کنیم و رویکردی مردم‌گرایانه در اقتصاد پیش بگیریم و حکومت در بحث مبارزه با مفاسد اقتصادی منضبط و آهنین باشد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خاطرنشان کرد: آقای نهاوندیان همچنین به‌شدت نسبت به سود بانکی ۲۰ درصد انتقاد و تاکید کرد که این سود بانکی بالا عملاً منجر به افزایش نقدینگی می‌شود. به‌گفته نهاوندیان باید به‌سمت افزایش تولید حرکت کنیم و این درحالی است که افزایش تولید نیازمند کاهش هزینه تولید است. همچنین کاهش هزینه تولید نیازمند کاهش سود بانکی است و کاهش سود بانکی منجر به کاهش تورم خواهد شد و لازمه کاهش تورم نیز کاهش وابستگی دولت به بانک مرکزی است.

نایب رییس نخست فراکسیون مستقلین ولایی با بیان این‌که به‌گفته نهاوندیان بی‌انضباطی در سیستم بانکی عامل اصلی مشکلات اخیر بوده است، گفت: برای حل این مشکل باید در سطح سیاسی بر انسجام داخلی بیافزاییم و مسابقه مقصریابی را در کشور تعطیل کنیم.

جعفرزاده ایمن‌آبادی در پایان تصریح کرد: نهاوندیان تاکید کرد باید هدف همه ما حفظ انقلاب و اصلاح ساختار نظام باشد و در رسیدگی به تخلفات اقتصادی نیز به‌نحوی عمل کنیم که حرکت‌مان به‌سمت فسادستیزی باشد.

منبع: ایلنا

خواندن 179 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395