دوشنبه, 29 مرداد 1397 ساعت 08:52

حاشیه‌سازی برای فراموشی متن

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

فضای رسانه در حول و حوش مباحث اقتصادی پر شده است از مباحث حاشیه ای. حواشی که گویی تلاش دارد اذهان را از محورهای اصلی مشکلات اقتصادی منحرف کرده و  متوجه مسیر های انحرافی کند.

در حالی که اقتصاد کشور به خاطر رانت جویی گروهی معدود از بازار ارز دچار التهاب شده فضاسازی رسانه ای آنمه در رسانه های مدعی همسویی با دولت حول ضرورت تعیین قیمت ارز در بازار!، تسهیل تبادل ارزی برای واردات!، دامن زدن به شعارهای رسانه ای دونالد ترامپ، ضرورت توسعه صنایع دستی، تعیین تکلیف اصلاح طلبان، اختلافات اصولگرایان و ... با کدام تا این حد بزرگنمایی می شود؟

واقعیت اینجاست که دست انداز اقتصادی امروز تنها برگ برنده گروههایی است که شعار پایان انقلاب در چهل سالگی اش را دامن می زنند و اگر رسانه ها بی توجه به سوداگرانی که در این دست انداز به مال اندوزی مشغول و تیشه به ریشه منافع ملی می زنند به حواشی بپردازند، تمام مردم ایران بازنده خواهند بود.

من دور از واقعیت نمیدانم که سوداگران برای انحراف اذهان عمومی از هیچ هزینه ای دریغ نکرده و حتی برای پرداخته شدن به موضوعات خارج از متنی که به نمونه هایی از آنها ذکر شد هر نوع زمینه سازی را به انجام برسانند.

متاسفانه تجربه نشان داده، آنچه را که رسانه ها از مرکز توجه خود خارج می کنند از مطالبه مردم خارج شده و در این میان فضایی جهت تداوم سوداگری ها فراهم می شود.

رانتهای ناشی از بازار آشفته ارزی و چند نرخی شدن این بازار، درکنار تشنج وارداتی که به جای تمرکز بر واردات مواد اولیه تلاش دارد ارز دولتی را صرف واردات کالاهای مصرفی کند، مسیری در پیش اقتصاد ایران قرارداده که انتهای آن توقف کامل تولید مولد است و رسانه ها موظفند تمامی تمرکز  خود را بر جریانی قرار دهند که از این آشفتگی ها متنعم شده و حتی به قیمت فروپاشی کشور حاضر به چشم پوشی از این منافع سیاه نیستند.

عدم توجه به جریاناتی که در دو سال اخیر تمام تلاش خود را جهت افزایش نرخ ارز انجام دادند، از ایجاد فضای روانی  و انتظاری برای گرانی ارز گرفته تا اختلال در انتقال ارز به کشور، باعث می شود سوداگران و بر اندازان به اهداف خود دست پیدا کنند و مردم نیز متوجه نشوند حقوقشان با کدام هدف پایمال شده است.

جان کلام آنکه حاشیه پردازی در شرایطی که متن تلخی برای مردم ایران در حال نگارش است، نه عمل به رسالت رسانه ای است و نه خدمت به خلق.

خواندن 329 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395