دوشنبه, 29 مرداد 1397 ساعت 09:06

اطلاعات تکميلي

  • رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان لوازم ورزشی؛

تولیدکننده‌ها سرگرم مشکلات حاشیه ای شده اند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: برنامه بارکد روز شنبه 27 مرداد با موضوع تولید لوازم ورزشی با حضور مرتضی حق پرست رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان لوازم ورزشی و سید حسین محمودی مدیر شرکت تولیدی سامکوه و با همراهی تلفنی بهزاد پورجم تولیدکننده لوازم کوهنوردی جم پخش شد.

در ابتدا مرتضی حق پرست رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان لوازم ورزشی با اشاره به اینکه پوشاک ورزشی تولید داخل حدود 50% بازار داخلی را در دست دارند، گفت: ایران در شرایط فعلی تولید پوشاک و کفش برایش راحت تر است، به شرط آنکه مواد اولیه موجود باشد.

حق پرست ادامه داد: متأسفانه کارخانه هایی که پنبه را به نخ تبدیل می کردند،به دلیل فرسودگی ماشین آلات از بین رفته اند.انواع دستگاه های کششی داخلی جوابگوی نیاز داخل هستند و می توانند کیفیت خوبی هم داشته باشند ولی دستگاه های هوازی در ایران تولید نمی شوند،به دلیل آنکه فناوری تولید آن ها در ایران وجود ندارد.دوچرخه ثابت زمانی در ایران تولید می شد و حتی صادرات هم می شد ولی زمانی که نسل الکترونیکی دوچرخه وارد بازار شد،ایران دیگر نتوانست آن را تولید کند.

وی افزود: رشد تولید نیازمند برنامه ریزی خاصی است و نباید ناامنی اقتصادی وجود داشته باشد.بلاتکلیفی وعدم امنیت در تولید موجب بیکاری بسیاری از افراد می شود.دولت کارآفرین ها را بجای تشویق،تنبیه می کند. شهرداری و دارایی عمده مشکلات تولید کننده ها هستند. صنعت ورزشی کاری تخصصی است و فناوری خاص و به روز و علم نیاز دارد. تولید در ایران برنامه ریزی ندارد،به دلیل آنکه میزان تولید و صادرات مشخص نیست و بازار ثبات ندارد. اکنون تولید در ایران همچنان به صورت سنتی است و مواد اولیه هم موجود نیست.

سید حسین محمودی مدیر شرکت تولیدی سامکوه در تکمیل صحبت های حق پرست گفت: صنعت لوازم ورزشی شامل چندین صنعت می شود. لوازم ورزشی موجود در همه کشورها اکثراً وارداتی و ساخت چین هستند. لوازم تخصصی مربوط به کشورهای بخصوص هستند. برای مثال،اکثر لوازم تنیس روی میز و بدمینتون در کشور ژاپن ساخته می شوند ولی چین هم آن ها را تولید می کند. چین راهکاری یافته است تا بتواند تمام اجناس را به بهترین نحو تولید کند.بزرگترین نشان های تجاری هم لوازمشان را در چین تولید می کنند.

محمودی با تاکید بر اینکه 80 درصد لوازم و پوشاک ورزشی در ایران وارداتی هستند، افزود: تولید نیازمند برنامه ای بلند مدت است و باید از ابتدا تعریف شود. خیلی از مسائل تولید به دولت وصل است، پس دولت هم باید برای آن برنامه ریزی کند یا در کل در مسائل تولید دخالت نکند.

وی ادامه داد: اکنون هیچ چیزی در تولید سرجای خودش نیست. پتانسیل تولید پوشاک ورزشی در ایران وجود دارد،به شرط آنکه مواد اولیه موجود باشد و قیمت تمام شده پایین باشد تا ارزش افزوده بالا ایجاد شود.حتی تولید برخی پوشاک در داخل کشور جلوی برخی واردات را گرفته است.فدراسیون های جهانی مجبور هستند از یک سری نشان های تجاری حمایت کنند و از لباس های آن ها در مسابقات استفاده کنند.اکنون لباس های جودو در ایران از نظر کیفیت مورد تأئید شرکت گرین هیل هستند و با نشان تجاری گرین هیل تولید و عرضه می شوند.

مدیر شرکت تولیدی سامکوه با اشاره به مشکلات تولید گفت: متأسفانه اکنون تولید به دلیل صنعت رنگرزی و سایر صنایع دچار مشکل شده است.این مشکلات در وضعیت کنونی کشور بیشتر شده اند.صنعت نساجی به دلیل فرسودگی دستگاه ها و عدم به روز رسانی بسیار افت کرده است.ایران یک سری محصولات را می تواند با 1.4 قیمت تمام شده محصول خارجی تولید کند.فروش هر ساله کمتر می شود،به دلیل آنکه قدرت خرید مردم با افزایش نرخ ارز کم شده است.

وی اظهار داشت: صنعت ورزش،صنعتی به روز است. لوازم ایرانی از نظر طراحی نمی توانند با خارجی رقابت کنند.محصولات خارجی برای هدف خاصی طراحی و تولید می شوند ولی محصولاتی که از نمونه خارجی کپی برداری می شوند، کارایی محصول اصلی را ندارند، زیرا فناوری تولید در ایران وجود ندارد.واردات 1399 قلم کالا ممنوع شده است. قوانین وارداتی به صورت کارشناسی نیستند. اکنون تولید بسیار کم و در سطح پایین است و صنعت ورزشی ایران تا چند ماه آینده تعطیل خواهد شد.

بهزاد پورجم تولیدکننده لوازم کوهنوردی جم نیز گفت: ایران پتانسیل تولید لوازم کوهنوردی را دارد ولی اکنون متأسفانه مواد اولیه موجود نیست و تولیدکننده ها در شرایط فعلی حتی نمی توانند مواد اولیه را وارد کنند. تولید کننده ها سرگرم مشکلات حاشیه ای شده اند و نمی توانند به اصل تولید بپردازند. تولید و قوانین مثل جاده و ماشین هستند که باید هماهنگ باشند ولی متأسفانه در ایران اینگونه نیست. وجود یک کارشناس از هر صنفی برای تصمیم گیری و ایجاد قوانین واجب است. نگاه ها باید تخصصی شود. اگر دولت در تولید دخالت نکند، مشکلی وجود نخواهد داشت. تولید کننده ها نیاز به حمایت مالی ندارند.

خواندن 467 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395