دوشنبه, 29 مرداد 1397 ساعت 09:16

اطلاعات تکميلي

  • در صورت موافقت مجلس برای آزادسازی زندانیان غیرعمد؛

قانون پرداخت مهریه اصلاح می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: براساس ماده 3 قانون محکومیت مالی هر شخصی که توان پرداخت بدهی خود را ندارد، باید جلب شود و بر همین اساس با عدم توانایی در پرداخت مهریه حکم جلب زوج صادر می‌شود.

اکثر تعداد زندانیان جرائم غیرعمد مالی، مربوط به زندانیان مهریه است که متاسفانه هنوز این موضوع فرهنگ سازی نشده و قربانی می گیرد بطوری که اکنون بیش از ۳هزار نفر زندانی مهریه در کشور داریم که  ۷۹۸ نفر از زندانیان به دلیل بدهی مهریه بالاتر از ۲۰۰ سکه در زندان هستند.

با توجه به نوسانات قیمت سکه و ارتباط آن با پرداخت مهریه، مطمئناً مشکلات بسیاری گریبان‌گیر افراد مبتلابه قرار گرفته است و افزایش میزان جمعیت کیفری زندان‌ها به ویژه محکومان مالی مهریه را به دنبال داشته است. در همین راستا با اسدالله جولایی، مدیرعامل ستاد دیه کشور گفتگو کردیم.

جولایی ضمن بیان اینکه افزایش قیمت سکه در افزایش تعداد زندانیان مهریه بی تأثیر نبوده است، اظهار کرد: در حال حاضر تنها افرادی که توان مالی برای پرداخت ۱۱۰ سکه را نداشته باشند روانه زندان می‌شوند وهیچ فردی در هیچ محکمه ای برای بالاتر از این میزان راهی زندان نمی‌شود اما با توجه به مشکلات معیشتی مردم و نوسانات قیمت سکه، این معیار از 110 سکه با شرایط فعلی قیمت ها همخوانی ندارد؛ بنابراین رایزنی های ما از دوهفته گذشته با نمایندگان مجلس شورای اسلامی آغاز شده است و جلساتی نیز با رئیس فراکسیون زنان مجلس داشته ایم که با توجه به شرایط موجود، معیار 110 سکه باید بروز شود؛ امیدواریم با بهره‌گیری از کارشناسان این حوزه، این میزان کاهش یابد به طوری که باشرایط امروزجامعه همخوانی داشته باشد.

وی افزود: اولویت ستاد دیه زندانیان غیر عمد است و از افرادی حمایت می کند که ناخواسته راهی زندان شده اند. اما زندانیان مهریه در صحت کامل عقل و اراده زیر بار چنین مسئولیتی که کاملاً بار مالی دارد، رفته اند و با عنایت به اینکه ثبت رسمی می شود و در عقدنامه ذکر و امضا می شود، به محض به اجرا گذاشتن مهریه توسط زوجه، شخص مکلف به پرداخت تمام مهریه است و با مجازات زندان نمی توان مقابله کرد.

مدیرعامل ستاد دیه بیان کرد: طبق گزارشاتی برای ما ارسال می شود، عده ای حتی توان پرداخت 10 سکه را نیز ندارند و در زندان هستند.

اولین در خواست خیرین این است که زندانیان بدهکار دیه را به آنها معرفی کنیم و اکثر خیرین رغبتی به کمک کردن به زندانیان مهریه نشان نمی دهند، به این دلیل که شخص با عقل و اراده چنین مسئولیتی را پذیرفته است. با افزایش قیمت سکه امید زندانیان مهریه برای آزادی کمرنگ تر شده و آزادی را دور از دسترس می دانند؛ در این زمینه باید تلاش کرد افرادی که هرگز مرتکب جرمی نشده‌ اند و تنها به دلیل عدم پرداخت مهریه یا نفقه در زندان هستند با تمهیداتی که از سوی مسئولان اندیشیده می‌شود به جامعه و زندگی خود بازگردند.

به نظر می رسد باید برای این مشکل نوظهور که علاوه بر اقتصاد کشور دامن‌گیر جامعه و خانواده ها نیز شده است تدبیری اندیشیده شود که در غیر این صورت قطعا مشکلی بر مشکلات قضایی و حقوقی کشور افزوده خواهد شد.

خواندن 375 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395