دوشنبه, 29 مرداد 1397 ساعت 09:28

ظرفیت نرخ‌گذاری‌های مالیاتی در حمایت از تولید ملی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

از جمله انتقاداتی که پیش از این بر نظام مالیاتی ایران وارد می‌شود، این است که هنوز مالیات در کشور ما نقش ابزاری به تناسب ظرفیت‌ها و امکانات آن ایفا نمی‌کند و بیشتر از آنکه در تصمیم‌گیری‌ها سیاستگذاری‌های اقتصاد کلان نقش ایفا کند تنها راهی برای کسب درآمد دولت‌ها شده است.

در حالی که سیاست‌های مالیاتی هم از جمله ابزارهایی می تواند باشد که در سال حمیات از کالای ایرانی به تولید ملی کمک کرده و جنبه حمایتی پیدا کند. هرچند در بسیاری از زمینه ها و حمایت ها شاید اولین موضوعی که مد نظر قرار می گیرد معافیت های مالیاتی است.

یکی از موضوعاتی که همواره در گلایه های تولیدکنندگان وجود دارد، پرداخت مالیات بر ارزش افزوده است. برای آنکه ببینیم این اعتراض چقدر وارد است باید ابتدا مروری بر تعریف و نحوه محاسبه مالیات بر ارزش افزوده داشته باشیم.

مالیات بر ارزش افزوده یا VAT مالیاتی است که باید توسط مصرف کننده در زمان خرید و به همراه بهای خرید کالا و خدمات پرداخت شود.

مالیات بر ارزش افزوده که چند سالی است که به لیست مالیات های دریافتی توسط نظام مالیاتی کشور اضافه شده است، یک مالیات عام است که بر همه کالاها و خدمات مگر کالاها و خدماتی که معاف از مالیات باشند اعمال می‌شود. این مالیات از کل مراحل تولید و توزیع کالاها و خدمات دریافت می شود.

هر خدمات یا محصولی که تولید می شود برای تولید آن مراحل مختلفی طی می‌شود. مالیات بر ارزش افزوده از حلقه آخر گرفته می‌شود و به همه کالاها و خدمات به جز ۱۷ نوع کالا و خدمات که در قانون ذکر شده است تعلق میگیرد. سیگار ۱۲ درصد و سوخت هواپیما ۲۰ درصد باید مالیات ارزش افزوده بپردازند برای سایر کالاها و خدمات همان ۹ درصد است.

ثروت اضافه‌ای که توسط شرکت از طریق فرآیند تولید و یا ارایه خدمات ایجاد می‌شود که با کسر نهاده‌های واسطه (مثل هزینه خریدها) از عایدی‌ها به‌دست می‌آید برای مثال نهاده‌هایی نظیر کابل، مراکزسوئیچ، نیروی انسانی متخصص در طی یک فرآیند، یک ارزش جدیدی (ارایه خدمت به مشترکین) تولید می‌کنند که در واقع به ارزش نهاده‌های ما افزوده می‌شود.

محاسبه ارزش افزوده به‌منظور پرهیز از احتساب مضاعف صورت می‌گیرد. به این معنی که ارزش کالاها و خدماتی که به‌عنوان داده‌های واسطه یک فعالیت به‌کار گرفته می‌شود به نوبه خود ستانده یک فرآیند تولید بوده و لازم است از ستانده این فعالیت کسر شود تا ارزش افزوده آن به‌دست آید.

ارزش ستانده – ارزش مصرف واسطه = ارزش افزوده ناخالص

ارزش افزوده ناخالص – مصرف سرمایه ثابت =ارزش افزوده خالص

 در واقع ارزش افزوده اختلاف بین ارزش کالاها و خدمات فروخته شده با ارزش کالاها و خدمات خریداری شده است. به بیان ساده مالیات بر ارزش افزوده مالیاتی است که خریدار هنگام خرید کالا و خدمات به فروشنده می پردازد و فروشنده نیز باید در دوره های زمانی مشخص آن را به دولت و سارمان امور مالیاتی پرداخت نماید.

قانون مالیات بر ارزش افزوده اگرچه امروز با نواقصی همراه است و این موضوع مورد تایید نمایندگان و سازمان امور مالیاتی است اما هنوز مورد اصلاح قرار نگرفته است.

برخی نمایندگان وجود نقایص این قانون را به این دلیل است که حلقه نهایی را به درستی شناسایی نشده است و بانک اطلاعلاتی ضعیف است. و به همین دلیل گاهی  فشار بر تولیدکننده وارد می شود. در صورتی که تولید کننده وسط حلقه قرار گرفته و اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده ضروری است.

البته این نکته را هم نباید فراموش کرد که تولیدکنندگان نباید هراس از افزایش قیمت نهایی محصولات خود و کاهش خریدار و مشتری را با فشار بر دیوار کوتاه مالیات جبران نکنند.

خواندن 171 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395