دوشنبه, 29 مرداد 1397 ساعت 09:41

نسل كُشی صنعتی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سعيد آهنگران

دبیر انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران

عصراقتصاد: اين روزها با افزايش شديد بحران‌هاي اقتصادي كه نه به امروز ختم می‌شود بلكه يك دهه است كه جامعه صنعتگران با آن دست و پنجه نرم مي كنند، يكي پس از ديگري به اصطلاح سپر انداخته و در حال وداع تلخ و پر از غم از حوزه فعاليت خود هستند. صنعتگراني كه با سرمايه‌های اندك و نزول‌های بی‌رحمانه بانك ها، سازمان‌های ماليات و تامين اجتماعی و بي عدالتی‌های قراردادی به جنگ با برند هاي با قدمت بيش از يك و دو دهه جهاني رفتند و امروز با كوهي از بدهی و از دست دادن آرامش و امنيت، عرق سرد شرمندگي بر جبين آنها در مقابل همكاران خود و جامعه نقش بسته است. 

افرادي كه يه روز با جسارت كامل و با شوقي ديوانه وار به سمت توليد بعنوان يك اقدام ميهن دوستي و سربلندي ايران در تعامل با قدرت هاي جهاني جان و مال خود را در اين راه نهادند. اما متاسفانه با سياست‌های ناصواب دولت‌های روی كار آمده كه با اطمينان مي توان گفت كه قاطبه آنان زد توليد رفتار كرده اند، بسياري از آنان را به ورطه تعطيلي كشاند. 

از آنجاييكه صنعتگران واقعی بدليل مشغله هاي فراوان كه دولت ها آنها را گرفتار كرده اند، هميشه از اخبارها و اطلاعات ذي قيمت پشت پرده اقتصادي براي تصميم گيری بدورند، همواره بازنده اصلي در اقتصاد ايران بودند. همانطور كه امروز هم كه بحران هاي ارزي و بي ثباتي در اقتصاد رخ داده است، بسياري از شركت‌های توليدی كه با قيمت هاي تمام شده واقعي در گذشته اقدام به بستن قرارداد نمودند با زيان‌های هنگفت بايد چهار گوشه كارخانه را ببوسند و اگر خوش شانس باشند راهي منزل شوند. 

بسيار دردناك و غم انگيز است كه اين صحنه را كه همه ما در طول زندگی مشاهده كرديم بازگو كنم، اما همه ما با چشمان خود ديده و با گوش هايمان شنيده ايم كه برخي رانندگان شريف خودروهاييكه مسافران را در شهر جابجا مي كنند از خاطرات كارخانه هاي خود براي مسافران مي گويند، هيچگاه صحبت هاي آنان را قبول نكرده و باورم نشد، تا اينكه امروز اين شرايط را مي بينم و چقدر براي جامعه اسلامي ما زشت و ناپسند است كه بايد واقعيت هايي را بپذيريم كه در هيچ بلاد كفر حتي به فكر كسي هم خطور نمي كند. 

بهر حال صنعت و تبع آن جامعه كشش اين آزاد سازي غير منطقي و غير حرفه اي را آنهم در زمان اين همه محدوديت ها و تهديدهاي داخلي و خارجي ندارد، مضاف اينكه ندادن ارز با قيمت مناسب و معطل كردن قريب به سه ماه براي واحدهاي توليدي جهت تاييد ثبت سفارش، ضبظ تضامين، خروج يكي پس از ديگري همكاراني كه سالها براي آنها سرمايه گذاري شده، سكوت مطلق دستگاه‌ها، مراجعه داروغه های ناتينگهام، عدم توجه و گوش نسپردن مسئولين مرتبط با صنعت به دغدغه هاي توليد ، حتي صداي ياري و كمك، همه و همه نشان از مرگ زود هنگام واحد هاي توليدي دارد، حتي تا قبل از سيزده آبان.

خواندن 224 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395