دوشنبه, 29 مرداد 1397 ساعت 11:50

مناطق آزاد آدرسی غلط در کشور

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

نیلوفر جمالی * کارشناس ارشد علوم ارتباطات اجتماعی

عصراقتصاد: اصول مناطق آزاد تجاری و اقتصادی در سیستم اقتصاد بسته استوار است به این معنی که در کشورهای سوسیالیستی که اقتصادهای بسته در آن حاکم است از مناطق آزاد برای گریز از این شرایط استفاده می شد. ایران نیز به دلیل داشتن اقتصاد تک محصولی در سالهای 67 و 68 برای رونق بخشیدن به اقتصاد غیرنفتی سه منطقه آزاد تجاری-صنعتی را در کشور شکل داد.

کارکرد مناطق آزاد به این صورت است که برای جذب سرمایه های خارجی قانون کار، مالیات ، حقوق و عوارض گمرکی و ... حاکم نیست چراکه از این طریق می توان صادرات را توسعه و افزایش داد. همچنین ایجاد اشتغال، جذب سرمايه گذاري داخلي و خارجي و انتقال تکنولوژي، افزايش درآمدهاي عمومي، افزايش توريسم، ارتقاي جايگاه اقتصادي کشور و بهره مندي از اقتصاد رقابتي با اصول و قوانین حاکم در این مناطق امکان پذیر است.

اما مدت هاست که مناطق آزاد در کشور ما کارکرد اصلی خود را از دست داده و راهی ساده تر برای ورود کالاهای خارجی و قاچاق به کشور شده است. این در حالی است که هرگونه ایجاد امکان برای ورود کالاهای خارجی و قاچاق ظلم در حق کشور و تولیدکنندگان داخلی است.

در واقع اخذ عوارض گمرکی مشکل توسعه اقتصادی کشور نبوده که تنها با حذف آن در برخی مناطق بتوان تحرک اقتصادی ایجاد کرد، بلکه باید کل بسته تحرک مناطق آزاد به صورت کامل اجرایی شود و اجرای ناقص این اصول مشکلی را حل نمی‌کند.

در این راستا، باید تاکید کرد که بزرگترین قدرت های اقتصادی جهان نیز در سیاستگذاری خود برای مناطق آزاد حداکثر منافع تولیدکنندگان داخلی خود را در نظر می گیرند و اساس برنامه ریزی های خود را بر بالا بردن توان صنایع داخلی خود در دنیای رقابت استوار کرده اند.

همچنین در بند یازدهم سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، درباره مناطق آزاد این چنین آمده است که توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی کشور به منظور انتقال فنآوری‌های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات و تأمین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارجی است.

از این رو با توجه به روح حاکم بر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی یعنی حمایت از تولید داخلی و نگاه به درون که سالهاست سر لوحه بیانات و دیدگاه های مقام معظم رهبری است، هر نوع اشتباه در آزادسازی مناطق و نداشتن دیدگاه درست از سیاست های حاکم در آن می تواند آسیب جدی به تولید ملی وارد کند.

شرایط کنونی حاکم برمناطق آزاد کشور به گونه ای است که اگر کالاهایی که با معافیت گمرکی از مناطق آزاد وارد کشور می شوند را بتوان از گمرکات کل کشور با تخفیف وارد کرد، شرایط درآمدزایی بیشتری برای خزانه کشور خواهند داشت.

بر این اساس، اگر قرار باشد مناطق آزاد کشور با همین فرمان جلو بروند افزایش این مناطق نه تنها کاربردی برای افزایش صادرات و کمک به تولید ملی نخواهد داشت بلکه عرصه را برای ورود کالاهای خارجی و زمین زدن تولید داخلی فراهم خواهد کرد. در واقع مناطق آزاد تبدیل به آدرسی غلط در کشور ما شده است.

خواندن 346 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395