سه شنبه, 30 مرداد 1397 ساعت 00:00

سوت پایان گردشگری نواخته می شود !

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد

عصراقتصاد:  گردشگري در بسياري از كشورهاي بزرگ و كوچك جهان، یکی از بزرگ‌ترين و سودآورترين صنایع است. اما ايران علي رغم غنا و تنوع فرهنگي، تمدني، زيست محيطي و آداب و رسوم ،جايگاه و سهم متناسب با خود را در صنعت گردشگري كسب نكرده‌است. گردشگري؛ فرهنگي ترين حوزه اقتصاد است. آگاهان اقتصادي معتقدند گردشگري تنها بخشي از مجموعه عظيم اقتصاد است كه در حد بسيار زيادي بارگه هاي فرهنگي گره خورده است.

اما امروز گردشگری ایران با چالش های بزرگی روبروست که جدای از اوضاع نابسامان اقتصادی، بی تدبیری ها نیز به بزرگتر شدن آنها دامن زده است.

میزان افزایش نرخ هتل ها به عنوان بخش مهمی از هزینه های سفر و افزایش نرخ وسایل حمل و نقل عمومی مانند قطار و سفرهای هوایی با وجود افزیش چندبرابری نرخ بلیت هواپیما، این روزها سفر را گران تر از هر زمان دیگر کرده است.

در همین ارتباط نیک سیرت کارشناس گردشگری می گوید: امروز تعداد گردشگر بخصوص گردشگر خارجی نسبت به سال گذشته در شهرهای توریستی ما بسیار کمتر شده است.

به گفته وی، اوضاع گردشگری امروز بسیار دشوار شده و بسیاری از گردشگران در شرایط اقتصادی و گرانی کنونی انقدر دچار مشکل هستند که حتی نمی توانند در رستوران غذا بخورند چه برسد به اینکه برای سفر بعدی برنامه ریزی کنند.

حال در این شرایط برخی از فعالان این حوزه به دنبال حذف مالیات بر ارزش افزوده در گردشگری هستند که به نظر می رسد در این اوضاع این موضوع بیشتر از اینکه چالش این بخش باشد ، از موارد حاشیه ای است.

«مالیات بر ارزش افزوده»، مالیاتی است که فروشنده و یا دریافت کننده موظف است آن را به خزانه دولت واریز کنند. این مالیات از خریدار و یا مصرف کننده دریافت می شود، به این صورت که هزینه آن روی بهای خرید یک کالا و یا خدمات ارائه شده در نظر گرفته شده است. در صنعت گردشگری به گونه ای است که برای مثال فردی که می خواهد به یک تور داخلی برود، مالیات بر ارزش افزوده را باید به هتل، پرواز، خدمات آژانس و … بپردازد و این موضوع در تورهای ورودی نیز به همین گونه است.

از زمان اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده، به‌دلیل تحمیل هزینه بیشتر بر مصرف‌کننده و گران‌ترشدن نرخ تمام‌شده خدمات، انتقادهای زیادی به این تصمیم وارد شد و بخش‌ گردشگری نیز ازجمله معترضان جدی قانون مالیات بر ارزش افزوده بود. بخش گردشگری معتقد بود که این مالیات منجر به گران‌ترشدن سفر می‌شود.

سیاست مالیات بر ارزش افزوده و با نرخ ۳ درصد از میانه دهه ۸۰ در کشور به اجرا درآمد و تقریباً هر ساله به میزان یک درصد بر آن افزوده می‌شود. در حالی که چندی پیش اعلام شد قرار است این نرخ خود را به ۱۲ درصد برساند، اکثر فعالان گردشگری اساساً به این مساله اعتراض دارند که چرا باید ذیل این قانون قرار بگیرند؛ زیرا سودی که آژانس‌های مسافرتی از ورود گردشگر به کشور به دست می‌آورند بین ۵ تا ۱۰ درصد است و واضح است که نمی‌توانند مالیات ۹ درصدی کنونی را از محل سود خود تامین کنند.

بنابراین ناچارند این مالیات را در هزینه‌های سفر مسافر محاسبه کنند و این امر منجر به افزایش قیمت خدمات می‌شود. چنین مساله‌ای بدون شک بر تمایل گردشگران خارجی برای سفر به ایران تاثیر منفی خواهد گذاشت و از تعداد آنان خواهد کاست.

اما با آغاز سال 97 و با نام‌گذاری آن با عنوان حمایت از کالای ایرانی بسیاری از کارشناسان بر این بودند که عمده حمایت از فعالان اقتصادی ‌می‌تواند در حذف یا اصلاح برخی ساختارهای اقتصادی از جمله ساختار مالیاتی در کشور باشد. در همین خصوص چند ماه پیش بود که رئیس سازمان میراث فرهنگی از مذاکره با سازمان امور مالیاتی برای اصلاح و هدفمندشدن قانون مالیات بر ارزش افزوده در بخش گردشگری خبر داد.

وی درباره مذاکراتی که با سازمان امور مالیاتی داشته‌اند، گفته بود: مالیات بر ارزش افزوده را که نمی‌توان حذف کرد، اما معاون گردشگری با سازمان امور مالیاتی نشست‌های خوبی داشته مبنی بر اینکه اگر قرار است از این بخش کمکی شود، در بخش تورهای ورودی باشد، چرا که در گذشته اگر حمایتی وجود داشت، هدفمند نبود و به توسعه گردشگری کمکی نمی‌شد، برای همین این طرح با سازمان امور مالیاتی پیش می‌رود تا مالیات‌ها در گردشگری هدفمند شود. با این وجود مالیات بر ارزش افزوده از خدمات گردشگری به هیچ عنوان حذف نخواهد شد.

به گفته وی، اگر قانون در بخش هایی که مربوط به صنعت گردشگری می باشد، اصلاح گردد، در نتیجه هیچگونه مالیات بر ارزش افزوده ای بر قیمت تمام شده در تورهای ورودی در نظر گرفته نخواهد شد. این حذف مالیات بر ارزش افزوده به این دلیل است که مالیات مربوطه قبل از برگزاری تور، در هزینه هتل و یا دیگر خدماتی که در طول آن انجام می شود، گرفته خواهد شد.

اما محمد محب خدایی ـ معاون گردشگری کشور ـ درباره نتیجه رایزنی با سازمان امور مالیاتی گفته بود: طبق قانون، کالاهای صادراتی غیرنفتی از پرداخت این مالیات، معافند. ما نیز باید اثبات کنیم گردشگری، صادرات معکوس است و اگر پولی از طریق ارزآوری انجام می شود، یعنی صادرات صورت گرفته، بنابراین باید مشمول این قانون شود. هنوز در مرحله کارشناسی موضوع هستیم، مهم این است که قانون معافیت مالیاتی کالاهای صادراتی غیرنفتی را در گردشگری نیز به نتیجه برسانیم.

بنا به گفته وی، اگر قانون های مالیاتی در رابطه با صنعت گردشگری در راستای درست و کارشناسانه اصلاح شود،

می توان نتیجه گرفت که در هزینه های نهایی و تمام شده تورهای گردشگری ورودی، دیگر هیچ گونه مالیات بر ارزش افزوده ای وجود نخواهد داشت، زیرا مالیات مورد نظر در قیمت خدماتی مانند اقامت در هتل های مختلف، لحاظ شده است.

با این حال علی‌اصغر مونسان تقریبا دوماه پیش در جمع برخی از فعالان گردشگری از رضایت نمایندگان مجلس به کاهش این مالیات در هتل‌ها خبر داد و اعلام کرد: خوشبختانه بر اساس تصمیم نمایندگان مجلس مقرر شد نرخ ترجیحی مالیات بر ارزش افزوده در هتل‌ها از ۹ به ۳ درصد کاهش یابد. مالیات برارزش افزوده در هتل‌های یک تا سه ستاره از ۹ به ۳ درصد کاهش یافت، این درحالی است که هتل‌های ۴ و ۵ ستاره که گران‌تر هستند روی رویه قبلی، همان ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده را از مردم دریافت خواهند کرد.

اما به نظر می رسد در شرایط بحرانی که امروز گردشگری با آن دست به گریبان است مسائلی از جمله اینکه 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده از این صنعت حذف شود یا نه تاثیر زیادی بر نتیجه قیمت های تمام شده ندارد و کمک چندانی به توسعه گردشگری و افزایش تعداد گردشگران نمی کند.

کما اینکه نیک سیرت کارشناس گردشگری نیز معتقد است: با کاهش چند درصدی مالیات بر ارزش افزوده مشکلی از گردشگری کشور حل نخواهد شد.

این کارشناس گردشگری می گوید در گفتگوهایی که با گردشگران انجام داده ام، از افزایش قیمت هتل ها، حمل و نقل بخصوص بلیت هواپیما شکایت داشتند. انقدر افزایش قیمت ها زیاد بوده که مسائلی مانند مالیات و ... تاثیری بر اوضاع کنونی گردشگری ندارد.

وی می افزاید: به عنوان مثال کسانی که برای اولین بار به اصفهان سفر کرده اند، می گویند ما بخاطر زاینده رود به اصفهان آمده ایم، هر چند اصفهان بناهای تاریخی و زیبایی های منحصر به فردی دارد اما به دلیل خشکی زاینده رود لطمه بزرگی به این شهر خورده است. بنابراین مسائلی اینچنینی به خودی خود به صنعت گردشگری لطمه خواهد زد و در کنار اینها گرانی و افزایش چندبرابری قیمت ها را هم اضافه کنید. اینها شرایطی را فراهم کرده که گردشگری که قصد چند روز بیشتر اقامت در شهری را داشته، مجبور می شود زودتر به شهر خود بازگردد و نتواند از تمام مکان های تاریخی و دیدنی شهر بازدید کند.

نیک سیرت ادامه می دهد: بخشی از درآمد شهرها و استان هایی که ظرفیت گردشگری دارند، وابسته به گردشگران ورودی به آن شهر است. بنابراین باید تدابیری اندیشیده شود و امکاناتی برای گردشگران در نظر بگیرند که این اوضاع سامان یابد.

وی می گوید: این روزها زمزمه هایی از گردشگران شنیده می شود که آخرین سفرشان است و با وجود این گرانی ها دیگر نمی توانند سفر کنند. باید امکاناتی در نظر گرفته شود که مردم بتوانند سفر کنند که در شرایط فعلی کشور کار آسانی نیست.

بنابراین در شرایط حال حاضر اقتصادی که بخش گردشگری میان‌بُر توسعه تلقی می‌شود، تدابیر کارشناسی اساسی برای این صنعت باید اندیشیده و به کار گرفته شود که در غیراینصورت سوت به پایان خط رسیدن گردشگری در ایران به گوش خواهد رسید.

خواندن 598 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395