چهارشنبه, 07 شهریور 1397 ساعت 04:00

اطلاعات تکميلي

  • پس از سه دهه رخ داد؛

تدوین سند واحد طرح جامع سرزمینی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

نیلوفر جمالی

عصراقتصاد: معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی با اشاره به احیای طرح جامع سرزمین از طریق اقدام مشترک وزارتخانه و سازمان برنامه و بودجه کشور، گفت: پس  از ۳ دهه انجام اقدامات موازی سند واحد طرح جامع سرزمینی تدوین شد.

محمدسعید ایزدی معاون معماری و شهرسازی و دبیر شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در نشست خبری خود به مناسبت هفته دولت، با اشاره به تدوین سند آمایش سرزمین کشور عنوان کرد: اکنون ارتقای جایگاه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران با تاکید و تمرکز بر سیاستگذاری و طرح موضوعات کلیدی توسعه، ایجاد فضای مشارکت و گفت وگو تعامل با حرفه مندان از طریق انجمن صنفی و جامعه مهندسان مشاور بخشی از کارهایی است که در یکسال گذشته به سرانجام رسیدند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار عصراقتصاد درباره رویکرد شورای عالی شهرسازی و معماری ایران درباره تغییر رویکرد نحوه تفکیک اراضی شهری در توده گذاری 40-60 و تاثیر آن در بهبود شرایط شهری نیز گفت: ضابطه 40-60 در تمامی شهرها به ویژه شهر تهران یک الگو برای ساخت و ساز است که در قطعات 10*20 چه در بافت فرسوده و چه اراضی جدیدی که زیر ساخت و ساز قرار دارند اعمال می شود که بر اساس آن 60 درصد از بخش شمالی یک زمین قابلیت ساخت دارد.

ایزدی تشریح کرد: اینکه بحث بر سر این نیست که چرا ساخت شهری در بخش هایی به صورت ردیفی (row house)  در حال انجام است بلکه اعتراض ما بر این است که نباید تمام شهر به صورت ردیفی ساخته شود. اکنون در ابتدای خیابان مطهری تهران ساختمان چهار طبقه ای ساخته شده که هنوز منتظر ساخت و ساز در زمین های کناری است و تعداد زیادی از این دیوارهای بلاتکلیف در سطح شهر وجود دارند.

وی با بیان اینکه ضابطه 60-40 می تواند در بخش هایی از شهر عملیاتی شود، افزود: در دهه 50 افرادی که برای اولین بار این ضابطه را تعریف کرده اند برای یک الگوی توسعه در شهر تهران برنامه ریزی کرده اند و به نظر ما تعمیم این الگو به تمام شهر تهران و ایران غلط است چراکه یک الگوی غیرقابل انعطاف در بخش های مختلف شهر اعمال می شود و نمی توان یک الگو برای تمام شهرها در نظر گرفت و باید ضابطه مذکور را منطبق با شرایط معماری همان منطقه در نظر گرفت.

 معاون معماری و شهرسازی درباره مشکلات دیگر ضابطه 40-60 نیز گفت: 80 درصد پلاک ها با هزار شگرد در این مورد تخلف می کنند و باید جلوی حرکت ساخت و ساز به سمت تخلف را گرفت. به عنوان مثال در مناطقی از تهران که دارای انبوهی از فضای سبز است زمانی که اجازه می دهید چنین ضابطه ای به 80 درصد زمین ها تعمیم پیدا کند یعنی مجوز مرگ باغات و قطع درختان را صادر کرده اید، پس این ضابطه نمی تواند جوابگوی تمام مناطق تهران باشد.

به گفته وی آنچه که قصد تغییر در آن را داریم این است که ضوابط متعلق به هر منطقه و محدوده با دیگری متفاوت باشد و به سمت الگویی حرکت کنیم که بتواند هم ساز با الگوهای پهنه و شرایط آن منطقه باشد.

ایزدی با بیان اینکه شورای عالی شهرسازی درگیری مسائل روزمره شده بود، گفت: ارتقای جایگاه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران به عنوان بالاترین مرجع سیاستگذاری در حوزه توسعه شهری و سرزمینی با تأکید و تمرکز بر سیاستگذاری و طرح موضوعات کلیدی، توسعه در شورای عالی و پرهیز از روزمرگی در دستورکار قرار گرفت.

معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد:‌ از سال گذشته ۵۰ درصد مباحث مطرح در شورای عالی شهرسازی، به سیاست‌های شهری اختصاص یافت و موضوعات مهمی را به تصویب رساندیم. به عنوان مثال؛ رودخانه‌های شهری که ثروت‌های زیست‌محیطی محسوب می‌شود، دچار تعرضات فراوانی شده است که در شورای عالی شهرسازی مصوبه‌ای داریم که بازآفرینی رودخانه‌ها را مشخص می‌کند.

ایزدی گفت: مصوبه رویکرد عدالت جنسیتی در طرح‌های توسعه شهری و مصوبه شناسایی بناهای شاخص از دیگر مباحث مطرح در شورای عالی معماری و شهرسازی بود.

وی از رد دیون به مهندسان مشاور خبر داد و گفت: سالهای ۹۶ و ۹۷ با تخصیص صددرصدی اعتبار، همه دیون خود را به مهندسان مشاور پرداخت کردیم.

به گفته ایزدی تجدیدنظر در ساختار، محتوا و فرایند برنامه‌ریزی و طرح‌ریزی شهری به ویژه در مقیاس طرح جامع با رویکردهای نوین منطبق با شرایط کنونی شهرهای کشور را از دیگر اقدامات انجام شده در معاونت شهرسازی و معماری است.

معاون شهرسازی و معماری با بیان اینکه متأسفانه معماری کشور مورد غفلت قرار گرفته است، گفت: توجه ویژه به ارتقای ویژه معماری، از طریق تشکیل کمیته اعتلای معماری، برگزاری مسابقات معماری، مستندسازی و ترویج معماری خوب، اصلاح دستورالعمل‌ها و ضوابط ساختمانی از دیگر دستاوردها در معاونت شهرسازی و معماری است. معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی همچنین به ترویج گفتمان‌سازی به منظور افزایش مطالبه‌گری در جامعه به خصوص در مسائل شهری و سرزمینی از طریق راه‌اندازی گروه‌ها و شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی خبر داد و گفت: در این حوزه، خانه گفتمان شهری در شهرهای تهران، کرمان و گرگان تأسیس شد.

وی افزود:‌ تقویت نظارت و پایش تحولات شهری از طریق حمایت از دیده‌بان شهری و تشکیل نهاد برنامه‌ریزی و توسعه کلان‌شهرهایی نظیر کرج، تهران، اصفهان و همدان توسط معاونت شهرسازی و معماری انجام شد.

ایزدی با بیان اینکه ادغام وزارت راه و شهرسازی و موضوعات مرتبط با آن همیشه مورد توجه بوده است، گفت: در این معاونت از ظرفیت موجود ادغام دو حوزه راه و شهرسازی با راه‌اندازی کمیته‌های مشترک، تدوین و اجرای برنامه‌های مشترک با حوزه‌های حمل و نقل (معماری راه، منظر ریلی، کمیته ایستگاه‌های راه‌آهن، ترمینال‌های فرودگاه و غیره) در دستورکار قرار گرفته و انجام شد.

معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی افزود: اولویت‌بخشی و حمایت از سیاست بازآفرینی شهری با هدف ارتقای کیفیت زندگی در شهرهای کشور از طریق تجدیدنظر در شیوه شناسایی محدوده‌های هدف، تصویب سیاست بازآفرینی رودکنارها،‌ نظارت و مراقبت از ثروت‌های فرهنگی و تاریخی و حمایت از باغات و زیست‌بوم‌های شهری و روستایی از دیگر مواردی بود که در این معاونت اجرا شد.

وی تأکید کرد: در یک سال گذشته سه پادگان در شهرهای ارومیه، خرم‌آباد و اصفهان تعیین تکلیف شدو  شهروندان آن شهرها صاحب عرصه مناسب شدند. همچنین موضوع جنجالی جابه جایی پادگان‌های آموزشی ۰۶ تهران و لشکر ۷۷ مشهد هم در حال پیگیری است.

معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی از تشکیل شورای ساماندهی پایتخت و ارائه راهکارهای اجرایی برای ارتقای کیفیت زندگی در کلان‌شهر تهران خبر داد و گفت: این موضوع در سه ماه گذشته انجام شد و هدف توجه به مسائل کلیدی کلان‌شهر تهران و پایتخت است.

وی افزود: همچنین سیاست‌گذاری و نظارت بر تحقق برنامه‌های حفاظت از بافت‌ها و آثار فرهنگی و تاریخی و تجدیدنظر در طرح بافت پیرامون حرم مطهر رضوی، پیگیری جلوگیری از تخریب کارخانه حریربافی چالوس و اصلاح طرح تعریض و تخریب محله بلاغی شهر قزوین همچنین مصوبه حفاظت گورستان‌های تاریخی دنبال و اجرا شد.

ایزدی همچنین به راهبری پروژه‌های طراحی فضای شهری در راستای ارتقای کیفیت فضاهای شهری اشاره کرد و گفت: در این‌باره می‌توان به طراحی شهری رودخانه شهر خرم‌آباد، طراحی شهری خیابان امام خمینی چابهار، طراحی فضای شهری خیابان چهار مردان قم و ... اشاره کرد.

معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی گفت:‌ از بزرگترین دستاوردهای شورای عالی معماری و شهرسازی، تجدیدنظر در طرح بافت پیرامونی حرم مطهر امام رضا(ع) بود که در یک ماه گذشته ابلاغ  شد و رویکرد مواجهه با این بافت ارزشمند تغییر یافت.

وی با بیان اینکه شهر مشهد ۱.۲ میلیون نفر جمعیت حاشیه‌نشین دارد، گفت: در طرح تجدیدنظر در بافت پیرامونی حرم امام رضا(ع) از ایجاد خیابان‌های جدید، بلندمرتبه‌سازی، لوکس‌سازی پیرامون حرم جلوگیری شد و حفاظت از بافت اطراف حرم مطهر انجام شد.

ایزدی ادامه داد: در شهر اصفهان کارخانه ریزبافت به عنوان باقیمانده آثار معماری صنعتی کشور از بانک ملی به مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان خریداری کردیم و مانع تخریب آن شدیم. در شهر شیراز دو مشکل تخریب باغات و تخریب بافت تاریخی در قلب بافت شهر شیراز وجود دارد. در این راستا طرح منطقه تاریخی شیراز تصویب و دو ماه پیش ابلاغ شد.

ایزدی گفت: با سند حفاظت از بافت‌های ۳۶۰ هکتاری مرکز شهر شیراز ما قانونا می‌توانیم از تخریب بافت‌های تاریخی جلوگیری کنیم، در این حوزه کمیسیون اصل نود مجلس و کمیسیون امنیت ملی نیز با ما همکاری می‌کنند. همچنین مصوبه‌ای در شورای عالی شهرسازی و معماری برای جلوگیری از تخریب باغات قصرالدشت شیراز داریم.

ایزدی با اشاره به تعامل مناسب با شهرداری تهران گفت: در حال حاضر دو پرونده ۴ هزار موردی و ۴۴۶ موردی را بررسی می‌کنیم و در کمیته مشترک، مغایرت‌ها را در ساخت رد می‌کنیم. در منطقه ۲۲ از خاص‌ترین مناطق شهر تهران است، روند ساخت و ساز آن را بالاتر از طرح تفضیلی منطقه است و عرصه‌های ذخیره که قرار بود شهر از آنجا استفاده کند، مورد استفاده قرار گرفته است.

وی درباره نتیجه مذاکرات شورای عالی شهرسازی و معماری با مجلس شورای اسلامی در خصوص ساخت و ساز پیرامون مجلس و واگذاری خیابان «مردم» به این قوه گفت: هفته گذشته وزیر راه و شهرسازی طی مکاتبه ای با رئیس مجلس درخواست برگزاری نشستی درباره نتایج واگذاری خیابان های اطراف مجلس به این قوه ارائه شد که روز گذشته آقای لاریجانی با آن موافقت کرد و قرار است هفته آینده وزیر راه و رئیس مجلس در خصوص واگذاری خیابان «مردم» به عنوان یکی از مصوبات گذشته شورای عالی شهرسازی و معماری مذاکره داشته باشد.

بر اساس این گزارش، در هفته دولت، روز چهارشنبه هفته جاری معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی از ساعت ۱۲ تا ۱۴ با شماره تلفن‌های: ۸۲۲۴۴۴۰۴ و ۸۸۶۴۶۳۰۸ آماده پاسخگویی تلفنی به سؤالات مردم خواهد بود.

 

خواندن 1242 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395