دوشنبه, 12 شهریور 1397 ساعت 14:29

اطلاعات تکميلي

  • یک مسئول در وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد:

کشف پرداخت‌های غیرقانونی در سازمان نظام مهندسی استان تهران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: در یک اقدام غیرقانونی در پنج ماهه نخست امسال 100 میلیون تومان به خزانه دار و 70 میلیون تومان به رئیس سابق سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران پرداخت شده است.

«منوچهر شیبانی اصل» روز دوشنبه در نشست خبری که در محل وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، از برداشت های غیرقانونی از حساب های سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران خبر داد و افزود: هرگونه پرداخت به اعضای هیات مدیره سازمان های نظام مهندسی باید به استناد ماده 57 آیین نامه نظام مهندسی در مجمع عمومی این سازمان مصوب شود.
وی ادامه داد: بررسی ها نشان می دهد که روند قانونی برای پرداخت ها در سازمان های نظام مهندسی ساختمان استان تهران رعایت نشده است.
وی تاکید کرد: بررسی پرداخت های سال گذشته سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران حاکی از پرداخت 110 میلیون تومان به خزانه دار و 230 میلیون تومان به رئیس و 100 میلیون تومان به هر یک از اعضای هیات مدیره این سازمان است.
شیبانی اصل از نبود شفافیت مالی در پرداخت های در سازمان های نظام مهندسی ساختمان در کشور انتقاد کرد و گفت: در گذشته هیچ یک از اعضای هیات مدیره سازمان های نظام مهندسی پولی دریافت نمی کردند، بلکه خدمات آنها در این سازمان های حرفه ای به طور کامل رایگان بود.
مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی بیان کرد: این وزارتخانه بارها به سازمان های نظام مهندسی ساختمان توصیه کرده است در پرداخت های مالی خود شفافیت قانونی را رعایت کنند و چون عده ای آن را قبول نداشتند، همواره با اقدام های وزارت راه مخالفت می کردند.
رئیس هیات نظارت بر هشتمین دوره انتخابات اعضای هیات مدیره سازمان های نظام مهندسی ساختمان در ادامه با اشاره به برداشت غیر قانونی 7 میلیارد و 600 میلیون تومانی از منابع مالی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: این مبلغ با جعل 14 فقره چک انجام شده و پس از اطلاع وزارت راه وشهرسازی از این تخلف، مراتب به سازمان نظام مهندسی استان تهران اعلام شد.
شیبانی اصل تاکید کرد: اگر وزارت راه و شهرسازی وارد این مساله نمی شد، هیچ وقت این برداشت های غیرقانونی کشف نمی شد و تاکنون مبلغ بیشتری از حساب های این سازمان برداشت می شد.
وی با بیان اینکه 2 نفر با جعل امضا این برداشت های غیرقانونی را انجام دادند، گفت: این برداشت ها در 25 روز اتفاق افتاده است.
مدیر کل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد: اگر این سازمان نمی تواند بر حساب ها و خزانه داری خود نظارت کافی داشته باشد، چطور می خواهد بر حوزه ساخت و ساز نظارت مناسبی اعمال کند.
مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: تعلیق پروانه صلاحیت حرفه ای رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران نیز به علت بی توجهی به حدود 30 ابلاغیه و اطلاعیه وزارت راه وشهرسازی بود و به احتمال زیاد وزیر راه و شهرسازی در چند روز آینده به این تخلفات و برداشت های غیر قانونی ورود خواهد کرد.
** تعدد حساب های بانکی، علت بروز مشکل 
مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی وجود حساب های متعدد بانکی در سازمان های نظام مهندسی ساختمان را یکی از مشکلات این بخش و علت نبود شفافیت مالی در عملکرد این سازمان ها برشمرد.
شیبانی اصل گفت: در یکی از استانها بین 290 تا 390 حساب بانکی برای سازمان نظام مهندسی وجود داشت و با ورود وزارت راه و شهرسازی به این موضوع، تعداد آن به 128 حساب کاهش یافت.
این مسئول در وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد: چگونگی کنترل و نظارت این روی حساب ها از سوی هیات مدیره سازمان های نظام مهندسی جای سوال دارد. 
شیبانی اصل بیان کرد: برخی از سازمان های نظام مهندسی بدهی زیادی به بار آورده اند و به تازگی یکی از این سازمان ها در استانی اعلام کرده 15 میلیارد تومان و در یک استان دیگر 6 میلیارد تومان بدهی دارد؛ این سازمان ها از وزارت راه و شهرسازی تقاضای کمک داشتند در حالی که این وزارتخانه منابع مالی ندارد تا بدهی آنها را پرداخت کند.
** وزارت راه خواهان اصلاح امور ساخت و ساز است
مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: مالک ساختمان برای ساخت و ساز خود باید با 23 مهندس حقیقی و حقوقی قرارداد ببندند و هزینه های آن را پرداخت کند.
شیبانی اصل افزود: روش کنونی ارایه دو نقشه هزینه های زیادی را تحمیل می کند که با تهیه نقشه اول پروانه ساختمانی اخذ و پس از آن ساختمان با نقشه دوم تکمیل می شود. 
وی تاکید کرد: وزارت راه و شهرسازی به دنبال اصلاح این امور است اما هر وقت خواستیم این وضعیت اصلاح شود، به ناحق دولت و وزارت راه و شهرسازی را به دخالت در سازمان های نظام مهندسی ساختمان متهم کردند.
وی افزود: حتی از کسی که پرونده آن با جعل نامه معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی به شورای انتظامی استان ارجاع شده بود، در همان روز در شورای مرکزی سازمان های نظام مهندسی ساختمان کشور قدردانی کردند.
**تخلف 40 میلیارد تومانی نظام مهندسی استان تهران
شیبانی اصل گفت: نبود شفافیت مالی در سازمان نظام مهندسی استان تهران سبب شد تا با دریافت تسهیلات 40 میلیارد تومانی توسط یک شرکت خصوصی 40 میلیارد تومان از منابع مالی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران بلوکه شود و ما از مراجع قضایی و شورای انتظامی درخواست داریم به پرونده های ارجاعی در اسرع وقت رسیدگی شود. 
وی درباره فرجام آیین نامه جدید کنترل ساختمان گفت: بررسی و تصویب این آیین نامه از دستور کار هیات دولت خارج نشده است زیرا با بررسی نظام های کنترل ساختمان در برخی از کشورهای جهان و آسیب شناسی در هفت محور مهم، این آیین نامه آماده شده و امیدواریم هیات دولت بتواند در اسرع وقت آن را برای اجرا مصوب کند.
شیبانی اصل تاکید کرد: جای تعجب است که با وجود سابقه هفت هزار ساله مهندسی ساختمان در ایران، چرا عده ای با مصوب شدن این آیین نامه مخالف هستند. 
** انتخابات نظام مهندسی مهرماه برگزار می شود
رئیس هیات نظارت بر هشتمین دوره انتخابات اعضای هیات مدیره سازمان های نظام مهندسی ساختمان از برگزاری این انتخابات در تمام استان های کشور بین 5 تا 13 مهرماه امسال خبر داد و گفت: زمان دقیق انتخابات در هر استان توسط هیات اجرایی آن استان تعیین شده که بیشترین فراوانی برگزاری این انتخابات ها در 12 مهرماه در 14 استان و 6 مهرماه در 6 استان است.
شیبانی اصل اظهار داشت: برگزاری این انتخابات به روش های دستی، نیمه مکانیزه و مکانیزه توسط هیات های اجرایی انجام می شود.
وی بیان کرد: اکنون 484 هزار و 769 مهندس عضو سازمان های نظام مهندسی ساختمان در کشور هستند که 234 هزار و 71 نفر آنان پروانه صلاحیت حرفه ای دارند و می توان گفت نزدیک 52 درصد مهندسان فاقد این پروانه هستند. 
رئیس هیات نظارت بر هشتمین دوره انتخابات اعضای هیات مدیره سازمان های نظام مهندسی ساختمان افزود: تاکنون هزار و 439 نفر در 31 استان برای این انتخابات ثبت نام کرده اند که 375 نفر به عنوان عضو اصلی هیات مدیره انتخاب خواهند شد.
به گفته شیبانی اصل، افراد واجد شرایط باید طبق مصوبه هیات وزیران شرایط لازم را برای داوطلب شدن در انتخابات هیات مدیره نظام مهندسی داشته باشند. 
هشتمین دوره انتخابات اعضای هیات مدیره سازمان های نظام مهندسی ساختمان در استان تهران با بیش از 120 هزار مهندس عضو روز 12 مهرماه سال جاری برگزار می شود. 
منبع: ایرنا

خواندن 851 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395