سه شنبه, 13 شهریور 1397 ساعت 11:08

واردات چای ایرانی با نام چای خارجی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: چای یک کالای استراتژیک و از اقلام مصرفی تمام اقشار جامعه است. چای پرمصرف‌‎ترین نوشیدنی پس از آب در جهان و یکی از با اهمیت ترین محصولات نقدینه آفرین در بخش کشاورزی است. چای همواره در سبد پذیرایی خانوارهای ایرانی دارای جایگاه ویژه ای بوده است.

عصر اقتصاد - با توجه به گردش مالی 2 تا 3 هزار میلیارد توماتی این صنعت در کشور می توان گفت توجه نکردن به این محصول می تواند آسیب های جدی به بخش کشاورزی و معیشت کشاورزان و از بین رفتن فرصت های ایجاد اشتغال و شغل های پایدار در بخش تولید، فرآوری، صنایع بسته بندی و فروش بوجود آورد ضمن آنکه در پی بی توجه ای و حادث شدن مشکلات گفته شده منجر به وابستگی کشور به واردات چای و افزایش قاچاق خواهد شد.

گردش مالی صنعت چای در ایران حدود 2 تا 3 هزار میلیارد تومان است که بدلیل نبود ارتباط پویا بین ارکان تولید و بازار بیشترین سود این صنعت نصیب تجار می شود. در این گردش مالی چایکار حدود 90 میلیارد تومان و کارخانه دار هم 60 میلیارد تومان سود می برد که کمترین سهم متعلق به چایکار و کارخانه دار است و همین مسئله سبب شده برخی کارخانه ها تعطیل و یا باغ های چایکاری رها شوند و باید یک ارتباط پویا بین ارکان تولید ایجاد شود.

  • واردات چای ایرانی به کشور با قیمت بالاتر

کارخانجات چای ساز داخلی مخالف صادرات چای نیستند و استقبال هم می کنند اما موضوع این است که ما مخاف صادرات چای ضعیف و بی کیفیت ایرانی هستیم زیرا این چای ضعیف ضمن لطمه زدن به اعتبار چای ایران با قیمتی بین یک تا دو دلار صادر و مجددا با قیمتی بیش از 4 دلار به اسم چای خارجی وارد کشور می شود. علاوه بر این تولیدکننده ای که چای کیفی و درجه یک صادر می کند وقتی مشتریان خارجی چای بی کیفیت ایرانی را کمتر از دو دلار می خرد دیگر حاضر نیست برای چای با کیفیت بهای اصلی را بپردازد از این رو به اعتبار و جایگاه چای ایران در بازارهای جهانی آسیب می زند. معتقدیم باید چای کیفی بیشتری تولید کرده تا به راحتی و با قیمت واقعی بفروشیم نه اینکه ارزان صادر کنیم و گران وارد کنیم.

یک تولید کننده در خصوص واردات چای گفت: به عنوان تولیدکننده چای داخلی با چای وارداتی مخالفتی نداریم. اما باید واردات قانونمند و از مجرای قانونی و گمرک و با نظارت دستگاههای نظارتی و آزمون های لازم انجام شود. شنیده ها حاکی از این موضوع است که اگر چای در هند دو سال مانده باشد بدلیل فساد پذیری با قیمت پایینی بفروش می رسد و متاسفانه در برخی موارد همین چای های بی کیفیت وارد کشور می شود. مصرف باید از تولید کم شود کسری باید از طریق واردات صورت گیرد اما قانونی و چای با کیفیت وارد شود. از طرفی هم مخالف افزایش تعرفه واردات هستیم زیرا هرچه تعرفه بیشتر شود قاچاق بیشتر خواهد شد و بجای آنکه تعرفه واردات زیاد شود باید تعرفه صادرات ( حدود 30 درصد) کاهش پیدا کند.

قاچاق یکی دیگر از مشکلات صنعت چای است که بین 35 تا 40 هزار تن در سال چای به کشور قاچاق می شود و در این زمینه اگر دولت تعرفه گمرگی را افزایش دهد قاچاق بیشتر خواهدشد و همین الان تعرفه واردات 30 درصد است نیمی از نیاز کشور( 50 هزار تن) رسما وارد و نیمی دیگر از طریق قاچاق تامین می شود و این در صورتی است که کشوری مانند ترکیه برای حمایت از تولید داخلی خود 146 درصد تعرفه گمرگی برای واردات چای اعمال می کند.

  • واردات ۲۴۸ میلیون دلاری انواع چای

به استناد آمارهای موجود بازار واردات چای ایران بیش از همه در اختیار کشور امارات قرار دارد و هند به عنوان بزرگترین تولیدکننده چای دنیا در رده دوم واردات کشور قرار می‌گیرد. بدین ترتیب سهم کشورهای وارد کننده چای به ایران در سال ۱۳۹۵ عبارت بوده از امارات متحده (۵۲ درصد)، هند (۴۱ درصد)، کنیا (چهار درصد)، ترکیه (دو درصد) و سریلانکا (یک درصد).

طبق آمارهای موجود می‌توان گفت سال گذشته یکی از سال‌هایی بوده است که واردات انواع چای به کشور رونق نسبی داشته و ۵۳ هزار و ۷۰۰ تن انواع چای به ارزشی بالغ بر ۲۴۸ میلیون دلار وارد کشور شده است که این رقم در قیاس با ارزش صادرات بیش از ۱۲ برابر بیشتر است. این در حالی است که میزان واردات حجمی چای در سال ۱۳۹۴ معادل ۵۱ هزار تن بوده است.

اما در کنار کاهش صادرات و افزایش واردات، طبق این آمارها میزان تولید برگ سبز چای در سال گذشته ۱۲۰ هزار تن بوده است که این رقم در قیاس با مدت مشابه سال قبل حدود دو برابر رشد داشته و از ۷۰ هزار تن به این رقم رسیده است.

طبق آمارهای جهانی نیز در سال ۲۰۱۶ میلادی ارزش صادرات چای در کل دنیا رقمی بالغ بر هفت میلیارد و ۳۲۱ میلیون دلار بوده است.

  • مشکلات تولید و صادرات چای

ناگفته پیداست سر راه صادرات چای ایرانی و همچنین تولید آن مشکلات متعددی وجود دارد. از جمله مشکلات حوزه تولید چای می‌توان به مواردی مانند راندمان پایین تولید، کوچکی و پراکندگی باغ‌های چای، فاصله نامناسب این باغ‌ها تا کارخانه‌های چایسازی دانست که سبب فشردگی و گرم شدن برگ‌های چای و کاهش کیفیت آنها می‌شوند، اشاره کرد.

از جمله مشکلات موجود در صادرات چای نیز می‌توان به بحث قاچاق گسترده این محصول به کشور اشاره کرد که وضعیت بازار داخلی و صادرات را مخدوش کرده است. از سوی دیگر محدود بودن بازارهای صادراتی و بالا بودن تعرفه‌های گمرکی چای خشک و عدم ثبات قیمت در بازارهای صادراتی از دیگر مواردی است که سر راه صادرات انواع چای ایرانی سد ایجاد می‌کند.

  • حذف برخی کشورها از بازارهای صادراتی ایران

براساس آمارهای منتشر شده صادرات چای ایرانی در سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ با افت و خیزهایی همراه بوده است، اما هیچ‌گاه حجم صادرات این بخش به ۴۰ میلیون دلار هم نرسیده است، در واقع به استناد آمار می‌توان گفت که سال ۱۳۹۳ سالی بود که صادرات این بخش از نظر ارزش در اوج قرار داشته و در نهایت به ۳۶.۷ میلیون دلار رسید.

در این سال صادرات وزنی نیز بیش از ۳۴ هزار تن بود، اما در سال گذشته تنها ۲۰ میلیون دلار چای به وزن ۱۴ هزار تن صادر شده است که این رقم در قیاس با یک سال قبل از آن از نظر ارزش حدود ۵۰ درصد کاهش داشته است از نظر وزن نیز کمی کمتر از ۵۰ درصد شاهد کاهش حجم صادرات بوده‌ایم.

از ترکیه، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان و آذربایجان به عنوان بازارهای هدف سال گذشته یاد شده است که در سال‌های قبل نیز ترکیب کشورهای هدف این بخش تقریبا مشابه بوده است. البته در برخی سال‌ها کشورهایی مانند روسیه، آلمان، اندونزی، افغانستان، عراق، امارات متحده عربی و حتی هند نیز جزو بازارهای صادراتی ایران بوده‌اند. به استناد آمارهای موجود در سال گذشته ۵۶ درصد از چای ایرانی به جمهوری آذربایجان، ۱۵ درصد تاجیکستان، ۱۴ درصد ازبکستان، ۱۱درصد ترکمنستان و چهار درصد به ترکیه صادر شده است.

خواندن 461 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395