سه شنبه, 13 شهریور 1397 ساعت 11:12

کشف تخلف مالی ۷ میلیارد تومانی در نظام مهندسی ساختمان تهران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی از کشف ۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان تخلف مالی در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران خبر داد.

به گزارش خبرنگار عصراقتصاد، منوچهر شیبانی‌اصل در نشست خبری تشریح هشتمین دوره انتخابات نظام مهندسی ساختمان استان‌ها در پاسخ به خبرنگار عصراقتصاد مبنی بر دلایل مشکل نظام مهندسی با وزارت راه و شهرسازی گفت: نظام مهندسی ساختمان به دلیل داشتن حق امضاء به رقم چند میلیاردی دست پیدا می‌کرد و همچنین تشخیص نحوه مصرف آن نیز به عهده این سازمان بود و اینکه تعیین کننده هزینه کرد آن باشد نیز برای آنها خوشایند است.

وی در ادامه تصریح کرد: تاکنون نظام مهندسی ساختمان حق الزحمه مهندس ناظر را از مالک دریافت می‌کرد و پس از کسر 5 درصد خود از این میزان به تدریج حق الزحمه مهندس ناظر را به وی می داد. این یعنی هم از 5 درصد دریافتی خود و هم از حق الزحمه باقی مانده مهندس ناظر سود دریافت می کرد و به این صورت منبع مالی عظیمی را در اختیار داشت. اما طبق قانون جدید نظام مهندسی ساختمان نه تنها نمی تواند حق الزحمه مهندس ناظر را دریافت کند بلکه 5 درصد این سازمان نیز حذف شده است.

این مقام مسئول از برخی تخلفات جدید نظام مهندسی ساختمان استان تهران پرده برداشت و گفت: رئیس سابق این سازمان سال گذشته ۲۳۰ میلیون تومان دریافت کرد.

وی درباره آئین‌نامه کنترل ساختمان اظهار کرد: این آئین‌نامه همچنان در دولت در بررسی قرار دارد و مرحله مطالعه آن با دقت به اتمام رسیده و همه قوانین اصلی کشور در حوزه ساختمان در تدوین این آئین‌نامه لحاظ شده است. همچنین بر اساس این آئین‌نامه، فعالیت کنترل ساختمان به شهرداری واگذار شده چرا که در هیچ یک از قوانین کشور، نظام مهندسی ساختمان به عنوان نهاد کنترل‌کننده ساختمان شناخته نشده است.

مدیرکل توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی درباره پدیده «دو نقشه‌ای» گفت: یک اتفاق تأسف‌باری که این سال‌ها در نظام ساخت و ساز شهرها رایج شده، استفاده از پدیده دو نقشه‌ای است، به طوری که یک نقشه مطابق ضوابط شهرسازی تهیه می‌شود و پس از اخذ تائیدیه‌های لازم از سوی دستگاه‌های ذیربط، سازنده آن را کنار گذاشته و نقشه جدیدی که مطابق تمایلات خودش است و با قوانین شهرسازی مطابقت ندارد، برای ساخت و ساز انتخاب می‌شود.

شیبانی‌اصل در ادامه اظهارات خود به موضوع سوء جریان مالی در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران اشاره و تصریح کرد: اخیراً ۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان تخلف مالی به وقوع پیوسته در این سازمان توسط دفتر توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی کشف شد، به گونه‌ای که تعدادی از مهندسان به من مراجعه کرده‌اند و از وقوع چنین تخلفاتی گزارش دادند که بلافاصله پیگیری کردیم و این سوء جریان مالی کشف شد.

به گفته وی، آنهایی که ادعا می‌کنند این تخلف در داخل سازمان نظام مهندسی تهران کشف شده، خلاف واقع است. اگر وزارت راه و شهرسازی به این موضوع ورود نمی‌کرد، چه بسا مبلغ آن بیشتر هم می‌شد. کل مبلغ که به صورت غیرقانونی به حساب دو نفر واریز شده بود، به سازمان نظام مهندسی تهران برگشت داده شد. از متخلفان نیز شکایت شده و پرونده در مراجع قانونی در حال پیگیری است.

مدیرکل توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: این سوء جریان مالی طی ۱۴ فقره چک در دو روز پرداخت شده و از آنجایی که چک‌ها دو امضائه هستند، یکی از چک‌ها با یک امضا وصول شده بود. همچنین اینکه گفته می‌شود تخلف در حد کارکنان بوده و هیئت مدیره، رئیس و خزانه‌دار سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران از آن اطلاع نداشته‌اند، قابل قبول نیست.

شیبانی‌اصل افزود: ادعای جعل امضا نیز که از سوی رئیس این سازمان مطرح شده، باید اثبات شود؛ حتی اگر اثبات هم شود، باید این سؤال را مطرح کرد که چرا ۱۴ فقره چک به راحتی جعل امضا می‌شود و این مبلغ سنگین از سازمان خارج شده است.

وی درباره دریافتی‌های رئیس و اعضای هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران تصریح کرد: در پنج ماه اول سال جاری، خزانه‌دار این سازمان بیش از ۱۰۰ میلیون تومان و رئیس سازمان، ۷۰ میلیون تومان دریافتی داشته‌اند. در سال گذشته خزانه‌دار ۱۱۰ و رئیس وقت سازمان ۲۳۰ میلیون تومان دریافتی داشته‌اند. اعضای هیئت مدیره نیز هر یک بیش از ۱۰۰ میلیون تومان دریافتی داشته‌اند؛ این اعضا در مقابل این مبالغ چه اقداماتی انجام داده‌اند؟ پرداخت چنین مبالغی در دوره‌های گذشته هیئت مدیره‌های نظام مهندسی تهران رایج نبوده است.

مدیرکل توسعه مهندسی ساختمان وزارت راه و شهرسازی در رابطه با مبنای قانونی پرداختی‌ها گفت: هنوز مبنای قانونی آن مشخص نیست. بر اساس قانون، حق‌الزحمه اعضای هیئت مدیره باید توسط مجمع عمومی سازمان نظام مهندسی هر استان به تصویب برسد و این موضوع صراحتاً در دستور جلسه مجمع عمومی به عنوان تعیین حق‌الزحمه درج شود. اما در بسیاری از مواقع در مجامع عمومی نظام مهندسی استان‌ها این موضوع بررسی نشده و تنها به طور کلی مبلغی را به عنوان حق‌الزحمه هیئت مدیره به مجمع عمومی اعلام می‌کند.

شیبانی‌اصل با تأکید بر اینکه نظام مهندسی‌های استان‌ها، نهادهای غیرانتفاعی هستند و حق فعالیت تجاری و اقتصادی ندارند، بیان داشت: یکی از سازمان‌های استانی ۳۹۰ حساب بانکی دارد یا اینکه نظام مهندسی استان تهران بیش از ۷۰ فقره حساب دارد، آیا نهادهای تجاری هم این تعداد حساب دارند؟ درآمد سازمان‌های نظام مهندسی باید از محل حق عضویت سالانه مهندسان باشد؛ حال آنکه این سازمان‌ها حق نظارت ساخت و ساز را یکجا از مالک دریافت کرده و آن را در بانک سپرده‌گذاری می‌کنند و به طور تدریجی که بعضاً تا چهار سال به طول می‌انجامد، حق‌الزحمه مهندسان را پرداخت می‌کنند؛ این در حالی است که در طول این مدت برای مبلغ دریافتی از مالکان، سود سپرده و بعضاً سودِ سودِ سپرده دریافت شده است که در مواردی به چند صد میلیارد تومان رسیده است.

خواندن 782 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395