سه شنبه, 13 شهریور 1397 ساعت 13:25

اطلاعات تکميلي

  • معاون شرکت خدمات حمایتی کشاورزی:

30 هزار تن بذر گندم و جو آماده تحویل به کشاورزان است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون فنی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گفت: 30 هزارتن انواع بذر گندم و جو بوجاری شده برای سال زراعی جدید آماده تحویل به کشاورزان است.

«شمس الله ملازاده» افزود: نرخ بذر گندم و جو سال زراعی جدید هنوز مشخص نشده، اما این قیمت‌گذاری براساس هزینه‌های تمام شده در کمیته فنی بذر کشور در هفته آینده تعیین و اعلام می شود.
وی خاطرنشان ساخت: برای تامین بذر گندم و جو مورد نیاز بخش کشاورزی هیچ کمبودی وجود ندارد و مسئول تامین و سیاست‌گذاری قیمت بذر، وزارت جهاد کشاورزی است، اما شرکت خدمات حمایتی کشاورزی به عنوان مباشر وزارتخانه مطبوع انواع بذر مورد نیاز کشور را تامین و در اختیار کشاورزان قرار می دهد.
به گفته ملازاده، بخش عمده بذور تامین شده گندم و جو اصلاح شده و از تولیدات داخلی است.
وی با بیان این که بخش اندکی از بذور مورد نیاز کشور از محل واردات تامین می شود تصریح کرد: محدودیت منابع آبی وجود دارد، اما تلاش می‌شود در صورت واردات نیز بذور مقاوم به خشکی و کم آب بر را در داخل کشور بومی سازی کنیم.
معاون فنی شرکت خدمات حمایتی کشاورزی افزود: اکنون در شرایط فعلی هیچ محدودیتی در تامین نهاده های سم، کود و بذر مورد نیاز بخش کشاورزی وجود ندارد.
مجری طرح گندم وزارت جهادکشاورزی پیش از این اعلام کرده بود؛ از ابتدای فصل برداشت تاکنون بیش از 150 هزارتن بذر گندم برای کشت سال زراعی جاری توسط دولت خریداری شده است.
طبق آمارها، در ٤٠ سال گذشته برای تولید محصولات کشاورزی اقدامات خوبی در تولید بذر اصلاح شده انجام شده و اکنون رشد ٢٠ برابری را نشان می دهد.
مجموع تولید محصولات زراعی در سال 13۵۷ نزدیک ۱۳.۳ میلیون تن بود که طی سالهای گذشته به بیش از ۸۳ میلیون تن افزایش یافته است.
سالانه نزدیک 500 هزارتن بذر گندم فراوری، اصلاح و بوجاری شده تامین و در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.
منبع: ایرنا

خواندن 262 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395