چهارشنبه, 14 شهریور 1397 ساعت 01:00

اطلاعات تکميلي

  • آخوندی خبر داد:

تولید مکمل بنزین از ذرت برای اولین بار در ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: وزیر راه و شهرسازی گفت: امروز تفاهم نامه احداث کارخانه تولید بیواتانول به عنوان مکمل بنزین از ذرت در بندر امام به ارزش ۶۰۰ میلیارد تومان به امضا رسید.

به گزارش خبرنگارعصر اقتصاد، عباس آخوندی در بازدید از پروژه های عمرانی بندرامام خمینی در جمع خبرنگاران گفت: در این بازدید چند پروژه مهم به بهره برداری رسید و چند پروژه دیگر عملیات اجرایی آنها آغاز شد که از جمله افتتاح پروژه احداث سیلوی ۵۰ هزار تنی غلات است که تخلیه سیلو مستقیما در زمان اتصال به شبکه ریلی انجام می شود. سرمایه گذار برای این پروژه ۳۰۰ دستگاه واگن فله بر  سفارش داده که با ۱۰۰ واگن فعالیت را آغاز کرده است.

وزیر راه و شهرسازی افزود: پروژه دیگر بازدید از مراحل احداث سیلو بتنی ۱۵۰ هزار تنی غلات بود که بخش خصوصی برای احداث آن سرمایه گذاری کرده و ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. این سیلو در زمان ساخت به سیستم مکانیزه انتقال بار به طور مستقیم از کشتی به سیلو و از سیلو به شبکه ریلی مجهز خواهد شد.

آخوندی با اشاره به بازدید از اسکله پایانه صادرات نفتی گفت: آبخور این اسکله اخیرا در پی لایروبی آن از ۱۰ به ۱۲ متر افزایش یافته و امکان پهلوگیری همزمان دو کشتی ۴۵ هزار تنی فراهم شده است در حالی که شناورهای ۳۰ هزار تنی می توانستند پهلوگیری کنند.

وی از دیگر پروژه های امروز بندر امام را آغاز تعمیرات اساسی  اسکله های ۲۷ تا ۳۴ بندر امام عنوان و اظهار کرد: این پروژه با ۵۵ میلیارد تومان از امروز آغاز شد و طی آن ۸ اسکله تعمیر اساسی می شوند تا هم امکان روزآمد شدن این اسکله ها فراهم شود و هم بهره وری آنها افزایش یابد.

آخوندی با بیان اینکه در مجموع ۲۷۰ میلیارد تومان پروژه دولتی و ۱۷۰ میلیارد تومان پروژه خصوصی سرمایه گذاری شد، گفت: در این بندر ۱۱ هزار هکتار پس کرانه داریم که امکان ارتقاء بندر امام به بنادر نسل سوم را فراهم می کند. بنادر نسل سوم بنادری هستند که در آنها امکان راه اندازی تاسیسات ایجاد ارزش افزوده برای مواد اولیه مانند غلات، شکر  و دیگر مواد اولیه را فراهم می کند.

وی گفت: امروز همچنین ۶۰۰ میلیارد تومان تفاهم نامه امضا کردیم تا بخش خصوصی با فاینانس خارجی، کارخانه تولید بتانول از غلات بخصوص ذرت تولید کند که به آن بیواتانول گفته می شود. این محصول به بنزین اضافه شده و برای حفظ محیط زیست از اهمیت بالایی برخوردار است.

وزیر راه در خصوص پاکسازی کانال آبراهه خور موسی در بندر امام افزود: در این آبراهه در زمان جنگ ۸ کشتی اقیانوس پیما در آن غرق شده اند که در طول این سالها کشتی هایی که قرار بود در بندر امام پهلوگیری کنند باید از لابلای آنها عبور می کردند. از همین رو سال گذشته قراردادی با شرکت های ایرانی به ارزش ۱۱۰ میلیارد تومان به امضا رساندیم تا این کشتی ها را در کف دریا قطعه قطعه کنیم. تاکنون ۶ کشتی شناورسازی شده و کشتی هفتم تا دو ماه آینده شناورسازی می شوند.

در ادامه، محمد راستاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی چند پروژه و بهره برداری از چند پروژه دیگر در بندر امام خمینی گفت: ۴۰۰ میلیارد تومان مجموع سرمایه گذاری ها بود و ۶۰۰ میلیارد تومان نیز ارزش تفاهم نامه احداث کارخانه تولید بیواتانول بود که در مجموع ارزش سرمایه گذاری ها در بندر امام به هزار میلیارد تومان می رسد.

وی رویکرد این سازمان را استفاده از پس کرانه های بندر عنوان و اظهار کرد: قرار است پس کرانه ها به فضایی برای تولید تبدیل شده و بدنبال آن سهم بنادر از حمل و نقل دریای  افزایش یابد که در نتیجه رقابت پذیر بنادر ما در منطقه ارتقاء خواهد یافت.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: در پی اجرای این سیاست در نظر داریم ۲ هزار و ۴۰۰ هکتار اراضی بندر شهید رجایی و ۴۰۰ هکتار اراضی بندر شهید بهشتی را به محلی برای احداث کارخانه های تولیدی و ایجاد ارزش افزوده تبدیل کنیم.

به گفته راستاد این الگو در بندر امیرآباد نیز پیاده سازی شده و شاهد فعالیت بخش خصوصی برای ایجاد شرکت های ارزش افزوده در پس کرانه ها هستیم. این مقام مسئول ادامه داد: از کشورهای خارجی شامل کشورهای منطقه و همچنین کشورهای اروپایی برای فعالیت در پس کرانه های بندری سرمایه گذار داریم که از جمله از اروپا سرمایه گذار برای تاسیس کارخانه فراوری و بازیافت پسماندهای صنعتی حاضر شده است.

وی گفت: بدنبال افزایش توان ظرفیت پذیرش کشتی ها در بندر امام هستیم که به همین منظور ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری برای افزایش دسترسی به بندر امام آغاز خواهد شد و ظرف یک سال آینده لایروبی اسکله این بندر به اتمام خواهد رسید.

عباس آخوندی در حاشیه بازدید از پروژه‌های عمرانی بندر امام خمینی (ره) در جمع خبرنگاران گفت: امروز در این بندر ۲۸۰ میلیارد تومان پروژه افتتاح کردیم و آغاز ۱۰۷ میلیارد تومان پروژه جدید نیز کلنگ‌زنی شد. همچنین تفاهمنامه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به مبلغ ۶۰۰ میلیارد تومان را امضا کردیم. وی با بیان اینکه بخش زیادی از این پروژه‌ها با هدف تجهیز کامل بندر امام خمینی (ره) به ریل است، افزود: یکی دیگر از پروژه‌های این بندر، احداث سیلوی ۵۰ هزار تُنی است که با سرعت خوبی احداث این پروژه در حال انجام است؛ این سیلو در صورت تکمیل، مستقیماً امکان بارگیری مستقیم از کشتی به سیلو و از سیلو به ریل را دارد. سرمایه‌گذار برای این پروژه ۱۰۰ واگن باری را که به صورت صد درصد تولید داخل است، وارد سیستم کرده و سفارش تولید ۲۰۰ واگن دیگر را داده که به زودی ۳۰ واگن آن وارد این سیستم می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی به پروژه احداث سیلوی بتنی ۱۵۰ هزار تنی در بندر امام خمینی (ره) اشاره و تصریح کرد: این پروژه با ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی در حال احداث است که به طور مکانیزه غلات را از کشتی به سیلو و از سیلو به قطار بارگیری می‌کند.

وی به پروژه‌های اسکله تخلیه و بارگیری مواد نفتی در بندر امام خمینی (ره) اشاره کرد و افزود: اخیراً در بندر امام (ره) لایروبی انجام شده و امکان پهلوگیری کشتی‌های با ظرفیت ۴۵ هزار تنی فراهم شده است؛ با این لایروبی عمق آبخور پای اسکله از ۱۰ به ۱۲ متر افزایش یافته است ضمن اینکه همزمان دو کشتی می‌توانند در آن بارگیری کنند.

آخوندی همچنین به پروژه بازسازی خطوط ریلی داخل بندر امام خمینی (ره) اشاره کرد و گفت: در فضای داخلی بندر، ۱۶۰ کیلومتر ریل‌گذاری داریم که این اتفاق به افزایش سهم ریل از حمل بار کمک می‌کند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه قرار است در فضای پشت اسکله‌ها، کارخانه‌های تولیدی احداث شود، تصریح کرد: در این کارخانه‌ها مواد اولیه وارد شده و پس از فرآوری و تولید مواد محصول جدید، بخشی از محصولات تولیدی آن به مصرف داخلی و بخشی نیز صادر می‌شود. به طور مثال از کارخانه تولید روغن، از دانه‌های روغنی بازدید کردیم که در این کارخانه دانه‌های روغنی از برزیل وارد شده و روغن تولیدی هم در داخل مصرف شده و هم صادر می‌شود. قرار است ۱۱ هزار پس‌کرانه بندر امام (ره) را به شرکت‌های تولیدی اختصاص دهیم.

وی درباره شناورسازی مغروقه‌های آبراهه خور موسی اشاره و اظهار کرد: در زمان جنگ ۷ فروند کشتی اقیانوس‌پیما در آبراهه خور موسی غرق شده‌اند که شناورسازی آنها یک اقدام بسیار بزرگ است چرا که هر کشتی همراه با بار خود غرق شده و وزن آن به چند هزار تن می رسد.

آخوندی ادامه داد: تاکنون بار ۶ کشتی اقیانوس‌پیما تخلیه شده و بار کشتی هفتم نیز تا دو ماه آینده تخلیه خواهد شد تا پس از آن بتوانیم آبراهه خور موسی را بعد از ۳۰ سال پاکسازی کنیم.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، پس از پاکسازی آبراهه، لایروبی خور آغاز خواهد شد و پس از آن ظرفیت آبراهه خور موسی برای کشتی‌های اقیانوس‌پیما ایمن می‌شود؛ تمام این کارها توسط شرکت‌های ایرانی انجام شده است.

عباس آخوندی برای انجام سفری یک روزه به شهرستان ماهشهر در استان خوزستان سفر کرد و برنامه هایی مختلفی را برای اجرا پیگیری کرد.

یکی از طرح هایی که با حضور وزیر راه و شهرسازی آغاز شد، طرح تعمیر اساسی اسکله های ۲۷ تا ۳۴ بندر امام خمینی بود که با اعتبار ۵۵۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری آغاز شد. با اجرای کامل این طرح، ۳۰۰ نفر در آن مشغول به کار می شوند.

با اجرای این طرح ۸۰ هزار تن به ظرفیت باربری در اسکله های بندر امام خمینی (ره) در استان خوزستان افزوده می شود ضمن اینکه ارتقا توان پهلوگیری کشتی ها و کاهش احتمال بروز حادثه و خسارت به کشتی ها از دیگر مزایای اجرای این طرح می باشد که باید ظرف مدت ۲۷ ماه اجرا شود.

عباس آخوندی به همراه هیئتی به شهرستان بندر ماهشهر سفر کردند تا برخی پروژه های حوزه راه و شهرسازی این شهرستان را افتتاح کنند.

در همین زمینه امروز پروژه احداث سیلوی غلات شرکت پارسیان ریل شرق با سرمایه‌گذاری ۱۲۰ میلیارد ریال با ظرفیت ۵۰ هزار تن و میزان اشتغال ۷۰ نفر، پروژه احداث مخازن نگهداری فرآورده‌های نفتی سنگین شرکت خط نقره‌ای قشم با اعتباری بالغ بر ۱۲۰ میلیارد ریال و ظرفیت ۲۰ هزار متر مکعب و اشتغالزایی برای ۸۰ نفر به بهره برداری رسید.

پروژه نوسازی سیستم بلوور چهار دستگاه مکنده غلات با اعتبار ۴۰ میلیارد ریال با هدف بالابردن راندمان خروجی دستگاه‌ها، ارتقای قابلیت‌ها و اطمینان، در مدت ۱۲ ماه انجام شده و امروز به بهره‌برداری رسید. پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب بندر امام خمینی با اعتبار ۵۸ میلیارد ریال، اسکله شماره ۳۷ شرکت توسعه خدمات دریایی و بندری سینا، احداث خط انتقال برق از پتروشیمی فجر، انبارهای چند منظوره نگهداری کالا و سردخانه شرکت پارسیان ریل زاگرس، انبارهای چند منظوره نگهداری کالا شرکت جوانه طلایی آمل،تاسیسات زیربنایی زون نفتی و احداث معابر تکمیلی و احداث مخازن نگهداری فرآورده‌های نفتی سبک شرکت نفت ایرانول از دیگر پروژه‌ها هستند که امروز با حضور وزیر راه و شهرسازی افتتاح شدند.

 

خواندن 713 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395