یکشنبه, 15 مهر 1397 ساعت 16:04

ضرورت تغییر راهبردهای اقتصادی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به نظر می رسد انتخاب راهبردهای خاص در دولت یازدهم و دوازدهم را باید از عوامل زمینه ساز توطئه پذیری اقتصاد ایران تلقی کرد.

بدین ترتیب که اولا در پیگیری حل پرونده هسته ای و مذاکرات برجام جهت گیری اقتصادی دولت بر این باور استوار شد که آمیختگی اقتصاد ایران با اقتصاد کشورهای مختلف قدرت تحریم پذیری اقتصاد ایران را کاهش می دهد که جذب سرمایه های خارجی و تقویت پروژه های نفت و گاز و پتروشیمی و معدنی می تواند به این نگاه راهبردی کمک کند.

از سوی دیگر در گزینش بین راهبرد جایگزینی واردات و راهبرد توسعه صادرات به همان دلیل فوق الاشاره راهبرد توسعه صادرات در راس برنامه‌ها و اقدامات اقتصادی کشور قرار گرفت که در نتیجه اولین قربانی جمع بندی این دو راهبرد، عقیم ماندن اقتصاد مقاومتی و تبدیل آن به یکسری نامگذاری ها و لفاظی ها شد.

ولی به غیر از آن وابستگی بیشتر صنایع کشور به ارز چنان شرایط شکننده ای را فراهم کرد که دستکاری در سیاست های ارزی می تواند اقتصاد کشور حتی تولیدات اولیه داخلی را هم متزلزل سازد.

به همین دلیل برای مقابله با بحران‌های تحمیلی فعلی اقتصادی ضرورت تغییر عاجل و جدی راهبرد توسعه اقتصادی کشور از توسعه صادرات به جایگزینی واردات اجتناب ناپذیر است که چنین اقدامی می‌تواند با اصلاح سیستم بانکی علاوه بر اینکه نقش آفرینی ارز و کارشکنی های خارجی را کاهش می دهد به ارتقا توان داخلی برای مقابله با بحران های تحمیلی منجر می شود.

البته گروه های ذی نفع و ذی نفوذ پر قدرتی در کشور وجود دارد که برای حفظ موقعیت خود با تمسخر واژه‌های خودکفایی و یا جایگزینی واردات تلاش می‌کنند دولت را از چنین تغییر راهبردی باز دارند، که امید است ستاد اقتصاد مقاومتی دولت هوشیاری لازم را در مقابل این گونه سازی ها داشته باشند.

خواندن 257 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395