چهارشنبه, 14 شهریور 1397 ساعت 14:21

آیا دریای عمان به اجاره چینی‌ها در آمده است؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اگر درباره ماهیگیران چینی در دریای عمان نگران هستید و یا سوالاتی درباره مسایل محیط زیستی پیرامون صید فانوس ماهی‌ها در عمق دریای عمان دارید مطلب ذیل را بخوانید.

۱-  بهره برداری از ظرفیت چندمیلیون تنی فانوس ماهیان در دریای عمان  و ساماندهی صید این گونه که ظرفیتی بسیار ارزشمند است از دهه ۶۰ مورد نظر دولتهای مختلف بوده است اما به دلیل نبود امکانات و عزم جدی محقق نشده است. اکنون سازمان شیلات ایران موفق شده است با انتقال فناوری از خارج این ظرفیت را مورد بهره برداری قرار دهد.  

۲-  با این اقدام علاوه بر انتقال فناوری، صیادان بومی همگام با کار آموزش می بینند، از خروج ارز جلوگیری می شود و شناورهای مجهز خارجی در این روش با قراردادهای اجاره به شرط تملیک ، به تملک شرکت های ایرانی در می ایند. 

۳-  سازمان شیلات از سال ۱۳۹۰ تا کنون تعداد ۲۶۱ موافقت اصولی در قالب ۱۲۸ شرکت ایرانی برای صید فانوس ماهیان  صادر کرده و هم اکنون ۹۱ فروند کشتی تمام ایرانی یا در اجاره شرکت های ایرانی فعال هستند
۴-  کشتی های خارجی فعال در صید فانوس ماهیان همگی در اجاره شرکت های ایرانی هستند و توسط سازمان بنادر و دریانوردی ثبت و با پرچم جمهوری اسلامی ایران به صید فانوس ماهیان مشغول هستند
۵-  برخلاف ادعاها درصد کمی از شاغلین در عرشه کشتی صید فانوس ماهیان خارجی هستند که عمدتا نیروهای متخصص وکارگرماهر هستند و بیشتر شاغلین ایرانی هستند که جایگزینی نیروی کار ایرانی بعد از آموزش فنی و فراگرفتن مهارت در دستور کار سازمان شیلات ایران است
۶-  به دلیل نبود سابقه صید این گونه از آبزیان و فناوری مخصوص به روش صید، براساس ماده ۱۳ قانون حفاظت منابع جمهوری اسلامی ایران، این شرکت ها مجاز به اجاره شناورهای خارجی و به خدمت گرفتن صیادان آن هستند. کلیه صید انجام شده در بنادر ایران تخلیه و به کارخانه های تولید پودر ماهی منتقل می شود
۷-  در اثر ساماندهی صید فانوس ماهیان در آبهای جنوب، مواد اولیه کار ۲۰ کارخانه ساخت پودر ماهی در مناطق جاسک، بندرعباس و قشم فراهم شده است که عمده آنها پیشتر با مواد اولیه وارداتی فعال بودند.
۸-  میزان اشتغال ایجاد شده در اثر ساماندهی صید فانوس ماهیان در آبهای جنوب:  اشتغال مستقیم روی شناورها : ۲۲۰۰ نفر اشتغال غیر مستقیم مرتبط با صید: ۱۰ هزار نفر اشتغال مستقیم و غیر مستقیم صید فانوس ماهیان: ۱۲ هزار نفر
۹-  پودر ماهی تولید شده از فانوس ماهیان به دلیل دارا بودن کیفیت بالا سبب افزایش راندمان صنعت آبزی پروری کشور شده است. سابق براین پودر ماهی مورد نیاز کشور با اختصاص ارز وارد می شد و در حال حاضر در اثر ساماندهی صید فانوس ماهیان ظرفیت بزرگی در کشور ایجاد شده که علاوه بر اشتغال زایی مانع از خروج ارز از کشور شده است.
۱۰-  شیلات همواره بومیان را در امر سرمایه گذاری در  اولویت قرار داده اما نداشتن توان مالی، نداشتن مهارت و ابزار، نداشتن شناخت کافی از ظرفیت و اهمیت فانوس ماهیان، نداشتن اعتقاد به کار مشارکتی در امر سرمایه گذاری، عدم استقبال از تسهیلات بانکی و هزینه بالای تجهیزات و شناور مخصوص این نوع صید دلایل عدم استقبال بومیان منطقه از این نوع صید بوده است.
۱۱-  نه تنها فانوس ماهی هیچ گاه صید مرسوم شناورهای سنتی نبوده بلکه صید جانبی شناورها نیز عمدتا گونه یال اسبی غیر خوراکی در ایران بوده است که این گونه نیز در این مناطق صید نمی شده و حتی مصرف انسانی هم ندارد.
۱۲-  به منظور حمایت از شناورهای صید سنتی شناورهای صید صنعتی مانند فانوس ماهیان د رمحدوده آبی خارج از صید شناورهای سنتی  مشغول صید هستند. تخلفات معدودی هم اگر از سوی این شناورهای صورت گرفته باشد توسط سازمان شیلات برخورد شده و در صورت تکرار پروانه فعالیت شرکت لغو می شود.
۱۳-  صید ماهی تجاری شناورهای صید فانوس ماهی تنها ۲۰۰۰ تن بوده است که در مقایسه با ۳۰۰ هزار تن صید ماهی استان هرمزگان سهمی کمتر از یک درصد است که بدیهی است نمی تواند تاثیر منفی بر میزان استحصال آبزیان توسط صیادان محلی استان داشته باشد.
۱۴-  برخلاف ادعاهای صورت گرفته، در صید فانوس ماهیان از ترال میان سطحی استفاده می شود و این صید و میزان آن با استانداردهای سازمان شیلات و فائو مطابقت دارد.
۱۵-  میزان صید فانوس ماهیان در سال ۹۶، ۲۶هزار ۵۰۰ تن بوده که از این مقدار ۱۶ هزار و ۵۰۰ تن آن فانوس ماهی بوده که بالاتر از استاندارد ۶۰ درصد صید اصلی و ۴۰ درصد صید جانبی فائو بوده است.
منبع: پایگاه اطلاع رسانی دولت

خواندن 315 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395