شنبه, 17 شهریور 1397 ساعت 09:56

اطلاعات تکميلي

  • معاون اول قوه قضائیه؛

کل مبلغ اختلاس 3000 میلیارد تومانی به بیت‌المال برگشت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون اول قوه قضاییه گفت: عملیات روانی و فضاسازی رسانه ای دشمن از دلایل بروز مشکلات اخیر اقتصادی کشور، علاوه بر تحریم‌های ظالمانه است که احساس این مشکلات و بزرگ نمایی آنها و دادن آدرس غلط برای درد و درمان از سوی دشمن در حال انجام است.

حجت السلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در سخنان پیش از خطبه نماز جمعه امروز تهران که در مصلی امام خمینی (ره) برگزار شد، درباره برخورد با «مفسدان اقتصادی» اظهار داشت: ملت ایران امروز با مشکلات بزرگ اقتصادی و معیشتی مواجهه هستند.

معاون اول قوه قضاییه با بیان این که باید دید علت یا علل این مشکلات چیست، افزود: آیا این مشکلات یک علت یا علل مختلف دارد و راه حل و راهکارهای رفع این مشکلات چیست.

وی ادامه داد: یکی از دلایل مشکلات اقتصادی امروز کشور، تحریم های ظالمانه آمریکا و هم پیمانان آن است که سالیان سال است که بر ملت ایران تحمیل شده است و در سال های اخیر نیز این تحریم ها تشدید شده است.

معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه آیا همه مشکلات از ناحیه دشمن و تحریم و فضا سازی رسانه ای اوست، تصریح کرد: 'نه، علت دیگر این مشکلات اقتصادی سوء تدبیر و سوء مدیریت و فساد است، فساد اقتصادی از جایگاه های مختلف و از افراد مختلف و از انسان های فرصت طلب، سود جو و یا احیانا' خدای نکرده عامل دشمن است'.

محسنی اژه ای عامل دیگر مشکلات اقتصادی کشور را خیانت عنوان کرد و افزود: البته ممکن است که این دو (فساد و خیانت) هم پوشانی داشته باشند.

سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه تهران علت دیگر مشکلات اقتصادی امروز کشور کم کاری و بی انگیزی بعضی از مدیران در رده های مختلف عنوان کرد.

محسنی اژه ای افزود: کشور امروز به مدیران با جسارت، با روحیه جهادی، با تلاش مضاعف و با انگیزه قوی نیاز دارد که در مقابل جنگ اقتصادی دشمن در هر رده ای و در هر یک از قوای سه گانه قضائیه، مجریه و مقننه که باشد بایستند.

وی گفت: شاید در همه قوا مدیران کم تحمل و کم جرأت باشد که البته برخی از مشکلات هم به دلیل عدم اعتماد به نفس برخی از مدیران رخ می‌دهد که اعتماد به نفس ناشی از توکل به خدا در آن ها کاهش یافته است و امکانات خودی و توانایی های درونی کشور را نمی بینند و امید به بیگانه دارند.

معاون اول قوه قضاییه با بیان این که باید برای برون رفت از مشکلات راه حل های متعددی به کار بست گفت: مقابله با تحریم ها و هریک از مشکلات کشور ساز و کار خودش را می‌طلبد.

محسنی اژه‌ای گفت: امروز برخی ها در مورد درد و درمان مشکلات کشور آدرس غلط می‌دهند و حتی نسخه های آنها هم غلط است. آنها صدای آمریکا و بی بی سی هستند که البته توقعی جز این هم از آنها نداریم. آنها قرار نیست نسخه درست بپیچند.

سخنگوی قوه قضاییه یادآور شد: مشکلات پیش آمده برای مردم در این ماه (شهریور) از یک جهت خباثت و شیطنت شیطان بزرگ و اذناب داخلی آن را در آستانه انقلاب نشان می دهد و از طرفی دیگر نیز هوشیاری، بصیرت ، صبر، استقامت و ایمان و مقاومت ملت بزرگ ایران را نشان می دهد که هر دوی آنها کم نظیر است.

وی با اشاره به اینکه، امروز برخی خیلی صریح می گویند باید در برابر آمریکا تسلیم شد و چه لزومی دارد که ما عزت و اقتدار داشته باشیم، گفت: آنها هم در خصوص درد و هم درمان آدرس غلط می دهند.

وی ادامه داد:مصر بیش از 30 سال تسلیم شد اما امروز حسنی مبارک کجاست، یا قذافی و صدام که در مقابل آمریکا سر فرود آورند و تسلیم شدند کجا هستند؟ اینها تجریه ما و نشانه وعده های الهی و تاریخ زنده چهل ساله ماست.

محسنی اژه ای تاکید کرد: امروز تکلیف و وظیفه همه از جمله قوه قضائیه حسب قانون اساسی، وظیفه شرعی آن است که با شهامت، قدرت و درایت در برابر هر مفسد و خائنی بایستد.

  • قوه قضائیه با همه توان در مقابل مفسدین ایستاده است

محسنی اژه ای در ادامه اظهارداشت: عزم، جزم و تلاش شبانه روزی مدیران عالی و بسیاری از مدیران قوه قضائیه مقابله با مفسدان بخصوص دانه درشت ها، صاحب مقام ها و صاحب مکنت ها و ثروت ها است و بنده این را در پیشگاه خداوند شهادت می دهم.

وی با اشاره به برخی محدودیت های بودجه ای، اداری و فشارها در برخورد با مفاسد اقتصادی در کشور گفت: اینها نمی تواند دلیلی برای ما باشد و ما به اینها متوسل نمی شویم.

معاون اول قوه قضائیه در عین حال رعایت قانون را در برخورد با مفسدان اقتصادی با اهمیت دانست و گفت: اگر ما قانون را رعایت نکنیم خلاف انصاف و عدل است. چراکه اگر بخواهیم عدالت را رعایت کنیم همه حکومت و مردم باید تابع قانون باشند و آنرا محترم بشمارند.

وی افزود: اگر قانون دارای نقص، ضعف و اشکال است باید پیگیری و آنرا رفع کرد، اما نمی توان قانون مصوب مجلس که از شورای نگهبان گذشته و تایید شده به تصور اینکه مبارزه با فساد یک کار انقلابی و جهادی است زیرپا گذاشت.

  • برخورد خلخالی گونه با مفسدان نیازمند قانون است

وی در ادامه با اشاره به دیدار اخیر خود با جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از نمایندگان معتقد است که قوه قضائیه بایستی همچون مرحوم خلخالی در ابتدای پیروزی انقلاب عمل کند که بنده عرض کردم در لوایح قانونی که به قوه قضائیه ارائه شده است چنین مواردی موجود نیست و برخورد قاطع خود نیازمند قانون است.

محسنی اژه ای با اشاره به حضور خود در اتاق بازرگانی و برخی مجامع بخش خصوصی گفت: ما در کنار برخورد با مفسدین باید سایر جوانب را نیز در نظر داشته باشیم، هنگامی که ما یک فرد متهم به فساد مالی را دستگیر می کنیم که دارای یک مجموعه اقتصادی شامل کارگر و کارگاه است بایستی چگونگی بازداشت موقت یا دائم این فرد که در تعطیلی کارگاه و بنگاه اقتصادی و بیکار شدن کارگران تاثیرگذار است در نظرداشته باشیم.

وی با ذکر مثالی گریزی به پرونده بابک زنجانی زد و گفت: این فرد دارای شرکت هواپیمایی و تعدادی شرکت های داخلی و خارجی و متولی انواع پروژه های عمرانی وساختمانی نیمه تمام است که در توان قوه قضائیه نیست که به تنهایی این مجموعه ها را که دارای هزاران نیرو هستند را اداره کند.

معاون اول قوه قضائیه ادامه داد: این درحالی است که بسیار ساده می توان فرد را دستگیر کرد و تنها بگوییم می خواهیم به اتهام فرد بپردازیم و به سایر تبعات این کار توجهی نداشته باشیم که به طور حتم این به بیکاری هرچه بیشتر دامن خواهد زد و در کل به ضرر کشور است و ما نیازمند کمک همه بخش های دولتی و خصوصی هستیم که این مباحث را با یکدیگر جمع کنیم.

وی در ادامه با اشاره به برخی صحبت های مردمی که عنوان می شود که چرا رسیدگی به اتهام یک مفسد دستگیر شده طول می کشید گفت: به طور حتم بررسی اموال و اقدامات این اشخاص گاهی اوقات از دست قوه قضائیه به تنهایی خارج است و نیازمند رسیدگی و کارشناسی حسابرسان بخش خصوصی است.

وی در خصوص یکی دیگر از پرونده های در حال رسیدگی در قوه قضاییه گفت:در پرونده فساد سه هزار میلیارد تومانی، مبلغ دقیق اختلاس این پرونده حدود دو هزار و 855 میلیارد تومان بود که همه این مبلغ برگشت، ضمن آنکه از شخص مه آفرید خسروی متهم نخست این پرونده نیز 643 میلیارد تومان جزای نقدی گرفته شد.

اژه ای افزود: به عبارت دیگر تنها از متهم ردیف اول پرونده، بیش از تمام سه هزار میلیارد تومانی که در اذهان مردم است برگشت و این جدای از بیش از 150 متهم دیگر است که دو نفر بعدی به حکم اعدام و جریمه نقدی و عده ای به حبس های طولانی و مجازات های مختلف محکوم شدند و این تنها یک پرونده است.

وی گفت:در دیگر پرونده های قوه قضائیه شهردار، اعضاء شورای شهر،، وزیر سابق، آقازاده ها و صاحب مکنت های چند هزار میلیاردی و صاحب عناوین بزرگ اجتماعی محکوم شده اند و مردم نیز نبایستی خدای نکرده با آدرس غلط دشمن به اشتباه بیافتند.

سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه تهران در بخش دیگر سخنان خود یاد و خاطره شهیدان قدوسی، آیت الله مدنی و سید اسدالله لاجوردی از شهدای انقلاب اسلامی را گرامی داشت و گفت در هشتم و هفدهم شهریور 57 دشمنان این ملت به پشتوانه استکبار در یک روز رئیس جمهور و نخست وزیر منتخب مردم، نمایندگان ملت و دهها تن از مردم را به خاک و خون کشیدند.

خواندن 246 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395