شنبه, 17 شهریور 1397 ساعت 13:02

35 هزار هکتار کشت هندوانه کاهش یافت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیرکل دفتر سبزی و صیفی وزارت جهاد کشاورزی همچنین از کاهش 35 هزار هکتاری سطح زیر کشت هندوانه طی چند سال گذشته خبر داد.

 حسین اصغری مدیرکل دفتر سبزی و صیفی وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه ششمین گردهمایی سراسری کشت محصولات زراعی که امروز شنبه ۱۷ شهریور در سالن خوشه وزارت جهاد کشاورزی در حال برگزاری است، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: برنامه سطح زیر کشت این محصولات در سال زراعی پیش رو 2700 هکتار است که توسعه کشت نشائی، آبیاری تیپ، مالچ‌پاشی و جابه‌جایی به گلخانه از جمله خیار، گوجه فرنگی،‌ بادمجان، فلفل و انواع سبزیجات در دستور کار قرار دارد.

وی افزود: این موضوع را از دو طریق دنبال می‌کنیم که افزایش بهره‌وری و تولید بالاتر به ازای هر واحد آب از یکسو و انتقال به گلخانه از سوی دیگر پیگیری می‌شود، به طوری که سطح زیر کشت گوجه‌فرنگی را از 150 هزار هکتار به 120 هزار هکتار رسانده‌ایم.

اصغری در ادامه تصریح کرد: برنامه سطح زیر کشت به صورت فصلی اعلام می‌شود،‌ ولی برای کشت استمرار در مناطق جنوبی مرداد ماه این برنامه اعلام می‌شود.

مدیرکل دفتر سبزی و صیفی وزارت جهاد کشاورزی همچنین از کاهش 35 هزار هکتاری سطح زیر کشت هندوانه طی چند سال گذشته خبر داد و خاطرنشان کرد: در برخی نقاط به دلیل افزایش بیش تولید و کنترل بازار نگرانی داریم و اگر چه برای تولید داخلی برنامه‌ریزی می‌کنیم، اما این برنامه‌ریزی براساس نیاز سرانه داخلی، صادرات و مصرف صنایع تبدیلی است، اما همه  اینها بستگی به این دارد که کشاورزان سطح زیر کشت را رعایت کنند

وی با اشاره به  طراحی سامانه‌ای برای رصد کشت محصولاتی از جمله سیب‌زمینی، پیاز و گوجه‌فرنگی تشریح کرد: این سامانه 15 روز گذشته به 8 استانی که در توسعه استمرار به ما کمک می‌کنند، ابلاغ شده و سال آینده برای همه استان‌ها ابلاغ می‌شود که می‌تواند ما را در برآورد سطح زیر کشت این 3 محصول و تولید آن کمک کند.

مدیرکل دفتر سبزی و صیفی وزارت جهاد کشاورزی گفت: اگر این سامانه تکمیل شود، قبل از اینکه اتفاقی بیفتد می‌توانیم بازار را کنترل ‌کنیم و کاهش ضایعات داشته باشیم.

منبع: ایلنا

خواندن 227 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395