شنبه, 17 شهریور 1397 ساعت 14:58

اطلاعات تکميلي

  • آخوندی در مراسم روز جهانی دریانورد مطرح کرد:

کشتیرانی ایران جایگاه بیست و یکم جهان را دارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزیر راه و شهرسازی گفت: ایران با داشتن 238 کشتی بزرگ تجاری و بیش از 19 میلیون تن ظرفیت جابجایی کالا، جایگاه بیست و یکم را در دنیا دارد و از جمله 25 خط کشتیرانی برتر جهان محسوب می‌شود.

عباس آخوندی روز شنبه در آیین روز جهانی دریانوردی و هفتادمین سال تصویب کنوانسیون تاسیس آیمو در محل مرکز همایش های بین المللی صداوسیما اظهار داشت: ۶۰ درصد نفت و مواد نفتی در جهان از طریق دریاها حمل شده و بیش از ۹۹ درصد این محمولات با ایمنی جابجا می شود.
وی افزود: ایران با ۶ میلیون و ۵۸۳ هزار تن ظرفیت بارگیری ناوگان تحت پرچم سی و یکمین کشور جهان است و این نشان می دهد ایران جایگاه ویژه ای در حمل و نقل دریایی جهان دارد.
وی با اشاره به تهدیدهای حمل و نقل دریایی از سوی آمریکا اظهار داشت: پایبند نبودن آمریکا به برجام و اعمال تحریم ناجوانمردانه علیه ایران بر خلاف موازین بین المللی و حقوق بشری است.
آخوندی گفت: حضور کشورهای بیگانه در منطقه و اخلال آنها در رفت و آمد آزاد کشتی ها برای حمل کالاهای تجاری تهدید دیگر آمریکا در منطقه است.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: حضور ایران در فهرست سفید سازمان بین المللی دریانوردی نشان دهنده جایگاه ویژه ایران در صنعت حمل ونقل دریایی است.
وی افزود: در سال ۲۰۱۷ بیش از 10.3 میلیارد تن کالا توسط ناوگان دریایی حمل شد و ایران با ۱۱ هزار فروند شناور غیرکنوانسیونی در دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان در حوزه حمل مواد نفتی و تجاری جایگاه مهمی را در جهان در اختیار دارد.
آیین گرامیداشت روز جهانی دریانوردی با حضور «کی تاک لیم» دبیر کل سازمان بین المللی دریانوردی و سازمان های دریایی امروز (شنبه) در مرکز همایش های صدا و سیما برگزار شد.
سازمان جهانی دریانوردی هفتاد سال پیش با هدف تامین ایمنی تردد کشتی های تجاری تاسیس شد و مقر آن در لندن است؛ این سازمان نهاد تخصصی دریایی زیرمجموعه سازمان ملل به شمار می رود.
از بین 174 عضو سازمان بین المللی دریانوردی، 154 کشور در کنار آبراهه ها و دریاها قرار دارند، اما عضویت 20 کشور عضو سازمان جهانی دریانوردی محصور در خشکی نشان دهنده اهمیت این سازمان و توجه آن به مسایل توسعه تجارت دریایی در جهان است.
منبع: ایرنا

خواندن 211 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395