سه شنبه, 20 شهریور 1397 ساعت 12:05

صادرات کیوی برای جلوگیری از صدور میوه نارس ممنوع شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیرکل دفتر قرنطینه سازمان حفظ نباتات کشور گفت: صادرات کیوی برای جلوگیری از صدور میوه نارس و پیامدهای منفی آن بر بازار صادراتی ایران تا ابتدای آبان ماه ممنوع شده است.

«اکبر آهنگران» افزود: ممنوعیت صادرات کیوی ایران به دلیل مسائل قرنطینه ای نیست.
وی اظهارداشت: معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی به دلیل مسائل فنی برداشت، صادرات میوه کیوی زودهنگام (زودتر از موعد مقرر) را که توسط برخی صادرکنندگان انجام می شد، با ابلاغ بخشنامه ای به دفتر توسعه صادرات وزارت جهاد کشاورزی تا ابتدای آبان ماه امسال ممنوع کرد.
وی اظهارداشت: این معاونت براین باور است که برداشت کال این میوه باعث کاهش آب، قند و کیفیت لازم این محصول می شود که می تواند موجب بد نامی محصول کیوی ایران در بازارهای صادراتی شود که در این صورت این بازارها از دست می رود؛ بنابراین باید صادرکنندگان با دقت لازم و در زمان مقرر این محصول را به کشورهای هدف صادر کنند.
مدیرکل دفتر قرنطینه سازمان حفظ نباتات کشور گفت: با ابلاغ این بخشنامه تا زمان مقرر از سوی سازمان حفظ نباتات کشور هیچ گواهی بهداشتی برای صادرات این محصول ارایه نمی شود.
وی افزود: البته در یک ماه اخیر برخی صادرکنندگان اقدام به صادرات این محصول به شکل کال کرده اند که میزان صادرات آن بسیار محدود بوده است.
طبق آمارها سالانه بیش از 300 هزاررتن کیوی در کشور تولید می شود که نزدیک 200 هزار تن تولید مربوط به استان مازندران است.
سالانه نزدیک به پنج هزار تن کیوی به کشورهای هدف صادر می شود.
زمان مناسب برداشت این محصول آبان بوده و نزدیک به یک ماه زمان می برد.
برخی تجار برای منافع شخصی میوه کیوی را در مردادماه از باغداران خریداری و صادر می کنند که در نتیجه کیفیت آن کاهش می یابد.
برداشت میوه رسیده و نارس کیوی از لحاظ شکل و اندازه یکی است اما میوه زودرس به دلیل سفت بودن و نداشتن آب و قند متعادل برای مصرف تازه خوری و صنایع تبدیلی قابل مصرف نیست و در مدت 15 روز غیرقابل مصرف و نگهداری می شود.
سال گذشته «محمدرضا شعبانی» رئیس اتحادیه باغداران استان مازندران به ایرنا گفته بود، با اقدام برخی صادرکنندگان در صادرات کیوی زودرس بی کیفیت، ایران بازارهای صادراتی خود را از دست خواهد داد.
منبع: ایرنا

خواندن 284 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395