چهارشنبه, 21 شهریور 1397 ساعت 04:00

اطلاعات تکميلي

  • برای افزایش صادرات کشور؛

بخش کشاورزی، معاف از برگشت ارز شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سونیا یزدان پناه

عصر اقتصاد:  تحریم ها و روند آن در کشور همواره بر تمامی بخش ها و ارگان ها تاثیر گذار بوده است. کشور ما همیشه در تحریم به سر می برده که برخی مواقع این تحریم با اثرگذاری پایین و برخی مواقع با توجه به بازه زمانی و تغییر شرایط اقتصادی و سیاسی کشور این اثرات زیاد تر دیده شده است.

نشست کارشناسی بررسی آثار تحریم بر تولید و تجارت محصولات باغی با حضور جمعی از مدیران، روسای اتحادیه ها ، انجمن ها و تشکل ها در محل اتاق ایران تشکیل شد.

در این نشست  فاطمه پاسبان مشاور موسسه مطالعات کشاورزی اظهار داشت: به خصوص در تحریم قبلی که از سال 87  شروع شد و تا سال 94 جریان داشت،  شدت آثار را می‌توان  تا به امروز نیز مشاهده کرد.  پاسبان افزود : پدیده ای که اکنون با آن روبرو هستیم تحریم 90 روزه است ،که برخی معتقدند تاثیری بر بخش کشاورزی نخواهد داشت . اما این آثار را می توان به دو بخش مستقیم و غیر مستقیم تقسیم کرد. مستقیم آنچیزی است که در بندهای تحریم به صورت کلی آمده است.

وی اظهار داشت : از جمله آثار مستقیم تحریم را  می توان افزایش نرخ ارز، بالارفتن قیمت نهاده ها و تجهیزات کشاورزی، افزایش قیمت محصولات خام و فرآوری شده در بخش واردات،افزایش هزینه های معاملاتی بازارهای خارجی،  نارضایتی و کاهش انگیزه سرمایه گذار در بخش های مختلف دانست.

مشاور موسسه مطالعات کشاورزی ادامه داد :  اما آثار غیرمستقیم در بخش کشاورزی بسیار بر صادرات و کشاورزی تاثیر‌گذار است، افزایش قیمت ارز  به ویژه دلار به عنوان یک ارز قدرتمند و موثر  و شوک‌های ناگهانی ارزی و بی ثباتی، ظهور تورم واقعی و روانی و شکل گیری انتظارات تورمی که با شوک همراه است، عدم اعتماد جامعه به کارآمدی سیاست های پولی و مالی کشور و همراه نشدن با سیاست ها و خنثی نمودن آن که فروپاشی تدریجی امید اجتماعی در سطح جامعه و از بین رفتن انگیزه ها را به دنبال خواهد داشت.

وی عنوان کرد :  تمامی این موارد تقابل صاحبان قدرت و ثروت داخلی برای کسب منافع بیشتر و برهم زدگی بازارهای اقتصادی، کاهش سرمایه اجتماعی و افزایش هزینه ها در اقتصاد، افزایش ریسک های اقتصادی ، کاهش قدرت خرید واقعی مردم و گسترش فقر و بطبع تهدید امنیت غذایی در سطح جامعه را به منجر می شود.

به گفته وی تحریمی که اتفاق افتاده است متفاوت از دیگر تحریم هایی است که کشور پشت سر گذاشته است.در این تحریم ثبات اقتصادی به هم ریخته است . دور زدن تحریم بسیار سخت شده است و بخش کشاورزی نیز روز به روز آسیب پذیر تر می‌شود. زیرا شوک های بازار همچنان باقی می مانند و به حالت قبلی بر نمی گردند. با شروع تحریم ها ارزش صادرات تغییر کرده است و بازارهایمان را از دست داده ایم.

علی قاسم زاده،  عضو هیات مدیره انجمن پسته ایران ، در ادامه این نشست به میزان تولید پسته در سال قبل و کاهش آن در سال جدید اشاره کرد و گفت : با آسیبی که وارد شد میزان پسته تولیدات باغ ها مزرعه ای که سال پیش270 تن پسته داشته است امسال تولیدی معادل 5 تن داشته است . سال گذشته سهم ایران از پسته دنیا 42 درصد و آمریکا 68 درصد بوده است و امسال به 15 درصد سهم کشور و 85 درصد سهم آمریکا رسیده است.  شاهرخ شجری ، مدیرکل دفتر توسعه صادرات نیز درباره کاهش صادرات محصولات باغی اظهار داشت : در پنج ساله نخست سال 97 نسبت به مدت مشابه سال قبل به جز کشمش، در مورد سایر محصولات باغی افزایش میزان صادرات داشته ایم. وقتی افزایش ارزش پول خارجی اتفاق می افته و کاهش ارزش پول داخلی، صادرات افزایش و واردات تضعیف می شود.

 وی از پیشنهادی که مورد استقبال صادرکنندگان قرار گرفته است سخن گفت و ادامه داد :  پیشنهاد می شود که صادرات در سال 97 در بخش کشاورزی ، مستثنی از برگشت ارز بشود. زیرا صادرات بخش کشاورزی از لحاظ ارزشی در مقابل ارز صادراتی سایر بخش ها بسیار ناچیز است و دیگر کشورها از صادرات استقبال می کنند. بنابراین نباید محدودیت هایی وضع کنیم که باعث شود رقابت پذیری در مقابل کشورهای هدف کاهش یابد . هم چنین حجیم بودن و  فساد پذیر بودن محصولات کشاورزی و هزینه های حمل و نقل آن نیز خود لازمه یک سرمایه است. اینها دلایلی است که بخش کشاورزی را مستثنی می کند.

خواندن 241 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395