چهارشنبه, 21 شهریور 1397 ساعت 09:58

اطلاعات تکميلي

  • ایران گرفتار 23 مخاطره طبیعی؛

ایجاد «فروچاله» در دشت کبودر آهنگ

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: بلایا و مخاطرات محیطی از دیرباز بعنوان مخرب‌ترین عوامل آسیب‌رسان به انسان، جامعه و زیست مطرح بوده اند. بلایای ناشی از مخاطرات طبیعی همچون، سیل، خشکسالی، زمین لرزه، باران‌های موسمی و ... به طرق مختلف توسعه را تحت تأثیر قرار داده است. این بلایا، به زیرساخت‌ها، شریان‌های حیاتی و تأسیسات صدمه وارد می‌سازند و موجب از بین رفتن دارایی‌ها، اختلال در برنامه‌ریزی، افزایش مرگ و میر، وارد آمدن جراحات و صدمات روحی میشود.

در همین خصوص روز گذشته رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در نشست خبری با محوریت مخاطرات طبیعی در محل این سازمان، با بیان این که ایران از 32 مخاطره طبیعی گرفتار 23 مخاطره طبیعی است، گفت: از این رو ایران در زمره کشورهای پرمخاطره طبیعی قرار گرفته است.

راضیه لک با تاکید بر این‌که شتاب و تغییرات جهانی زمین بسیار زیاد شده است، افزود: این امر می‌طلبد که تصویر روشنی از آینده زمین داشته باشیم که برای این امر نیاز به فناوری‌های به‌روز داریم تا بتوانیم تغییرات زمین را با آن مورد مطالعه قرار دهیم.

لک، اطمینان از آب بهداشتی، تولید انرژی‌های قابل اطمینان، اقتصاد رشد پایدار، اشتغال مناسب دانش‌بنیان بر مبنای آمایش زمینی، ساخت زیر ساخت‌های پویا و ایجاد شهرهای ایمن و پایدار با شناخت از مخاطرات، حفاظت و بهره‌برداری از دریاها و اقیانوس‌ها و مدیریت پایدار جنگل‌ها و جلوگیری از تخریب مراتع را از جمله استراتژی‌های سازمان زمین شناسی نام برد.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی در ادامه‌ با تاکید بر اهمیت توجه به تغییرات اقلیم، خاطر نشان کرد: ایران هر چند که مسبب نیست، ولی یکی از کشورهای تاثیرپذیر از تغییرات اقلیم است. وی با تاکید بر این که تغییرات اقلیمی مربوط به سال‌های اخیر نیست، اظهار کرد: مطالعات ما نشان می‌دهد که حدود 200 سال قبل با تغییرات اقلیمی مواجه بوده‌ایم، به گونه‌ای که تغییرات اقلیم با دمای کمتر از یک درجه نوسان بوده است.

لک با اشاره به این‌که تغییرات اقلیمی موجب گرمایش زمین می‌شود، ادامه‌ داد: ما در این راستا مطالعاتی را در دستور کار داریم تا مشاهده کنیم که این تغییرات منشاء انسانی داشته است یا طبیعی.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی با بیان این که بر اثر تغییرات اقلیم با تغییر الگوی بارش و کاهش بارش‌ها مواجه هستیم، ‌اضافه کرد: ایران همچنین با پدیده گرمایش جزیره‌ای به دلیل انباشت گازهای گلخانه‌ایم مواجه است؛ به این معنا که با انباشته شدن گازهای گلخانه‌ای در شهرها، شاهد افزایش دما در اکثر شهرها هستیم.

  • مخاطرات زمین‌شناسی

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، ایران را یکی از کشورهای پر مخاطره توصیف کرد و گفت‌: از 32 مخاطره طبیعی شناخته شده، ایران با 23 مخاطره طبیعی مواجه است. از ایران جزو کشورهای پر مخاطره محسوب می‌شود.

لک، شناسایی مخاطرات طبیعی را از جمله برنامه‌های این سازمان نام برد و گفت‌: از آن جایی که کل کره زمین در معرض مخاطرات طبیعی قرار دارد، توجه محققان جهانی به کاهش اثرات مخاطرات طبیعی و جمعیت انسانی است و ما نیز در ایران به این حوزه توجه کرده‌ایم.

  • ایران در دید ریزگردهای دانه درشت

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی زیرگردها را یکی دیگر از مخاطرات طبیعی کشور نام برد و خاطر نشان کرد: مطالعه بر روی ریزگردها از جمله مسئولیت‌های این سازمان به شمار می‌رود. بر این اساس ما از کل کشور نمونه‌برداری‌هایی را انجام داده‌ایم و به یافته‌هایی نیز دست یافته‌ایم.

وی با بیان این که در ابتدا تصور بر این بود که کانون ریزگردها در خارج از کشور است، بیان‌ کرد: ولی مطالعات ما نشان داد که برخی از کانون‌های ریزگرد منشا داخلی دارند که از جمله می‌توان به دریاچه‌های خشک شده اشاره کرد.

رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی در این باره توضیح داد: دریاچه‌هایی مانند جازموریان به دلیل عدم ارائه حق‌آبه آن خشک شده است که با وزش بادهای 120 روزه ابتدا ریزگردها، توفان‌های ریزگرد ایجاد می‌کرد، ولی با ‌اضافه شدن روزهای بادی از 120 روز به 180 روز و پایان یافتن دانه‌های ریز، در حال‌ حاضر با توفان‌های گردوغبار با دانه‌های درشت ماسه مواجه هستیم.

  • تعاملات سازمان زمین‌شناسی با نهادهای اجرایی

وی تهیه نقشه راه توسعه صنایع معدنی را از دیگر برنامه‌های این سازمان نام برد و خاطر نشان کرد: این نقشه راه چهار ساله وظایف دستگاه‌های مرتبط را روشن کرده و از موازی کاری‌ها در این حوزه جلوگیری به عمل می‌آورد. این سند به زودی از سوی وزارت صنعت ، معدن و تجارت ابلاغ می‌شود.

  • ایجاد «فروچاله» در دشت کبودر آهنگ

در ادامه معاون زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی  در گفتگو با خبرنگار عصر اقتصاد با بیان این که اگر منطقه‌ای چهار میلیمتر فرو نشست داشته باشد، با بحران فرو نشست مواجه است، گفت: این عدد در حالی است که 300 دشت ایران دچار فرونشست است و دشت مشهد با 25 سانتیمتر، دشت کرمان با 20 سانتیمتر، دشت ساوجبلاغ با 22 سانتیمتر و دشت تهران با 17 سانتیمتر فرونشست مواجه است.

دکتر شهیدی با اشاره به پدیده فرونشست در کشور، اظهار کرد: برداشت بی‌رویه آب نقش مهمی در ایجاد پدیده فرونشست زمین دارد، چرا که اگر برداشت آب‌های زیرزمینی به هر دلیلی بدون مدیریت صورت گیرد، به تدریج منافذ زمین که در زمانی آب وجود داشته است، خالی از آب به یکدیگر چسبیده می‌شوند و از این رو زمین به صورت عمودی به سمت پایین فرو می‌ریزد.وی با اشاره به این‌که دشت "رفسنجان" یکی از قدیمی‌ترین دشت‌هایی است که با پدیده فرو نشست مواجه بوده است، اظهار کرد: دشت "رفسنجان" در سال 1346 به دلیل برداشت بی رویه آب‌های زیر زمینی و مصرف آن در بخش کشاورزی دچار فرو نشست شد.

  •  17 استان کشور درگیر پدیده فرو نشست

به گفته وی دشت‌ "مشهد" 25 سانتیمتر، دشت "نیشابور" 12 سانتیمتر، دشت "کاشمر" 30 سانتیمتر، دشت "کرمان" 20 سانتیمتر، دشت "قزوین" 24 سانتیمتر و دشت "زرند کرمان" 25 سانتیمتر فرو نشست داشته است.وی با تاکید بر این که 300 دشت کشور با پدیده فرونشست مواجه است، بیان‌ کرد: 609 محدوده مطالعاتی در سازمان زمین‌شناسی تعریف کرده‌ایم که با استفاده از فناوری‌هایی همچون داده‌های راداری و GPS مورد مطالعه قرار دادیم. با این تعریف کشور با بحران فرو نشست مواجه است. بر اساس مطالعات ما دشت "ساوجبلاغ" 22 سانتیمتر و دشت "تهران" نیز 17 سانتیمتر فرو نشست دارند.

شهیدی با تاکید بر این که ایران علاوه بر فرونشست با فروچاله نیز مواجه است، خاطر نشان کرد: دو هفته‌ قبل

دشت "کبودرآهنگ" دچار فروچاله شد که این امر نیز به دلیل برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی بوده است.

به گفته وی استان‌های کرمان و فارس بیشترین فرونشست را دارند.

  • ضرورت شناسایی آب کارستی در مناطق مرزی و تامین آب شرب

در ادامه لک اضافه کرد: این آبها می‌تواند تامین‌کننده آب مورد نیاز استان‌های خراسان شمالی و رضوی باشد و تاکنون 18 هزار کیلومتر مربع مطالعات انجام شده و روند در حال پیشرفت دارد.

این مقام مسئول یادآور شد: آب به شکل زیرزمینی در این منطقه به سمت ترکمنستان جاری است و ترکمن ها در این منطقه با حفر چند حلقه چاه از آب بهره برداری می کنند.

وی گفت: اکنون در منطقه خلیج فارس و دریای عمان خروجی زیادی از آب‌های کارستی وجود دارد و در سه منطقه جنوب شرق بوشهر، هندورابی و میناب نیز از وجود آب‌های کارستی اطمینان داریم.

لک افزود: این آبها کیفیت بسیار خوبی دارند و نشان دهنده خروج آبهای کارستی زاگرس از این مناطق است و مطالعات برای ارتفاعات هزار مسجد رو به اتمام است، اما در کرمانشاه مطالعات به میزان 30 درصد انجام شد.

این مقام مسئول اظهار داشت: 15 سال گذشته برای آب‌های مرزی زیرزمینی پروتکل های مختلفی از سوی یونسکو نوشته شده و بر مبنای همین پروتکل‌ها اکنون در غرب کشور به دنبال مهار رودخانه ها هستیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: اکنون در موضوع مصرف بی رویه آب در کشور شکی وجود ندارد، اما شناسایی آبهای کارستی نباید کوچکترین خللی در سیاست‌های کلان مدیریت مصرف آب کشور ایجاد کند، بلکه باید به سمت یک الگوی مصرف استاندارد حرکت کرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: آبهای ژرف مشکلی از بحران آب کشور حل نمی‌کنند، اما در شمار آب های راهبردی است که تجدید پذیری و کیفیت آنها مهم است.

خواندن 443 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395