چهارشنبه, 21 شهریور 1397 ساعت 10:24

سازمان‌های مردم‌نهاد جوانان رتبه‌بندی می‌شوند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سرپرست اداره کل مشارکت‌های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان از تدوین شاخص‌های رتبه‌بندی سازمان‌های مردم‌نهاد حوزه جوانان تا پایان سال خبر داد.

سجاد سالک ، با بیان اینکه سازمان‌های مردم نهاد حوزه جوانان باید در سطح تصمیم سازی و تصمیم گیری مشارکت داشته باشند گفت: اما در حال حاضر سازمانهای مردم نهاد جوانان، اجرایی هستند. این توقع وجود دارد که در جلسات ارگان‌ها، تشکل‌ها و سازمان‌های مختلف، سمن‌های جوانان حضور پررنگی داشته باشند. برای مثال چه اشکالی دارد که در شورای عالی محیط زیست نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد این حوزه نیز حضور داشته باشند؟.

وی با اشاره به دانش و تجربه اعضای سازمان‌های مردم نهاد در حوزه مسائل اجتماعی و موضوعاتی که جوانان با آنها درگیر هستند، اظهار کرد: با توجه به اینکه این سازمان‌ها در سطح جامعه در حال فعالیت هستند و دغدغه‌های مردم را حس می‌کنند، از موانع نیز آگاهی دارند. آنها در دل جامعه هستند و در صورتی که نیاز به تصمیم‌گیری وجود داشته باشد نگاه آنها به مسائل واقعی‌تر است. آنها می‌توانند نقطه نظرات را از دل جامعه مطرح کنند.

سرپرست مشارکت‌های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان با اشاره به فعالیت‌های کسب و کار سازمانهای مردم نهاد در شرایط حاضر جامعه نیز توضیح داد: با توجه به اینکه در حال حاضر مسئله اول کشور، اقتصاد است و این موضوع دغدغه عمومی مردم به شمار می‌رود، توجه بیشتر به اشتغال زایی در سمن ها مثمرثمر خواهد بود.


سالک با اشاره به ایده اقتصاد در جوامع محلی نیز تصریح کرد:  امید داریم که اشتغال‌زایی سازمانهای مردم نهاد در این بستر ادامه پیدا کند. مهم این است که جوانان در حوزه‌های کسب و کار بیشتر سوق داده شوند و تا وقتی که اقتصاد فکر جامعه را مشغول کرده تشکل‌ها باید بتوانند در این مسیر گام بردارند.

وی در ادامه نقش آفرینی سازمان های مردم نهاد در حوزه اقتصاد را فضایی برای کسب تجربه برای جوانان دانست و تصریح کرد: کارآفرینی در قالب سازمان‌های مردم‌نهاد منجر به کسب تجربه برای جوانان می‌شود، چرا که آنها از پرداخت مالیات و یا حق بیمه معاف هستند و به این ترتیب باید هزینه‌های کمتری را پرداخت کنند؛ اگرچه مخاطرات اقتصادی برای همه وجود دارد اما در این قالب مخاطرات اقتصادی برای آنان را به حداقل می‌رسانیم.

سالک با اشاره به بحث رتبه‌بندی سمن‌ها توضیح داد: موضوع رتبه بندی و اعتبارسنجی سازمان های مردم نهاد را پیگیری می‌کنیم؛ در حال حاضر حدود 2000 سازمان مردم نهاد در حوزه جوانان وجود دارند که اعتبارنامه دریافت کرده‌اند ولی چون هنوز شاخصی برای رتبه‌بندی آن‌ها تنظیم نشده، نمی‌توانیم بگوییم کدام سازمان مردم نهاد کیفی‌تر، موفق تر و پویاتر فعالیت کرده است.


سرپرست اداره کل مشارکت‌های اجتماعی وزارت ورزش و جوانان در ادامه از تدوین شاخص‌های رتبه بندی سازمان‌های مردم نهاد حوزه جوانان تا پایان سال خبر داد و گفت: بنا داریم تا در چندین سطح سازمان‌های مردم نهاد را دسته بندی و رتبه بندی کنیم. برای ما مهم است که بدانیم کدام تشکل‌ها در سطح اول مشغول به فعالیت هستند و برای مخاطبان بیرونی نیز معرفی و جذب به سازمان مردم نهاد شناسانده شده راحت‌تر است.

وی در ادامه رتبه بندی سازمان‌های مردم نهاد جوانان را یکی از روش‌های افزایش انگیزه و پویایی آنها دانست و تصریح کرد: زمانی که نظام‌نامه‌ای برای رتبه بندی این تشکل ها وجود داشته باشد، سازمان‌های مردم نهاد فعال و منفعل از هم تفکیک می‌شوند و به این ترتیب سازمان‌های مردم‌نهادی که پویایی کمتری دارند، به تکاپو می‌افتند تا به سطوح بالاتر دست پیدا کند.


سالک گفت: در حال حاضر در حال افزایش کمی سازمان های مردم‌نهاد هستیم اما از طریق رتبه‌بندی تشکلها، امکان توسعه کیفی آنها نیز فراهم می‌شود.

منبع: ایسنا

خواندن 1226 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395