چهارشنبه, 21 شهریور 1397 ساعت 10:29

اطلاعات تکميلي

  • با تهاتر و بدهی پیمانکاران؛

بخش خصوصی در صنعت آب و برق فعال می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: وزیر نیرو گفت: این سیاست‌ها که شامل شتاب بخشیدن به رشد و توسعه اقتصادی کشور، افزایش سهم بخش خصوصی در اقتصاد کشور، افزایش رقابت‌پذیری در اقتصاد ملی، افزایش سطح عمومی اشتغال و نیز توانمندسازی بخش خصوصی است، فرصت متنوعی برای بهره‌گیری از دانش و تجربه بخش خصوصی و توان مالی آن‌هاست و امروز نیز وزارت نیرو به عنوان یکی از دستگاه‌های پیشتاز در عملیاتی کردن این تبصره قانونی معرفی خواهد شد.

رضا اردکانیان در آیین معرفی پروژه‌های صنعت آب و برق کشور برای مشارکت بخش خصوصی ادامه داد: این وزارتخانه در تلاش برای تحرک بخشیدن به یکی از سیاست‌های دولت در واگذاری طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای است که با همکاری نزدیک دولت  و مجلس در قالب تبصره 19 قانون بودجه سال 97 متجلی شده است.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه مراحل مختلف مربوط به آماده کردن این طرح‌ها پشت سر گذاشته شده است، عنوان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته در این مراسم، 46 طرح در سرفصل‌های مختلف برق و انرژی اعم از انرژی‌های نو و حرارتی و نیز منابع آب و آب و فاضلاب عرضه خواهد شد و امیدواریم هر چه زودتر شاهد برگزاری مراسم انعقاد قراردادهای مربوطه باشیم.

اردکانیان از امضای قرارداد مشارکت اجرای 23 طرح آب و فاضلاب سخن به میان آورد و افزود: طرح‌های یاد شده با مشارکت بخش خصوصی به این نقطه رسیده است و امیدواریم هر چه زودتر با اجرا و بهره‌برداری از آن‌ها ثمره این پروژه‌ها نیز موجبات رضایت مردم را فراهم کند.

وی یادآور شد: وزارت نیرو در قالب سیاست‌های دولت دوازدهم و بر اساس برنامه تقدیمی به مجلس شورای اسلامی، دوران مدیریت توامان عرضه و تقاضا و یا تولید و مصرف را پی گرفته است به همین منظور توجه جدی به ارتباط مؤثر با تمامی ذینفعان در بخش‌های مختلف صنعت و کشاورزی و به ویژه بخش خانگی طراحی شده است و مرکز امور اجتماعی آب و انرژی وزارت نیرو با همکاری سازمان امور ادارای و استخدامی کشور آغاز به کار کرده است.

وزیر نیرو تاکید کرد: این مرکز پل ارتباطی بین تولید و مصرف و تولید کننده و مصرف کننده خواهد بود و سیاست‌های عمومی دولت در این بخش به طور جدی دنبال خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: نکته مهم در این چارچوب و دوران مدیریت توامان عرضه و تقاضا به رسمیت شناختن ماهیت میان‌بخشی آب است. هر چند که در دوران تولید نیز چیزی از این ماهیت کم نشده و نخواهد بود اما مطمئناً در دورانی که بحث مدیریت مصرف و تقاضا حائز اهمیت است باید این ماهیت میان بخش بودن آب در دستور کار تمامی دستگاه‌ها قرار بگیرد.

اردکانیان افزود: این روند بدین معناست که در سازمان فعلی دولت وزارت نیرو تنها دستگاهی نیست که تلقی مدیریت آب را در سطح کشور داشته باشد، چرا که نه تنها در سطح سازمان دولت سایر دستگاه‌ها به این موضوع مرتبط هستند بلکه همانگونه در ساختار کمیسیون‌های مجلس این موضوع تجلی پیدا کرده و بخش‌های دیگر نیز می‌بایست در یک همکاری نزدیک موضوع آب را به پیش ببرند.

وزیر نیرو یادآور شد: در همین راستا کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی اسفندماه سال گذشته با حضور چهار وزیر و دو معاون ریاست جمهوری تشکیل شده است و فعالانه به بررسی مسئله آب در استان‌ها و حوضه‌های آبریز مختلف پرداخته است که امیدواریم هر چه زودتر ثمره این کار مشترک بین وزارتخانه‌های نیرو، جهادکشاورزی، صنعت و کشور و همچنین سازمان‌های برنامه و بودجه و حفاظت از محیط زیست بتواند به مرحله اجرایی شدن نزدیک کند.

وی تصریح کرد: در تابستان امسال که یکی از خشک‌ترین سال‌های آبی نیم قرن اخیر بوده است به مدد همین فضای همکاری موفق شدیم یکی از پربازده‌ترین فصل‌های گرم و پیک برق را با مشارکت مصرف کنندگان و مردم پشت سر بگذاریم به نحوی که ما موفق شدیم دو هزار مگاوات در دوران اوج بار صرفه‌جویی در مصرف داشته باشیم. از طرفی در حالی که طی سال‌های متمادی رشد مصرف ما اندکی بیش از پنج درصد بوده است امسال توانسته‌ایم رشد مصرف اندکی کمتر از سه درصد را تجربه کنیم.

اردکانیان مشارکت فعالانه بخش خصوصی را به عنوان یک ضرورت جدی دانست و افزود: وزارت نیرو به عنوان یک بدهکار آبرومند مجدداً صمیمانه دست تمامی فعالان بخش خصوصی را به گرمی می‌فشارد و با اتکا به درک و آگاهی وسیعی که این فعالان در قسمت‌های مختلف آب و برق دارند امیدواریم طرح‌های وسیعی که با مشارکت آن‌ها به اجرا خواهد رسید هر چه زودتر عملیاتی شوند.

وی با اشاره به حمایت‌های دولت از صنعت آب و برق کشور، گفت: دولت در تابستان امسال با وجود تمامی محدودیت‌های خود به محض درخواست وزارت نیرو بیش از یک هزار میلیارد تومان برای طرح‌های آبرسانی در اختیار وزارت نیرو گذاشت.

وی افزود: به طور طبیعی کم آبی و کم برقی ناشی از آن آستانه تحمل هر مصرف کننده را پایین میاورد و کسانی در خارج از مرزهای ایران به هوس افتاده بودند و نقشه‌های زیادی کشیده بودند تا در بستر این کم تحملی طرح‌ها و برنامه‌های دیگری را اجرا کنند که خوشبختانه با حمایت دولت و هوشمندی، بردباری و خویشتن‌داری مردم و تلاش‌های شبانه‌روزی تمامی نیروگاه‌ها، ایستگاه‌های پمپاژ، تصفیه‌خانه و... توانسته‌ایم یکی از خشک‌ترین و گرم‌ترین تابستان‌های 50 سال اخیر را به گونه‌ای سپری کنیم که تجربه بسیار ارزشمندی را برای کار نزدیک‌تر با مردم فراهم کرده است.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه وزارت نیرو بیش از 20 هزار میلیارد تومان بابت قیمت تکلیفی از دولت مطالبات دارد، ادامه داد: هم اکنون قیمت تمام شده آب و برق گران‌تر از محصول ارائه شده است و از سوی مقابل وزارت نیرو نیز بدهی‌های قابل توجهی را به پیمانکاران، سازندگان و فروشندگان برق دارد.

اردکانیان اظهار کرد: خوشبختانه امسال در قانون بودجه مکانیزمی توسط مجلس تعبیه شده است که ما می‌توانیم به عنوان وزارت نیروی طلبکار و بدهکار با پیمانکاران و طلبکارانمان، سیستم بانکی و بانک مرکزی تهاتری را میان خود انجام بدهیم که نتیجه این تهاتر بدهی و طلب باعث خواهد شد ظرفیت‌های قابل ملاحظه‌ای در بخش خصوصی آزاد شود تا مشارکت فعال‌تری را در طرح‌های آب و برق داشته باشند.

 وی با اشاره به اینکه وزارت نیرو دستگاه پیشتاز دولت در اجرایی کردن مکانیزم تبصره 19 قانون بودجه برای واگذاری طرح‌های نیمه تمام است، عنوان کرد: ما امروز 46 طرح نیمه تمام را با شرایط مناسب و تشویق کننده به تمامی سرمایه‌گذاران کشور در بخش‌های مختلف تولید برق، نیروگاه‌های تجدیدپذیر، تصفیه‌ خانه‌های فاضلاب، شبکه‌های آبرسانی و حتی سدهای نیمه تمام معرفی می‌کنیم.

وزیر نیرو تصریح کرد: همچنین مراسم امضای قرارداد 23 طرح مشارکت بخش خصوصی در عرصه آب و فاضلاب نیز امروز به امضا رسید که سرمایه‌پذیر این طرح‌ها شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی و سرمایه‌گذار آن بخش‌های خصوصی خواهند بود.

اردکانیان تاکید کرد: این اقدام با حمایت تمامی دستگاه‌های مسئول از جمله استانداران، سیستم بانکی کشور، صندوق توسعه ملی، سازمان برنامه و بودجه، نمایندگان مجلس و... به نقطه امضا رسیده است و امیدواریم هر چه زودتر عملیات اجرایی طرح‌های یاد شده آغاز شود.

وی خاطرنشان کرد: این طرح‌ها در بخش‌های مختلف از جمله نمک‌زدایی از آب دریا خواهد بود که یکی از این پروژه‌ها طرحی با بیش از 440 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای احداث آب شیرین کن در منطقه استان فارس خواهد بود.

وزیر نیرو در پاسخ به این سوال که چرا با وجود طرح‌های نیمه تمام پروژه‌های جدیدی کلنگ‌زنی می‌شود، گفت: پیمانکاران با وجود مطالبات خود همچنان در صف اجرای پروژه‌ها هستند، چرا که چرخ توسعه کشور باید بچرخد. به هر حال ایران در حال توسعه است و منابع و ثروت کشور و مهم‌تر از آن منابع انسانی ما به قدری وسیع است که معطل این مسائل نخواهیم ماند.

اردکانیان در پایان به نحوه اجرای طرح 098 برای گذر از پیک تابستان سال آینده اشاره کرد و گفت: این برنامه دارای چندین بخش مختلف است که در یک قسمت آن به منظور تامین برق لازم برای تابستان سال آینده تکمیل 27 پروژه نیروگاهی کشور با حدود هفت هزار میلیارد تومان در دستور کار قرار گرفته است که باید منابع مورد نیاز آن تسهیل و تامین شود.

  • جهانگیری: بخش خصوصی موتور محرکه اقتصاد ایران است

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهوری نیز در خلال این آیین معرفی بخش خصوصی را موتور محرکه و آینده اقتصاد ایران دانست و تاکید کرد: تردید در این موضوع توسط هر کس نشان دهنده نبود درک درست از اقتصاد و ساز و کارها در توسعه کشور است. اگر چه شرایط اقتصادی دشواری را سپری می کنیم، ولی این شرایط راه بن بستی ندارد و فرصت خوبیست که با وضع موجود تحول های بزرگی در کشور اتفاق بیفتد.

جهانگیری با بیان اینکه آمریکایی‌ها در نهایت بی قانونی و بی‌اعتنایی به همه مقررات بین‌المللی از برجام خروج کردند، گفت: آنها با بهانه های واهی از این توافقنامه عقب کشیدند و تحریم های جدیدی را برای کشور و ملت ایران وضع کردند که دشمن بداند با کمک مردم ایران، فعالان اقتصادی و مدیران توانمند به‌زودی از این شرایط خواهیم گذشت و آنها نتیجه‌ای از این تحریم ها نخواهند برد.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه اگر چه تحریم ها نقش موثری در وضعیت بد اقتصادی کشور داشته است، عنوان کرد: انتظار ملت از مسئولین این است که همه دستگاه های حاکمیتی به نحوی تدبیر کنند تا حداقل فشارهای اقتصادی بر آنها وارد شود و دلشان قرص باشد که از داخل مشکلی وجود ندارد.

وی با قبول ضعف‌ها و اشکالاتی به‌وجود آمده در دولت و تسریع در اصلاح آنها، تاکید کرد: بایستی هر چه سریع‌تر مدیران بی‌انگیزه که اهل ریسک‌پذیری نبوده و فقط به فکر منافع خودشان در این شرایط هستند، کنار گذاشته شوند و هم‌اکنون کشور نیازمند مدیران جهادی است.

جهانگیری اضافه کرد: در شرایطی که مردم ایران در فشار اقتصادی هستند، درست نیست که ما به‌دنبال تامین منافع خود و رانت خواری باشیم.

معاون اول رئیس جمهوری از کمبود آب به عنوان ابرچالش کشور یاد کرد و گفت: آب به عنوان مهم‌ترین مسئله زندگی فردی و اجتماعی ما است که مولفه های مختلفی دارد و حیات یک کشور و ملت وابسته به آن است.

این مقام مسئول در دولت با بیان اینکه امروز کم آبی تبدیل شده به یک مسئله حیاتی و مهم کشور تبدیل شده است، تصریح کرد: این مهم باید با دقت و توجه بیشتری بررسی شود و بدانید که دولت به تنهایی نمی تواند از چالش کم آبی عبور کند و بایستی همگان اعم از مردم عزیزمان و دستگاه ها به صحنه بیایند تا مسئله آب حل شود و در آینده با تهدید بی‌آبی روبرو نشویم.

وی به توانمندی های مدیران صنعت آب و برق کشور اشاره کرد و گفت: برنامه‌ریزی های کلان برای حل بحران کم‌آبی توسط وزارت نیرو انجام شده است.

جهانگیری درباره ایام تابستان و پیک بار گفت: وزارت نیرو شایستگی های خوبی را در این ایام از خود نشان داد و با همکاری مردم و دستگاه های دولتی توانست در مصرف برق کاهش را ایجاد کند.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه امسال در تابستان بدترین روزها را نسبت به 50 سال اخیر در بخش آب سپری کردیم، گفت: برخی استان های ما با شرایط بسیار سختی مواجه بودند و متاسفانه کم بارشی باعث شد تا این شرایط نابسامان برای ملت رخ دهد.

وی از همدلی و همراهی مردم در صرفه‌جویی آب تشکر و قدردانی کرد و گفت: از هم‌اکنون برای سال آینده برنامه‌ریزی‌ها بایستی انجام شود تا دیگر مردم عزیزمان زیر بار این فشارها نباشند؛ البته باید در نظر داشت شرایط سال آتی بستگی به بارش ها نیز خواهد داشت.

جهانگیری با اشاره به اینکه بخش خصوصی موتور حرکت دهنده اقتصاد آینده ایران است، بیان داشت: باید مقرراتی وضع شود که بخش خصوصی با خیال راحت وارد عرصه اقتصادی شود و هیچ منعی برای ورود و سرمایه‌گذاری در این بخش وجود نداشته باشد.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه برخی با نام  بخش خصوصی فقط به‌دنبال رانت خواری و سوءاستفاده هستند، گفت: این دسته جماعت باید از این بخش خروج کنند و بدانید که مبارزه با فساد قطعاً تضمین کننده کار اجرایی بخش خصوصی است.

وی افزود: البته در این مبارزه باید دقت شود که نباید تن بخش خصوصی بلرزد و باید میدان رقابت برای آنها باز باشد و این بخش بداند که در این شرایط دشوار، دولت از آنها حمایت جدی خواهد داشت.

جهانگیری با بیان اینکه بزرگ شدن دولت مانع توسعه کشور است، بیان داشت: بایستی کوچک سازی دولت انجام و طرح ها و پروژه ها به بخش خصوصی هر چه سریعتر واگذار شود.

معاون اول رئیس جمهور گفت: برابر اعلام سازمان برنامه و بودجه کشور وزارت نیرو موفق ترین وزارتخانه در واگذاری طرح ها به بخش خصوصی بوده که متاسفانه غیر از این وزارتخانه تاکنون هیچ دستگاه دیگری نسبت به واگذاری اقدام نکرده است.

وی تصریح کرد: امسال باید عزم جدی در واگذاری طرح ها داشته باشیم و در جلسات سران قوا نیز این موضوع تاکید بسیار شده است که بازار سرمایه هر چه سریعتر در کشور فعال شود و حتی نیروهای مسلح برابر دستور مقام معظم رهبری نیز باید به این امر اهتمام جدی داشته باشند.

جهانگیری با اشاره به مصوبه سران قوا و اینکه بایستی بخش خصوصی انگیزه کامل برای ورود به اقتصاد کشور را داشته باشد، گفت: بایستی توجیه اقتصادی طرح ها انجام شود و سرمایه‌گذار بداند این طرح ها برای آنها سودآوری دارد.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه سازمان برنامه و بودجه کشور باید این مهم را به جد پیگیری کند و سازمان صدا و سیما در اطلاع‌رسانی واگذاری این طرح ها نقش داشته باشد، گفت: با اجرای این کار قطعاً اشتغال سامان می‌یابد و توسعه اقتصادی در کشور اتفاق خواهد افتاد.

وی به طلب پیمانکاران اشاره و عنوان کرد: پیمانکاری که از دولت طلبکار و به بانک بدهکار است می تواند نسبت به تهاتر اقدام کند و این تهاتر نیز بایستی توسط دستگاه های دولتی انجام شود تا آنها زودتر به مطالبات خود برسند.

  • معرفی 46 پروژه صنعت آب و برق کشور

روز گذشته آیین معرفی 46 پروژه صنعت آب و برق کشور جهت مشارکت بخش خصوصی در چارچوب تبصره 19 قانون بودجه سال جاری که به تصویب کارگروه واگذاری آیین‌ نامه اجرایی تبصره یاد شده رسیده است، با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری، رضا اردکانیان، وزیر نیرو به بخش خصوصی و شماری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و فعالان بخش خصوصی انجام شد.

در این مراسم، نیروگاه‌های افق (ماهشهر) با ظرفیت نامی 968 مگاوات، نیروگاه بمپور (ایرانشهر) با ظرفیت مگاوات 484 و نیروگاه ایسین (گنو) با ظرفیت 968 مگاوات توسط شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی به بخش خصوصی معرفی شد.

شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران نیز 7 نیروگاه برق‌آبی شامل نیروگاه‌های تلمبه ذخیره‌ای سد و نیروگاه‌های کارون 2، ارس، سوله دوکل، زیوکه و نیروگاه‌های تلمبه‌ذخیره‌ای  سیمره، آزاد، رودبار لرستان را در این مراسم به بخش خصوصی معرفی کرد.

سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی ایران (ساتبا) نیز 2 پروژه ساخت 34 دستگاه توربین بادی با ظرفیت 660 مگاوات و نیروگاه 5 مگاواتی زمین گرمایی سبلان نیز در این مراسم برای مشارکت بخش خصوصی معرفی کرد.

شرکت مدیریت منابع آب ایران نیز با 10 پروژه شامل نیروگاه برق‌ آبی سد خدا آفرین، سد هایقر، سد هرات، سد چپرآباد، نیروگاه سد گاوشان، شبکه آبیاری و زهکشی آبادان و خرمشهر، سد حوضیان، سد بالارود، سد کوهرنگ 3 آمادگی خود را برای واگذاری به بخش غیردولتی اعلام کرد.

علاوه بر این سه تصفیه‌خانه آب در شهرهای ارومیه، محلات و کرج و 21 تصفیه‌خانه فاضلاب شهری در شهرهای هشتگرد، اراک، ساوه، سربیشه، قائن، بیرجند، دامغان، شاهرود، ملارد، شهریار، پردیس، تهران، یزد، ابرکوه، قزوین، رباط کریم، کرمان، بجنورد، طرقبه، مشهد و سبزوار در این مراسم جهت مشارکت بخش خصوصی معرفی شد.

همچنین در این مراسم، قرارداد سرمایه‌گذاری 23 پروژه آب و فاضلاب شامل پروژه‌های آب‌رسانی، شیرین‌سازی و نمک‌زدایی، ارتقای کیفی آب شرب و سامانه‌های جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب شهری در حضور معاون اول رئیس‌جمهوری امضا شد.

خواندن 333 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395