شنبه, 24 شهریور 1397 ساعت 08:35

اطلاعات تکميلي

  • با ایجاد ویدئو کنفرانس صورت می‌گیرد؛

تشکیل دادگاه‌هاى مجازى در دستور کار قوه قضاییه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

نیلوفرفروهیده

عصراقتصاد: تشکیل پرونده‌ها در فضای مجازی لزوماً به معنی انعقاد آن در محیط غیر واقعی نیست و امروزه باید پذیرفت که با گسترش وسایل ارتباط از راه دور جهان به دهکده ای تبدیل شده که در آن تشکیل پرونده برای هر مساله ی قضایی مانند دیگر مسایل مورد نیاز نمی‌تواند همواره از طریق ارتباط مستقیم و فیزیکی انجام گیرد و از این رو ممکن است شخصی که پرونده های قضایی را تشکیل می دهد هیچ گاه رویت نشود.

تشکیل پرونده ها در یک فضای مجازی به طور کلی مشابه با آن در محیط واقعی است و از این لحاظ تفاوت عمده ای بین این دو فضا وجود ندارد و لذا حقوقدانان نیز عموماً از ارایه تعریف جداگانه ای برای تشکیل پرونده های الکترونیک پرهیز می کنند و برای تشکیل پرونده ها اعم از الکترونیکی و غیره وجود شرایط اساسی صحت آن ها در قواعد عمومی می باشد.

همچنین در مورد دادگاه مجازی نیز باید بیان نمود که دادگاه مجازی در حقیقت دادگاهی است که در این دادگاه کاغذی به چشم نمی خورد ارتباط با شهود و حتی خوانده و خواهان نیز می تواند بصورت مجازی باشد در حالت معمول و در نظر گرفتن امکان ورودی اطلاعات به صورت دیجیتال از مبادی خارجی، اجزای ساختار یک سیستم دادگاه مجازی اولیه به این ترتیب می باشد: دریافت دادخواست، تفکیک دادخواست ها، تعیین نوبت دادرسی اولیه، دادرسی اولیه، صدور قرار و یا درخواست کارشناسی، دادگاه اصلی، صدور حکم و دستور به اقدام حکم. در این اجزا چیزی مازاد بر یک سیستم اداری مشاهده نمی شود و تمام اجزا نیز در لایه اداری و دفتر تبادل اطلاعات می کنند و می توان تمامی آن ها را با یک سیستم نرم افزاری بدون واسطه های محیطی به یکدیگر متصل کرد.

این مسئله هنگامی اتفاق می افتد که فردی که باید در دادگاه به عنوان عناوین مختلفی مانند شاهد و یا متهم حضور داشته باشد از این شیوه استفاده کند. مثلاً در مورد شهادت به صورت ویدئو کنفرانسی ، که به موجب آن یک طرف در خارج از دادگاه، شاهد قرار دارد که یک صفحه ی نمایشگر و همچنین یک میکروفون جلوی او قرار داشته و او شرکت کنندگان در دادرسی را می بیند و در طرف دیگر نیز قاضی و هیات منصفه می باشند که به همراه دادستان، وکیل متهم و متهم در دادگاه حاضر شده و چهره ی شاهد را از طریق صفحه ی نمایشگر می بینند و هردو طرف می توانند به تعامل و گفتگو بپردازند. البته این روش اصولاً برای ارایه ی ادله ای به کار می رود که بیشتر فردی بخواهد شهادت بدهد و در مورد متهمین کاربرد خیلی کمی دارد به این منظور که گاهی بنا به دلایلی حضور شاهد با مشکل مواجه است و بر همین اساس است که شهادت ویدئویی ارایه می شود و باید توجه داشت که در این روش شاهد، صدا و تصویرش ضبط شده و بر خلاف شهادت کنفرانسی، پخش غیر زنده می باشد و از نظر حقوقی نیز این روش به علت ایراداتی که شهادت کتبی نیز داشت مطرح شد. و در شهادت کتبی فقط نوشته و کلمات وجود دارد در حالی که در شهادتی که به طریق ویدئو کنفرانس انجام می شود حرکات فیزیکی، وضعیت صورت (خوشحال، ناراحتی، عصبی بودن، استرس و...) نیز دیده می شود که تمامی این موارد می تواند در دادگاه تاثیر بسزایی وارد کند و صحت و سقم شهادت را برساند.شیوه ی ویدئو کنفرانس به عنوان یکی از شیوه ها ی اثباتی می باشد که در حقوق کامن لا استثنایی بر شهادت بوده و به عبارت دیگر در حقوق کامن لا شهادت دسته دوم و نقل و قول شده مورد پذیرش نمی باشد مگر این که واقعاً به شاهد دسترسی نباشد.

البته لازم به ذکر است که برای دادرسی جریان دعوی از راه دور و از طریق کنفرانس تصویری باید امکاناتی فراهم شود همچنین جهت تایید نیاز همیشگی به دادرسی هایی که از طریق کنفرانس تصویری صورت می پذیرد:  دادگاه استیناف و فرجامِ صدور رای اجتماعی و پنج انتصاب همیشگی تجهیزاتِ کنفرانس تصویری جهت تغییر درخواست ها را ارایه داد. بنابراین همه ی تجهیزات کنفرانس در دادگاه های عالی متفاوت، انتصاب شده.

رویه ی بکار گیری کنفرانس تصویری به این صورت می‌باشد که ابتدا طرفین باید بررسی کنند که در فهرست دادگاه استیناف و فرجام امکان دادرسی در روز دادرسی قبل از درخواست کتبی میسر باشد و درخواست کتبی نیز باید از دادگاه استیناف و فرجام صدور رای صورت پذیرد که دادرسی کنفرانس تصویری نیز به دلایل معقولی امکان پذیر خواهد بود و اگر طرفین با کنفرانس تصویری موافقت کنند درخواست کتبی امری امر مطلوب تری خواهد بود ولی اگر هر یک از طرفین به نسبت به کنفرانس تصویری اعتراض داشته باشند، درخواست رای کنفرانس تصویری  توسط قوه ی قضاییه صادر می شود و بنا به دلایل معقول طرفین حکم دادرسی نیز از طریق کنفرانس تصویری و یا حکمی دیگر توسط قوه ی قضاییه صادر می شود.

پیش از این هم در خصوص  پیگیری موضوع تشکیل دادگاه‌هاى مجازى با ایجاد ویدئو کنفرانس دبیرکل خدمات قضایی معاونت آمار و انفورماتیک قوه قضاییه، به همراه معاون و مدیر برنامه‌نویسی آن اداره کل با رئیس و نایب رییس کانون وکلای دادگستری مرکز دیدار و گفت و گو کردند.

به گزارش ایلنا، رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز در این دیدار با بیان این که بخش آموزش و انفورماتیک قوه قضاییه جزو افتخارات این قوه هستند، اظهار داشت: خدمات قضایی توسعه یافته و کارهای اساسی صورت پذیرفته است.

 معاون پژوهش ، برنامه ریزی ونظارت مرکز آمار وفناوری اطلاعات قوه قضاییه در این جلسه بیان کرد: در انفورماتیک قوه قضاییه به دنبال این هستیم که موضوع تشکیل دادگاه‌هاى مجازى با ایجاد ویدئو کنفرانس را هم پیگیرى نماییم که امیدوارم به آن نقطه برسیم. قوه قضاییه اشتیاق زیادی برای توسعه خدمات قضایی دارد و درصددیم تا پایان سال جارى در کلیه حوزه های قضایی دفاتر خدمات الکترونیکی را ایجاد نماییم.

وی اضافه کرد: ایجاد خدمات قضایی نیازمند ایجاد واحد های قضایی است و باید به دنبال توسعه خدمات الکترونیک به جاى ایجاد واحدهاى قضایى کوچک بود.

 

خواندن 264 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395