شنبه, 24 شهریور 1397 ساعت 12:16

اطلاعات تکميلي

  • معاون وزیر جهادکشاورزی:

75 درصد طلب گندمکاران تا پایان هفته پرداخت می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران اعلام کرد: از ابتدای فصل برداشت تاکنون، 83 هزار و 680 میلیارد ریال معادل 67 درصد از طلب گندمکاران پرداخت شده است که این رقم تا پایان هفته جاری به 75 درصد می رسد.

«یزدان سیف» روز شنبه در نشست خبری در جمع خبرنگاران گفت: تاکنون 9 میلیون و 500 هزار تن گندم به ارزش 124هزار و 640 میلیارد ریال از کشاورزان خریداری و 10 درصد از مطالبات کشاورزانی که گندم خود را تا ابتدای تیرماه تحویل داده اند، پرداخت شده است.
وی ابراز امیدواری کرد که با انتشار 15 هزار میلیارد ریال اوراق خزانه و فروش آن در بازار سرمایه، میزان پرداختی دولت به گندمکاران افزایش یابد.
سیف طرح خرید گندم را موفق دانست و گفت: با وجود کاهش بارندگی 26 درصدی در کشور، امسال نزدیک یک میلیون تن افزایش خرید گندم نسبت به سال گذشته داشتیم که پیش بینی می شود، رشد تولید و خرید در مناطق سردسیر تا اواسط مهرماه ادامه یابد.
وی تصریح کرد: با توجه به افزایش خرید در سال جاری، به نظر می رسد بالغ بر 11 میلیون تن گندم در سال زراعی جاری تولید شده باشد.
سیف گفت: امسال بهای خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم 13 هزار و 270 ریال است در حالی که سال گذشته هر کیلوگرم گندم 13 هزار و 680 ریال خریداری شده بود.
وی افزود: میانگین دریافتی کشاورزان گندمکار امسال به ٢٢٧ میلیون ریال رسیده در حالی که سال گذشته ٢٢٢ میلیون ریال بود که ١٧ درصد افزایش درآمد کشاورزان را در پی داشته است. 
به گفته مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، سرانه گندم تحویلی هر کشاورز ١٧ تن افزایش یافته است. 
وی ادامه داد: امسال تعداد مراکز خرید یک هزار و 150 مورد است در حالی که سال گذشته یک هزار و 112 مرکز گندم کشاورزان را خریداری می کرد.
سیف اضافه کرد: امسال خرید گندم در مراکز خرید موقت کاهش یافته است به طوری که امسال میزان خرید این مراکز به ٣ میلیون و ٢٠٠ هزارتن رسید؛ سال گذشته این رقم 4 میلیون و 600 هزار تن بود که امسال 20 درصد کاهش یافته است.
این مسئول در وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: با وجود کاهش میزان خرید، امسال شرایط وزنی و پروتئینی گندم تحویلی کشاورزان افزایش یافته است.
معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: به دلیل سیاست های فعلی کشور، صادرات آرد از محل تولید داخل ممنوع است اما صادرات آرد از محل ورود موقت گندم همچنان برقرار است. 
** کالاهای اساسی تامین است
سیف اظهارداشت: با توجه به شرایط تحریم ها ذخایر استراتژیک گندم، برنج، شکر و روغن خوراکی کشور بیش از نیاز مصرفی تامین است و مشکلی در این خصوص نداریم. 
معاون وزیر جهادکشاورزی درباره تنظیم بازار روغن نیز گفت: مواد اولیه مورد نیاز کارخانه های روغن بویژه روغن سرخ کردنی در حال ترخیص از گمرک است و به زودی بازار آن متعادل می شود و مشکلی از این بابت وجود نخواهد داشت.
** 60 هزارتن برنج، روغن و شکر هیات های مذهبی تامین است
سیف گفت: امسال 60 هزارتن کالای اساسی توسط بخش دولتی و خصوصی برای تنظیم بازار هیات های مذهبی تامین است که ٣٠ هزار تن آن توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران و ٣٠ هزارتن توسط واردکنندگانی که ارز 4200 تومانی دریافت کرده اند، تامین خواهد شد. 
وی افزود: برای هیات های مذهبی شرکت بازرگانی قیمت هر کیلوگرم برنج هندی ١١٢١ را هفت هزار تومان و برنج تایلندی را 5 هزار و 200 تومان اعلام کرده است. 
وی ادامه داد: در این ایام هر کیلوگرم شکر به نرخ ٣ هزارتومان و روغن با نرخ درج شده روی بسته بندی عرضه می شود.
منبع: ایرنا

خواندن 269 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395