چاپ کردن این صفحه
یکشنبه, 25 شهریور 1397 ساعت 08:30

اطلاعات تکميلي

  • مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران :

گزارش قحطی شایعه است، دولت کالاهای اساسی را تامین می کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به گزارش عصراقتصاد مباحث خرید تضمینی گندم و دانه های روغنی و اقدامات در خصوص کالاهای اساسی  در نشست خبری با حضور یزدان سیف ، معاون وزیر جهاد کشاورزی و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در محل شرکت بازرگانی دولتی ایران برگزار شد.

 مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت : امروز در ایام پایانی کار خرید گندم هستیم که بخش لجستیکی اقدامات کشور محسوب می‌شود. امسال هم همت کشاورزان به ثمر نشست و به رغم کاهش بارندگی 26 درصدی تولید گندم یک میلیون تن افزایش یافت.

وی افزود: تاکنون 9 میلیون و 500 هزار تن گندم از کشاورزان تحویل شده که این میزان 900 هزار تن بیشتر از سال قبل است، پیش بینی ما این است که میزان تولید با وجود گندم تولیدی مناطق سردسیری به 9 میلیون و 700 هزار تن برسد. رقم واقعی تولید 11 میلیون تن است اما بخشی از آن به بذر گواهی شده و بخشی دیگر بذر سال آینده را شامل می‌شود.

سیف در ادامه عنوان کرد: قیمت هر کیلو گندم در سال گذشته 1306 تومان پرداخت شد که امسال به 1327 تومان رسیده است. دولت سعی در افزایش قیمت گندم داشته و بالغ بر یک و نیم درصد قیمت آن را افزایش داده است.

وی با اشاره به میانگین دریافتی کشاورزان تشریح کرد: میانگین دریافتی کشاورزان که در سال 96 ، 222 میلیون ریال بود به 267 میلیون ریال افزایش یافته و سرانه تحویل هر کشاورز از 17 تن به 20 تن افزایش داشته است که این امر بیانگر افزایش راندمان، بهبود اقتصادی کشاورزان و بهبود راندمان کشاورزی کشور است که بخشی از آن ناشی از رحمت پروردگار و بخشی ناشی از به زراعی و تامین به موقع نهاده‌های کشاورزی بوده است.

سیف به افزایش مراکز خرید اشاره کرد و گفت : سال گذشته 1112 مرکز خرید داشتیم که در سال جدید 1150 مرکز افزایش یافته است و میزان خرید در مراکز خرید موقت گندم کاهش چشمگیری داشته است و این نشان دهنده حرکت رو به استاندارد این پروژه است.

کردستان، رتبه دوم در تولید گندم کشور

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان این نکته که استان کردستان در تولید گندم رتبه دوم کشور را دارد، خاطرنشان کرد: در استانی مانند کردستان که جزء استان‌های مهم محسوب می‌شود تا به امروز یک میلیون و 24 هزار تن خرید کردیم که نسبت به سال گذشته این تولید دوبرابر شده است. سال گذشته 676 میلیارد تومان و امروز نزدیک به 1353 میلیارد تومان به دولت گندم فروخته‌اند که باز هم رشد دو برابری تولید محصول و ارزش ریالی آن را نشان می‌دهد. این استان دومین استان فروشنده گندم به دولت است و خوزستان با یک میلیون و 130 هزار تن استان اول تولیدکننده گندم است.

مطالبات کشاورزان پرداخت می شود

سیف تاکید کرد: در پروژه خرید تضمینی گندم کشاورزانی که تا 23 شهریور گندم تحویل داده‌اند 50 درصد پول خود را دریافت کرده‌اند و آنها که تا اول تیرماه گندم تحویل داده‌اند تا پایان هفته صد در صد پولشان را دریافت خواهند کرد ما تا امروز 83 هزار و 680 میلیارد ریال از مجموع 124 هزار و 640 میلیارد ریال تامین و به حساب کشاورزان واریز شده است. با تمهیدات دولت و وزارت جهاد کشاورزی در حال عرضه اوراق هستیم و تا پایان هفته نزدیک به 15 هزار میلیارد ریال از این طریق تامین پول خواهیم کرد که تا پایان هفته صد در صد مطالبات کشاورزانی که تا اول تیرماه به ما گندم تحویل داده‌اند پرداخت می‌کنیم.

وی افزود: 67 درصد تا این لحظه پرداخت شده که تا پایان هفته به 75 درصد کل مطالبات خواهیم رسید.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در خصوص کلزا و دانه‌های روغنی خاطرنشان کرد: در حوزه کلزا و دانه‌های روغنی هم روند عملکرد مثبتی را داشتیم. با برنامه توسعه کشت دانه‌های روغنی و تلاش در جهت وارداتی که بتواند ارزش افزوده بیشتری داشته باشد تاکنون 330 هزار تن دانه روغنی خریداری کردیم که نسبت به سال گذشته که 181 هزار تن بوده 82 درصد رشد داشته‌ایم و ارزش ریالی آن 9 هزار و 100 میلیارد ریال است که این ارزش ریالی هم 87 درصد افزایش یافته است.

وی افزود: دانه‌های روغنی هر کیلو به قیمت 2754 تومان است که از 40 هزار و 594 کشاورز  خریداری شده است. در این خصوص اتفاق خوبی که رخ داد میانگین پرداختی به کشاورزان بابت هر نوع دانه روغنی 26 میلیون تومان و بابت کلزا 22 میلیون دریافت کردند.

یزدان سیف در ادامه عنوان کرد: سال گذشته کل روغن‌های تولیدی در روغن‌کشی‌ها 926 هزار تن بود و امسال به یک میلیون و 400 هزار تن رسیده است که رشد 45 درصدی را نشان می‌دهد.

رئیس شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به تامین کالاهای استراتژیک خاطرنشان کرد: در حوزه تامین و تدارک کالاهای استراتژیک به لطف خداوند توانستیم ارقام مناسبی را در حوزه تولید و تامین داشته باشیم هم کشور در شرایط خوبی در خصوص کالاهای اساسی است و هم دولت تامین خوبی در این زمینه داشته است.

وی با اشاره به نرخ خرید تضمینی تشریح کرد: در خصوص نرخ خرید تضمینی گندم برای سال زراعی 97 – 98 وزارت جهاد کشاورزی محاسبات خود را انجام داده و در قالب بسته پیشنهادی سال زراعی به دولت تحویل داده است. تمرکز دولت بر این است تا پایان شهریور نرخ خرید تضمینی اعلام شود امیدواریم نرخ تعیین شده با توجه به تورم به صلاح کشور و کشاورز باشد.

گندم داخلی ما ظرفیت لازم برای تولید نان ماکول مردم را دارد

معاون وزیر جهاد کشاورزی در خصوص واردات گندم اذعان داشت: واردات گندم به محل ورود موقت به منظور صادرات آرد انجام می‌شود و این گندم برای مصرف داخلی استفاده نخواهد شد. گندم داخلی ما ظرفیت لازم برای تولید نان ماکول مردم را دارد و با برنامه‌های اختلاطی که در داخل انجام می‌شود امیدواریم به کیفیت مناسب گندم و نان برسیم.

سیف با اشاره به اختصاص سبوس به کارخانه‌های خوراک دام تشریح کرد: هر سیاستی را که ستاد تنظیم بازار اتخاذ و تصمیم‌گیری می‌کند ما با آن مشکل نخواهیم داشت. 50 یا 100 درصد سبوس را دستور بدهند ما باید به شرکت‌های خوراک دام ارسال کنیم.

وی با بیان این نکته که تولید چغندر تازه امسال ما را از واردات شکر بی‌نیاز می‌کند بیان کرد: در حوزه شکر نگرانی‌هایی را داشته‌ایم اما نیاز به تصمیم‌گیری‌های خاصی نداریم بیش از نیم میلیون تن شکر در کارخانجات داریم و فصل تحویل چغندر قند کارخانه‌ها هم تا یک ماه دیگر آغاز می‌شود پیش بینی ما این است با همان هشت میلیون تن چغندر در سال قبل امسال هم می‌توانیم ارقام خوبی از شکر و چغندر را تولید کنیم.

برنج، روغن و شکر هیات های مذهبی تامین می شود

سیف گفت: امسال 60 هزارتن کالای اساسی توسط بخش دولتی و خصوصی برای تنظیم بازار هیات های مذهبی تامین است که ٣٠ هزار تن آن توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران و ٣٠ هزارتن توسط واردکنندگانی که ارز 4200 تومانی دریافت کرده اند، تامین خواهد شد.

وی افزود: برای هیات های مذهبی شرکت بازرگانی قیمت هر کیلوگرم برنج هندی ١١٢١ را هفت هزار تومان و برنج تایلندی را 5 هزار و 200 تومان اعلام کرده است.در این ایام هر کیلوگرم شکر به نرخ ٣ هزارتومان و روغن با نرخ درج شده روی بسته بندی عرضه می شود.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در رابطه با واردات کره تصریح کرد: روند واردات کره موضوع جدیدی نیست و از قبل هم صورت می گرفته است. ما در حوزه لبنیات به غیر از کره بازارهای صادراتی خوبی داریم و مشکلی در تامین شیر و لبنیات مورد نیاز کره نداریم.

خواندن 272 دفعه