یکشنبه, 25 شهریور 1397 ساعت 08:52

بی‌ثباتی بازار نفت، نتیجه سیاست‌های ترامپ

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: بازار نفت این روزها به دلیل سیاست‌های دولت آمریکا با چالش‌هایی از قبیل کمبود عرضه رو به رو شده است. سیاست‌هایی که اخیرا دولت ترامپ در پیش گرفته است از طرفی به دلیل تحریم ایران به عنوان یکی از تولیدکنندگان عمده نفت، عرضه نفت را با مشکل رو به رو کرده و از طرفی هم با دامن زدن به جنگ تجاری با چین بازار را به سمت بی ثباتی هدایت می کند.

در این راستا آژانس بین المللی انرژی اعلام کرده است که با توجه به افزایش ابهام ها، بازار جهانی نفت به دورانی حساس وارد می شود.

آژانس بین المللی انرژی اعلام کرد به دلیل ابهام درباره تولید نفت لیبی و ونزوئلا و همچنین تحریم های ضد ایرانی، بازار نفت به شرایطی بسیار حساس وارد می شود.

این نهاد در گزارش ماهانه خود استمرار کاهش تولید نفت ونزوئلا و همچنین حمله اخیر به مقر شرکت ملی نفت لیبی و همچنین تأثیر مخرب تحریم های ضد ایرانی آمریکا را مورد توجه قرار داد.

آژانس بین المللی انرژی برآورد خود را از تقاضا برای نفت اوپک در سه ماه پایانی ۲۰۱۸ و سه ماه نخست ۲۰۱۹، به ترتیب به ۳۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز و ۳۱ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز افزایش داد.

این نهاد اعلام کرد: وضعیت در ونزوئلا می تواند حتی با شتابی بیشتر وخیم شود، اختلال در تولید نفت لیبی می تواند باز گردد و با نزدیک شدن به موعد آغاز تحریم های آمریکا، تصمیم های بیشتری از سوی کشورها و شرکت ها مشخص خواهد شد.

آژانس یاد شده اعلام کرد هنوز مشخص نیست که دیگر تولیدکنندگان نفت تصمیم می گیرند که تولید خود را افزایش دهند یا نه و ممکن است بازه قیمت ۷۰ تا ۸۰ دلار برای شاخص نفت خام برنت که از ماه آوریل امسال تاکنون باقی مانده است، به چالش کشیده شود.

برآورد این آژانس نشان می دهد که تولید نفت اوپک در ماه اوت به ۳۲ میلیون و ۶۳۰ هزار بشکه در روز، یعنی بالاترین رقم در ۹ ماه اخیر رسیده است.

آژانس بین المللی انرژی همچنین پیش بینی کرد تولید نفت برزیل در سال جاری میلادی با ۳۰ هزار بشکه افزایش به ۲ میلیون و ۷۷۰ هزار بشکه در روز می رسد.

این آژانس همچنین برآورد خود از رشد تقاضای نفت چین در سال جاری میلادی را به ۶۴۰ هزار بشکه در روز رساند و پیش بینی کرد که تقاضای نفت کشورهای غیر عضو سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی (او ئی سی دی) در آسیا، به ویژه در هند و چین، در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ میلادی رشدی خیره کننده خواهد داشت.

نهاد یاد شده اعلام کرد سطح ذخیره سازی نفت در کشورهای عضو او ئی سی دی در ماه ژوئیه امسال با ۷ میلیون و ۹۰۰ هزار بشکه افزایش به ۲ میلیارد و ۸۲۴ میلیون بشکه رسیده که ۵۰ میلیون بشکه کمتر از میانگین پنج ساله است.

آژانس بین المللی انرژی برآورد خود درباره رشد تولید نفت کشورهای غیر عضو اوپک در سال آینده میلادی را به یک میلیون و ۸۴۰ هزار بشکه در روز کاهش داد، اما برآورد خود درباره رشد تقاضای جهانی نفت در سال جاری میلادی را در سطح یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز حفظ کرد.

طبق برآورد آژانس بین المللی انرژی، عرضه جهانی نفت که شامل عرضه میعانات گازی و سوخت های زیستی نیز می شود، در ماه اوت امسال به رقم بی سابقه ۱۰۰ میلیون بشکه در روز رسید.

در این راستا نماینده ایران در هیئت عامل اوپک نیز رئیس جمهوری آمریکا را به قلدر بازی در برابر جهان و بازار نفت متهم کرد.

حسین کاظم پور اردبیلی، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، را به قلدربازی در برابر بازارهای نفت متهم کرد و درباره پیامدهای اقتصادی ناشی از قیمت بالای نفت فراتر از ۸۰ دلار برای اقتصاد اروپا و آسیا، هشدار داد.

وی گفت: قیمت نفت به سود روسیه و عربستان افزایش می یابد، در حالی که آمریکا متحدان خود را مجازات می کند.

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک این سخنان را در حالی مطرح کرد که قیمت نفت در هفته گذشته از مرز ۸۰ دلار گذشت و بانک اچ اس بی سی درباره خطر رسیدن قیمت نفت به ۱۰۰ دلار پس از اعمال تحریم های آمریکا ضد ایران، هشدار داد.

کاظم پور گفت: تنها گزینه آمریکا، خواهش از روسیه و عربستان برای افزایش تولید است، آنها این کار را در واشنگتن و مسکو آغاز کرده اند، اما به نظر می رسد که کار بیشتری نمی توانند بکنند.

وی اعلام کرد سیاست های ترامپ، اروپا، ژاپن، چین و هند را با قیمت های بالای نفت و گاز مجازات می کند

علاوه بر این یک کارشناس نفتی اعلام کرد که معامله گران روی این حساب کرده اند که تحریم های آمریکا ضد صنعت نفت ایران، بازار را با کمبود عرضه روبه رو می کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از لندن، جان کمپ، کارشناس نفتی، اعلام کرد که معامله گران نفتی در هفته های اخیر، نگرانی بیشتری درباره پیامدهای احتمالی تحریم های آمریکا ضد ایران و تأثیر آن بر دسترسی به نفت در پایان سال جاری میلادی دارند.

قیمت شاخص نفت خام برنت برای تحویل در ماه نوامبر اکنون ۴۵ سنت گران تر از قیمت این شاخص برای تحویل در دسامبر است که برگشتی سریع  نسبت به روند ماه پیش نشان می دهد، یعنی زمانی که قیمت شاخص برنت با ۲۰ سنت خفیف عرضه می شد.

این تحول در اختلاف قیمتی قراردادها، به تلقی معامله گران درباره دسترسی به نفت خام پس از اجرایی شدن تحریم ها در ماه نوامبر، ارتباطی نزدیک دارد.

این در حالی است که ادامه جنگ تجاری آمریکا و چین دیگر عاملی است که بازار را از حرکت به سمت ثبات باز می دارد. به گفته معامله گران بازار نفت نگرانی درباره جنگ تجاری آمریکا و چین سبب شده است قیمت نفت در معاملات اخیر نوسان زیادی را تجربه کند.

بر این اساس می توان دریافت سیاست هایی که دونالد ترامپ در پی گرفته است، به دلیل تنش هایی که برای عرضه ایجاد کرده و سطح تقاضا را با دامن زدن به جنگ تجاری نا متوازن می کند، بازار را دچار بی ثباتی کرده است. مساله ای که می تواند خریداران نفت را بیش از پیش نگران کند.

خواندن 125 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395