یکشنبه, 25 شهریور 1397 ساعت 09:02

اطلاعات تکميلي

  • معامله محصولات پتروشیمی نشان می‌دهد؛

افزایش 300 درصدی تقاضا؛ گواه جولان دلالان در بورس کالا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هاتف فرج اللهی

عصراقتصاد: مدتی است که مجتمع‌های پتروشیمی به عنوان مقصر اصلی گرانی مواد اولیه شناخته می‌شوند. این در حالی است که این محصولات با قیمت مشخص در بورس کالا به فروش می‌رسند و به این دلیل که این روزها سوداگران بازارهای کشور را مدیریت می‌کنند، عمده این محصولات توسط عده ای دلال خریداری می‌شود و خارج از بازار با قیمتی بسیار بالاتر به فروش می‌رسد. از این رو گفته می‌شود که تقاضای این محصولات در بورس نسبت به سال گذشته حدود 300 درصد افزایش پیدا کرده است، در صورتی که واحد های پایین دست این محصولات در کشور رشد چندانی نداشته اند. این افزایش تقاضا بدون شک نشان دهنده جولان دلالان در این بازار است.

در این راستا دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی چندی پیش در یک نشست خبری با اشاره به رشد 300 درصدی تقاضا برای محصولات پتروشیمی و پلیمری در بورس کالا اعلام کرد: دلالان با ارز 4200 تومانی محصولات را از بورس خریداری می کنند اما به دلیل ارائه ندادن آدرس درست به بورس جهت ارسال کالایشان، محصولات را کماکان در انبارهای پتروشیمی  ها ذخیره می  کنند و با قبول جریمه انباری، حاضر به ترخیص کالایشان نیستند.

احمد مهدوی با بیان اینکه تقاضا از ابتدای سال ۱۳۹۶ تا بیستم شهریورماه در بورس کالا دو میلیون و ۶۲۲ هزار تن بوده که این میزان در مدت مشابه سال ۱۳۹۷ به هفت میلیون و ۷۰۴ هزار و ۵۷ تن رسیده است. در واقع تقاضا ۳۰۰ برابر بالا رفته است؛ به نظر می  رسد بورس واقعی نیست و یک مشت دلال در آن معامله می  کنند.

مهدوی با اشاره به رشد 300 درصدی تقاضا برای محصولات پتروشیمی و پلیمری در بورس کالا اعلام کرد: دلالان با ارز 4200 تومانی محصولات را از بورس خریداری می کنند اما به دلیل ارائه ندادن آدرس درست به بورس جهت ارسال کالایشان، محصولات را کماکان در انبارهای پتروشیمی ها ذخیره می کنند و با قبول جریمه انباری، حاضر به ترخیص کالایشان نیستند.

به گفته وی، تقاضا از ابتدای سال ۱۳۹۶ تا بیستم شهریورماه در بورس کالا دو میلیون و ۶۲۲ هزار تن بوده که این میزان در مدت مشابه سال ۱۳۹۷ به هفت میلیون و ۷۰۴ هزار و ۵۷ تن رسیده است. در واقع تقاضا ۳۰۰ برابر بالا رفته است؛ به نظر می رسد بورس واقعی نیست و یک مشت دلال در آن معامله می کنند.

مهدوی با تاکید بر این که تقاضای ۳۰۰ برابری در بورس کالا نشان دهنده رانت است، یادآور شد: درحالی همواره پتروشیمی ها اولین متهم عدم ارائه ارز هستند که شرکت های پتروشیمی برخی از کالاهای حساس مانند پت را صادر نکردند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه بورس کالا هم با ما موافق است و می گوید مشکل داریم، اما آنها دستوری عمل می کنند، تاکید کرد: در حال حاضر ظرفیتی که در بهین یاب ثبت شده هشت برابر کارخانه هایی است که تولید می کنند؛  شرکت های پتروشیمی با بورس کالا مخالف نیستند، ما قصد نداریم از بورس خارج شویم، اما تقاضا داریم بورس را واقعی کنند، قراردادهای بلندمدتی ببندند که ثبت شود.

وی با بیان این که بعد از صنعت نفت و گاز، صنعت پتروشیمی در کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اظهار کرد: باید این صنعت را برای مبارزه با دشمن تقویت کرد. جنگ اقتصادی با شعار حل نمی شود، بلکه با تولید، صادرات و بهینه استفاده کردن از منابع ارزی محقق می شود. در حال حاضر قسمتی از وقت مدیران صنعت پتروشیمی صرف پاسخ دادن به سوالاتی می شود که جواب آنها روشن است.

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان این که عده ای قصد دارند کمر صنعتی که در این شرایط ایستاده است را خم کند، گفت: این افراد هرگز موفق نخواهند شد. از زمانی که معاون اول ریاست جمهوری سیاست های ارزی را از طریق صداوسیما بیان کرد شرکت های پتروشیمی ارز خود را با نرخ ۴۲۰۰ تومانی عرضه کردند. می توانیم برای صحت این حرف از بانک مرکزی استعلام بگیریم.

مهدوی با اشاره به سامانه نیما گفت: شرکت های پتروشیمی در سامانه نیما هم هماهنگ عمل کردند. البته انتقاداتی به این سامانه داشتیم و از نظر ما پاسخگو نبود. ما در آن زمان هم اعلام کردیم احتمالا این سامانه مورد سوء استفاده قرار بگیرد.

وی در ادامه با اشاره به آمارهایی که از عرضه ارز پتروشیمی ها در بازار موجود است، اظهار کرد: از تاریخ ششم مردادماه تا ۱۹ شهریورماه یعنی از زمانی که بسته جدید ارزی معرفی شد کل ارزی که در بازار ثانویه ارائه شد یک میلیارد و ۴۶۷ میلیون و ۹۳۲ هزار یورو بود که سهم پتروشیمی ها از این مقدار یک میلیارد و ۷۶ میلیون و ۸۵۹ هزار یورو یا به عبارت دیگر ۷۳ درصد است.

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با اشاره به تذکر رییس جمهور در مورد عرضه ارز صادرات غیرنفتی، ادامه داد: سهم ۷۳ درصدی پتروشیمی ها قبل از تذکر رییس جمهور ۸۲ درصد بود به طور کلی سایر صادرکنندگان غیرنفتی ۳۹۱ میلیون یورو ارز عرضه کرده اند.

وی با اشاره به راه اندازی سامانه نیما، گفت: زمانی که سامانه نیما در شانزدهم اردیبهشت ماه راه اندازی شد تا زمان معرفی بسته جدید ارزی یعنی زمانی که پتروشیمی ها باید ارز صادراتی خود را با نرخ ۴۲۰۰ تومانی عرضه می کردند، یک میلیارد و ۸۴۴ میلیون و ۴۵۰ هزار یورو ارز توسط شرکت های پتروشیمی عرضه شد و از زمان اعلام سیاست تک نرخی شدن ارز تا عملیاتی شدن سامانه نیما یعنی طی ۲۰ روز پتروشیمی ها ۱۸۱ میلیون یورو ارز فروختند. همچنین از ابتدای سال که سیاست ارزی اعلام شد تا زمانی که ارز تک نرخی شد یعنی طی ۲۱ روز پتروشیمی ها ۲۱۹ میلیون یورو ارز عرضه کردند.

مهدوی ادامه داد: به عبارت دیگر پتروشیمی ها از ابتدای سال تاکنون سه میلیارد و ۳۲۱ میلیون و ۲۲۷ هزار یورو یعنی حداقل چهار میلیارد دلار ارز به بازار عرضه کرده است که نسبت به سال گذشته روند درستی را طی کرده است. باید این موضوع را در نظر بگیریم که به دلیل شرایط تحریم در حال واردات بسیاری از قطعات و تجهیزات مورد نیاز خود هستیم.

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با بیان این که ارزی که توسط شرکت های پتروشیمی عرضه شده از ارز سایر صادرکنندگان ارزان تر بوده است، اضافه کرد: در صورتی که بازار ثانویه عرضه و تقاضا است و سه ماه حکم نشده است که با چه قیمتی می توانیم ارز خود را به فروش برسانیم.

وی با بیان این که شرکت های پتروشیمی می توانند ۲۵ درصد از درآمدشان را صرف پرداخت بدهی و سایر هزینه های خود کنند، اظهار کرد: براین اساس ما حدود ۷۰ تا ۷۲ درصد ارز خود را به بازار عرضه کردیم و مابقی رابرای هزینه های خود استفاده کرده ایم. البته هرچه زمان بگذرد میزان ارزی که به بازار عرضه خواهیم کرد بیشتر خواهد شد، زیرا دیگر قطعات و تجهیزات وارد نخواهیم کرد.

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی گفت: پیش از این دولت اعلام کرد شرکت های پتروشیمی مجاز هستند پنج درصد از ارز خود را صرف هزینه هایی مانند کرایه، بازاریابی و غیره کنند. ما مجوزی از دولت اخذ کردیم که ۳۰ درصد از درآمد خود را صرف هزینه هایمان کنیم که وزیر نفت گفت باید بررسی کنم که این ۳۰ درصد در کجا مصرف می شود. در نهایت قرار شد ۲۵ درصد از درآمدمان را صرف هزینه هایمان کنیم.

به گفته مهدوی، میانگین قیمت یورویی که توسط شرکت های پتروشیمی فروخته شد ۸۹۹۵ تومان و یوروی سایر صادرکنندگان ۹۳۱۰ تومان بود. به طور کلی میانگین موزون قیمتی که در بازار ثانویه معامله شد ۹۰۷۹ تومان بود.

وی در ادامه با اشاره به آمار گمرک در سال ۱۳۹۶، گفت: براساس آماری که از سوی گمرک اعلام شده است شرکت های پتروشیمی در سال ۱۳۹۶، ۳۹ میلیون تن معادل ۱۴.۵ میلیارد دلار صادر کردند. درحالی که برخی محصولاتی که توسط شرکت های پتروشیمی عرضه نمی شود مانند LPG در گمرک به نام شرکت های پتروشیمی کد می خورد به همین دلیل آمار پتروشیمی ها در سال ۱۳۹۶ حاکی از این است که این شرکت ها ۲۲ میلیون تن به ارزش ۱۲ میلیارد دلار صادر کردند.

دبیر کل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی ادامه داد: از سوی دیگر بخشی از صادرات شرکت های پتروشیمی به عراق و افغانستان بوده که براساس توافقات پایه پولی ما از این کشورها ریال دریافت می کنیم. به عبارت دیگر در قبال صادراتی که به این کشورها داریم ارزی دریافت نمی کنیم که بخواهیم وارد بازار کنیم.

مهدوی ادامه داد: به طور کلی شرکت های پتروشیمی چهار میلیارد و ۸۰۶ میلیون یورو ارز در اختیار داشتند که از این میزان سه میلیارد و ۳۲۱ میلیون یورو را عرضه کردند.

خواندن 139 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395