یکشنبه, 25 شهریور 1397 ساعت 09:09

اطلاعات تکميلي

  • اوضاع اقتصاد در مطبوعات و هنر بحرانی است؛

ضرورت تشکیل معاونت اقتصاد هنر

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: بحران کمبود کاغذ از اواسط پاییز ۹۶ آغاز شد و در فاصله کوتاهی موج نگرانی در میان نشریات خصوصی و طرح اعتراض‌هایی از سوی مدیران رسانه‌ها را به دنبال داشت. با مرور زمان و عملی شدن وعده حسین انتظامی (معاون سابق امور مطبوعاتی) درباره‌ی ترخیص یک محموله کاغذ از گمرک، این بحران تا اندازه‌ای کنترل شد؛ هر چند نوسانات بازار ارز باعث شد بار دیگر بازار کاغذ با بحران مواجه شود.

کاغذ با ارز دولتی در بازار نایاب است. گرانی و کم‌یابی کاغذ، مطبوعات چاپی را مستأصل کرده و بیم آن می رود که تتمه تیراژ را هم از دست بدهند.

کار به جایی رسیده که برخی نشریات اعلام کرده اند فعلا منتشر نمی شوند چون بحث گرانیِ صِرف نیست تا از خوانندگان یا آگهی دهندگان یاری بخواهند. کاغذ، کیمیا شده و مدیران بنگاه‌های مطبوعاتی می گویند پیدا نمی کنند. بعضی از جمله روزنامه های پُرسابقه و مشهور برای بقا و حفظ مخاطب به کاهش صفحات روی آورده اند و عجالتا در این وانفسای شمارگان این مشکل هم اضافه شده که تنها یک مشکل نیست و می تواند ام المعضلات باشد و به تنهایی برای از پا درآوردن یک روزنامه کافی است.

تداوم این روند به نابودی بیشتر روزنامه‌های خصوصی و آسیب به روزنامه‌نگارانی منجر خواهد شد که در شرایط عادی هم از امنیت شغلی خوبی برخودار نیستند.

مدیر مسئول روزنامه "کار و کارگر" می‌نویسد: «بازار بلبشوی کاغذ به خاطر آن است که دولت در موضوع ارز و فروشندگان آن، پیش‌بینی‌های لازم را نکرد و بدون برنامه به این و آن ارز دولتی داد.»

مدیر مسئول روزنامه "شرق" می‌گوید روشن است که روزنامه‌ها و مجلات چقدر کاغذ نیاز دارند و دولت می‌توانست با توجه به این که کاغذ جزو کالاهای اساسی قرار دارد، بازار را کنترل کند. او نیز پیش‌بینی می‌کند که به جز روزنامه‌های دولتی و نهادهای عمومی مانند شهرداری که از بودجه دولتی و عمومی ارتزاق می‌کنند، از باقی روزنامه‌ها ۵-۴ مورد بیشتر زنده نمانند: «ما به سمت پایان زودهنگام رسانه‌های چاپی در ایران می‌رویم، خصوصا رسانه‌های مستقل.»

اوایل تیرماه سال جاری «علی فاضلی» رئیس اتاق اصناف ایران در نامه‌ای به «محمد شریعتمداری» وزیر صنعت، معدن و تجارت، با موضوع التهابات بازار کاغذ، با اذعان به اینکه «بازار کاغذ در ماه‌های اخیر به دنبال نوسانات نرخ ارز دچار نابسامانی شده است» و با بیان اینکه کلیه واردکنندگان کاغذ به عنوان کالای اساسی ارز ۳۸۰۰ تومانی دریافت کرده‌اند، ضمن اشاره به حجم واردات کاغذ، از عدم کمبود کاغذ مورد نیاز در انبارهای داخلی (حداقل ۶ ماه آینده) خبر داده و عنوان کرده بود: متاسفانه برخی واردکنندگان و دلالان با سوءاستفاده از وضع موجود کشور درصدد ایجاد بحران ساختگی و در نتیجه افزایش قیمت کاغذ هستند، به گونه‌ای که هر بند کاغذ چاپ و تحریر استاندارد ۷۰ گرمی ۷۰*۱۰۰ که با احتساب تمام ضرایب، قیمت تمام شده آن ۱۰۸ هزار تومان می‌شود، با بی‌انصافی حدود ۱۳۵ هزار تومان در بازار فروخته می‌شود.

همچنین اوایل شهریور ماه سیدمحمدرضا دربندی با اشاره به جمع بندی نظرات کارشناسی در کارگروه کاغذ مطبوعات، گفت: با توجه به تفاهم صورت گرفته اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی با دو شرکت بزرگ وارد کننده کاغذ، برای توزیع کاغذ با قیمت مناسب (محاسبه بر اساس دریافت ارز دولتی) تمام نشریات فعال می توانند درخواست های خود را با ذکر مقدار مورد نیاز به این اداره کل اعلام کنند تا بعد از بررسی کارشناسی نسبت به معرفی برای دریافت کاغذ اقدام شود.

در همین راستا وعده‌های سیدعباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) مبنی بر قرار دادن کاغذ در فهرست کالاهای اساسی، تخصیص مبلغ سه هزار میلیارد تومان اعتبار برای تامین مابه‌التفاوت نرخ ارز به منظور جلوگیری از افزایش قیمت کالاهای اساسی و نیز برگزاری جلسات متعددی در معاونت مطبوعاتی که در نهایت منجر به امضای تفاهم‌نامه با پنج شرکت خصوصی برای تامین کاغذ شد، از جمله تلاش‌هایی است که در این مدت با هدف بیرون آمدن از «بحران کاغذ» اندیشیده شده است.

اما هفته گذشته سلطانی فر معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه باید آنچه را می‌گوییم همراه با صداقت باشد تا برای خودمان نیز قابل تایید باشد، در رابطه با بحران کاغذ برای رسانه‌های مکتوب گفت: خوشبختانه بحران کاغذ را پشت سر گذاشتیم و نگذاشتیم که قیمت کاغذ بالا برود، از طرفی کارخانه تولید کاغذ مازندران را راه اندازی کردیم و با این اقدامات به نظر نمی‌رسد که تا پایان سال مشکل داشته باشیم.

هر چند چنین تلاش‌هایی را نمی‌توان بی‌تاثیر دانست، اما اینکه در عمل چقدر این وعده‌ها عملی می‌شوند و می‌تواند به نشریات کم‌جان کمک کند، بحث دیگری است.

در صورت عملی نشدن وعده‌های حل بحران کاغذ، دیگر نمی‌توان به ادامه حیات روزنامه‌های خصوصی نوپا و بدون پشتوانه امید داشت. از طرفی دیگر نیز با توجه اینکه مشکلات مالی روزنامه‌ها به کاهش نیروهای انسانی منتج می‌شود، کاهش تولید مطالب کیفی و بی‌کار شدن تعدادی از روزنامه‌نگاران از دیگر تبعات ادامه‌دار شدن بحران کاغذ روزنامه‌ها محسوب می‌شود.

به نظر می‌رسد در شرایطی که مطبوعات با بحران کاغذ دست به گریبانند، تکلیف بیمه هنرمندان روشن نیست و آینده مبهمی دارند، تسهیلات بانکی در اختیار فعالان این حوزه قرار نمی گیرد یا اگر هم هست سازوکار مناسبی ندارد، در بخش فرهنگی نیازمند یک معاونت جداگانه در حوزه اقتصاد هنر هستیم تا دغدغه اش ایجاد شرایط مناسب در حوزه اقتصاد هنر باشد که شاید بتواند پاسخگوی نیازهای اقتصادی مطبوعات و هنر باشد و اوضاع سامان یابد.

خواندن 439 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395