یکشنبه, 25 شهریور 1397 ساعت 09:23

اطلاعات تکميلي

  • نوبخت؛

منتظر بانک مرکزی برای ساماندهی بازارها نمی‌مانیم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: یکی از اهداف مهم برنامه ششم توسعه ایجاد اشتغال گسترده بود که دولت با تمرکز بر این مساله 4 طرح بزرگ برای سال 97 در پیش گرفت تا به واسطه آنها بتواند به اشتغال 1 میلیون و 33 هزاری در سال برسد.

در همین راستا تفاهم نامه همکاری مشترک فی مابین سازمان برنامه و بودجه، معاونت علمی و فناوری رئیس جهور، وزارت کار و رفاه اجتماعی و صندوق توسعه ملی روز گذشته منعقد شد.

دو تفاهم‌نامه با موضوع «ایجاد فرصت‌های شغلی جدید در سال ۱۳۹۷» و «برنامه‌ افزایش اشتغال نیروی انسانی تحصیلکرده و متخصص» به امضای نوبخت و « انوشیروان محسنی بندپی» سرپرست وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی و «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به امضا رسید که هدف آن، تدوین و اجرای تفاهم‌نامه‌ها، افزایش مهارت و اشتغال‌پذیری جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاهی و تسهیل در جذب و به ‌کارگیری جوانان در بنگاه‌های اقتصادی است.

محمدباقر نوبخت در این مراسم باز هم به 5بسته حمایتی و جبرانی دولت در شرایط تحریم اشاره کرد و با تاکید بر اینکه صندوق توسعه ملی از مهم ترین ابزارها برای مقابله با تحریم است، گفت: توسط این بسته های حمایتی ،یک میلیارد دلار برای حمایت از تولید و اشتغال موجود اختصاص می یابد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین خاطر نشان کرد: تعمدا جزئیات آن را به تفصیل اعلام نکرده ایم اما در آینده ای نزدیک اجرای آن را آغاز و جزئیات آن را نیز اعلام می کنیم.

نوبخت با اشاره به اینکه برنامه جامع مقابله با تحریم از تیرماه امسال آماده شد، افزود: بر اساس این برنامه جامع، علاوه بر تنظیم برخی بازارها، بسته حمایتی و جبرانی دیده شده است.

وی تاکید کرد: ما در این شرایط دست روی دست نمی گذاریم تا بانک مرکزی بازارها را سامان بدهد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص برنامه‌هایی که برای اصلاح بازار ارز در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: ما 12 برنامه در یک مجموعه برنامه جامع مقابله با تحریم داریم که مسئولیت آن با بانک مرکزی است و امیدواریم به نحو شایسته انجام شود ضمن اینکه در کنار اقدامات برای ثبات و تعادل بازار لازم است بسته‌های جبرانی هم داشته باشیم که مانند آنچه امروز شاهد بودیم بسته‌های خود را رونمایی خواهیم کرد.

نوبخت تصریح کرد: ما اکنون در یک شرایط خاص اقتصادی هستیم و حجم نقدینگی فراوان ایجاد مشکل کرده است. پس همه برنامه‌های ما باید در جهتی باشد که افزایش تقاضایی که نتوانیم آن را با عرضه پاسخ دهیم، نداشته باشیم.

معاون رئیس جمهوری از برگزاری مداوم جلسات همفکری با کارآفرینان، دانشگاهیان، مسئولان و اعضای تیم اقتصادی دولت برای مقابله با تحریم ها خبر داد و افزود: اگر هم عده ای روحیه خود را از دست بدهند، ما روحیه خود را از دست نداده و تحریم ها را دور می زنیم.

به گفته نوبخت، حمایت از واحدهای تولیدی موجود و جلوگیری از ریزش نیروی کار فعلی در شرایط تحریم از جمله موارد در نظر گرفته شده در این بسته هاست که به همین منظور یک میلیارد دلار به صورت نقد در اختیار داریم.

  • ورود ۷۱۱ هزار به بازار کار در بهار امسال

معاون رئیس جمهور بیان کرد: در برنامه ششم توسعه پیش بینی شده که به طور متوسط سالانه بین ۷۰۰ تا ۷۵۰ هزار نفر نیروی کار جدید وارد بازار کار شوند در حالی که اکنون سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بیکار در جامعه داریم.

وی افزود: طبق برنامه ریزی قرار است سالانه بیش از یک میلیون فرصت شغلی ایجاد کنیم تا بتوانیم علاوه بر نیروی کار جدیدی که وارد بازار کار می شوند برای ۲۰۰ هزار نفر نیز شغل ایجاد کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه بیان کرد: با انواع اقدام ها همچون استمرار طرح های عمرانی، بهار امسال ۷۱۱ هزار نفر وارد بازار کار شدند.

  • افزایش 5 برابری پرداخت اعتبار به طرح های عمرانی

نوبخت گفت: براساس گزارش رسمی خزانه داری کل کشور، در پنج ماهه نخست امسال ۲۵ هزار میلیارد تومان بابت طرح های عمرانی پرداخت شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته چهار تا پنج برابر افزایش داشت و در نتیجه امسال بیش از ظرفیت پیش بینی شده وارد بازار کار شدند.

وی اظهارداشت: در تبصره ۱۸ قانون بودجه امسال برای ایجاد یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی برنامه ریزی کردیم و این برنامه ها در ۱۴ بسته منتشر شده است.

نوبخت درباره تامین اعتبار برنامه اشتغالزایی گفت: برای ایجاد یک میلیون و ۳۳ هزار فرصت شغلی، تصمیم بر این شد که ۲۰ درصد از اعتبارات طرح های عمرانی یعنی ۱۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان، ۱۲ هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی و ۳۰۰ میلیارد تومان از منابع بانکی برخوردار شویم.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح کرد:

  • ایجاد فرصت‌های شغلی جدید، اولویت مهم وزارت کار

انوشیروان محسنی بندپی سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این جلسه با بیان اینکه حفظ و نگهداری اشتغال موجود می‌تواند بسیار کارساز باشد، گفت: در کنار ایجاد اشتغال جدید، حفظ بنگاه‌های فعلی اقتصادی از برنامه‌های ما در وزارت کار است.

وی با اشاره به اینکه اشتغال‌زایی از مهمترین مسائلی است که در دولت پیگیری می‌شود، گفت: از پاییز ۹۳ تا زمستان ۹۶ حدود ۳ میلیون نفر به جمعیت فعال کشور اضافه شدند و در این مدت ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد شده است و این  ۷۰ درصد جمعیت فعال کشور را شامل می‌شود.

بندپی افزود: برای سال ۹۷ ایجاد ۹۰۰ هزار فرصت شغلی در دستور کار ماست که اعتبارات قابل توجهی برای آن در نظر گرفته شده و بیش از ۳۳ هزار طرح تصویب شده است.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: هدفگذاری ما در وزارت کار این است که زمینه اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی را فراهم کنیم و امیدوار هستیم بتوانیم ۳۳۸ هزار شغلی را که در قالب تفاهمنامه امروز تعهد کرده‌ایم، محقق سازیم.

وی با بیان اینکه حفظ و نگهداری اشتغال موجود می‌تواند بسیار کارساز باشد، اظهار داشت: در کنار ایجاد اشتغال جدید، حفظ بنگاه‌های فعلی اقتصادی از برنامه های ما در وزارت کار است.

سورنا ستاری:

  • بوروکراسی‌های اداری مانع توسعه اشتغال است

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور در جلسه مبادله تفاهمنامه برنامه‌های اشتغال‌زایی‌های وزارت کار و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه زیرساخت‌های خوبی برای توسعه اشتغال فراهم شده است، گفت: امیدواریم مشکل بوروکراسی‌های اداری هم برطرف شود تا جوانان بتوانیم به اهداف خود در عرصه اشتغال دست یابیم.

ستاری خاطر نشان کرد: در ۵_۴ سال گذشته بحث اقتصاد دانش بنیان را به صورت جدی پیگیری کرده ایم و خوشبختانه سال گذشته فروش شرکت های دانش بنیان به حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان رسید.

وی افزود: شرکت های نوپا اکنون به عددی رسیده اند که در اقتصاد خود را نشان می دهند. ضمن اینکه مفاهیم جدیدی مثل استارتاپ ها، شتابدهنده‌ها و فرشتگان کسب و کار در اقتصاد شکل گرفته است.

ستاری با بیان اینکه نسل جدیدی از کارآفرینان ایجاد شده است که با نسل‌های قبلی فرق دارند، گفت:  مفاهیمی همچون کارخانجات و مراکز نوآوری و شهرهای فناور از موضوعات دیگری هستند که درحال پرداختن به آنها هستیم. امیدواریم یک روز شهرهایی داشته باشیم که مردم آن هر روز نوآوری‌های جدید را در زندگی خود حس کنند. این اتفاق در شهرهای بزرگ‌ مثل تهران، اصفهان و تبریز رخ خواهد داد.

وی تصریح کرد: ما در حوزه نیروی انسانی فوق العاده هستیم و اگر بتوانیم داشته‌هایمان را کنار هم بچینیم، می‌توانیم به آرمان‌های خود برسیم.

معاون علمی و فناوری ریاست جنهوری با بیان اینکه سرمایه گذاری‌هایی که در پارک‌های علم و فناوری انجام شده کمک کرده است تا زیرساخت‌ها برای توسعه اشتغال فراهم شود، گفت: امیدواریم بوروکراسی‌های اداری به نحوی برطرف شود تا جوانان بتوانند به اهداف خود دست یابند.

 

خواندن 170 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395