دوشنبه, 26 شهریور 1397 ساعت 00:01

بنگاهداری عامل خروج منابع بانکی از چرخه اقتصاد مولد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیه بابایی

عصر اقتصاد: با توجه به اینکه اقتصاد ایران متکی به نظام بانکی است، بانک‌ها نقش موثری در اقتصاد کشور خواهند داشت .در تعریف بانک آمده است که یک  نهادی اقتصادی است که وظیفه تجهیز و توزیع اعتبارات، عملیات اعتباری، عملیات مالی، خرید و فروش ارزها، نقل و انتقال وجوه، وصول مطالبات اسنادی و سود سهام مشتریان، پرداخت بدهی مشتریان، قبول امانات، نگهداری سهام و اوراق بهادار و اشیای قیمتی مشتریان، انجام وظیفه قیمومیت و وصایت برای مشتریان، انجام وکالت خریدها و فروش را بر عهده دارند.

متاسفانه بانک‌ها در ایران چند سالی است که از وظایف اصلی خود دور مانده و برای کسب سود بیشتر به سمت عملیات بنگاهداری کشیده شده اند . درحالی که بانک‌ها باید منابع مردمی را جمع آوری و در اختیار بخش‌های مهم تولیدی و اقتصادی قرار دهند که متاسفانه به جای کمک به بخش تولید و اقتصاد مولد شاهد بلوکه شدن منابع در بنگاه‌های متعلق به بانک‌ها هستیم .

این در حالی است که کارشناسان معتقدند انگیزه‌های ورود به حیطه بنگاهداری در میان بانک‌ها متفاوت است. در بانک‌های غیر دولتی به دلیل لزوم پاسخگویی به تمامی ذینفعان و فعالیت به عنوان یک بنگاه اقتصادی و حداکثرسازی سود سهامداران ، موضوع سودآوری چندان مورد توجه نبوده است . لذا ورود بانک‌ها به بنگاهداری در بلند مدت آسیب‌هایی را به اقتصاد کشور تحمیل می کند و فضای لازم برای رشد و توسعه بنگاه‌های اقتصادی را نیز مورد تهدید قرار دهد.

بدیهی است درحال حاضر بانک‌ها با تنگنای مالی مواجه اند و مسئولان دولت و بانک مرکزی بارها براین موضوع تاکید کرده‌اند و دیده می شود که تقاضا برای تسهیلات بیش از میزان منابع موجود بانک‌ها است. طبیعی است زمانی که بانک‌ها سهم بیشتری به بنگاه‌ها و شرکت‌های زیرمجموعه خود اختصاص دهند، سهم کمتری برای سایر متقاضیان وجود خواهد داشت.

بانک‌ها درحال حاضر به دلیل انگیزه سودآوری علاقه خاصی به بنگاهداری دارند. لذا باید شرایط به گونه ای باشد که بنگاهداری فعالیت مورد علاقه بانک‌ها نباشد.

این درحالی است که رهبر انقلاب در دیدار با اعضای هیات دولت با انتقاد از ادامه بنگاهداری بانک‌ها و کارهای هزینه آور دیگر نظیر افزایش شعبه‌های بانکی گفتند: بانک مرکزی باید با نظارت کامل و دقیق مانع بروز مشکلاتی نظیر مسائل سپرده‌گذاران برخی بانک‌ها و مؤسسات مالی شود.

رهبر انقلاب افزودند: البته باید از اول جلوی مشکلات گرفته شود اما می توان با روش‌های مؤثر، با آن دسته از مراکز مالی که برای مردم مشکل به‌وجود می‌آورند، برخورد کرد.

نکته این است در سال ۱۳۸۶ در اجرای ماده ۳۴ قانون پولی و بانکی کشور، بانک مرکزی با هدف پیشگیری از بنگاهداری، مقررات سرمایه گذاری را تدوین کرد که به موجب این دستورالعمل، حدودی برای سرمایه گذاری در شرکت‌ها تعیین شده است.

براین اساس سرمایه گذاری بانک‌ها فقط در شرکت‌هایی که فعالیت آنها در دستورالعمل به صراحت احصا شده اند مثل صرافی، لیزینگ (واسپاری)، بیمه، شرکت‌های رتبه بندی، شرکت‌های مجری فناوری اطلاعات بانک و شرکت‌های مرتبط با امور بانکی البته به تشخیص بانک مرکزی، حداکثر تا ۴۹ درصد شرکت سرمایه پذیر مجاز شمرده شده است. در مورد دیگر شرکت‌ها که بانک‌ها به قصد سودآوری سهام آنها را خریداری می کنند این نسبت ۲۰ درصد سهام شرکت سرمایه پذیر تعیین شده است.

۴۵ درصد منابع نظام بانکی بدون بازدهی قفل شده‌اند

این در شرایطی است که همزمان با موضوع بنگاهداری بانک‌ها، بحث تنگنای مالی بانک‌ها مطرح می شود. ولی‌الله سیف رییس کل سابق بانک مرکزی گفته بود که بانک‌ها در تنگنای اعتباری هستند و از طرف دیگر واحدهای صنعتی وجود دارند که نیازمند سرمایه در گردش هستند. وی با اشاره به اینکه 45 درصد منابع نظام بانکی در ایران بدون بازدهی قفل شده‌اند، افزوده بود: این منابع، دارایی‌های منجمد هستند و باید در نظر داشت که کلیه منابع بانک‌ها هزینه‌دار هستند. اقتصاد کشور نیازمند منابع است که بانک‌ها با این فشارها و علیرغم همه مشکلات توانسته‌اند 90 درصد تامین مالی را در کشور بر عهده بگیرند.

لذا استمرار چالش تنگنای اعتباری و کمبود نقدینگی بانک‌ها و حبس منابع بانکی در املاک و بنگاهداری به تشدید فضای رکودی حاکم بر کشور دامن می زند و قطعا به دلیل کمبود نقدینگی و منابع سیستم بانکی قدرت تسهیلات دهی بانک‌ها کاهش می یابد .

برای بررسی بیشتر موضوع بنگاهداری بانک‌ها با‌هادی حق شناس از کارشناسان اقتصادی به گفت و گو پرداختیم . حق شناس معتقد است بنگاهداری حاشیه امنی برای منابع بانکی ایجاد می کند و بانک‌ها به جای پرداخت تسهیلات، به سمت فعالیت‌های بنگاهداری می روند .

حق شناس گفت: تجهیز و تخصیص منابع، اصلی ترین وظیفه بانک‌ها است. به عبارت ساده تر بانک‌ها در دنیا ایجاد شده اند تا منابع مردم را جمع آوری و تحت عنوان سپرده‌های مختلف در اختیار مشتریان قرار دهند.

وی افزود: درکشور ما علاوه بر اینکه منابع مردمی تحت عناوین سپرده‌های دیداری و سپرده‌های مدت دار در اختیار بانک‌ها است،دولت نیز بخشی از منابع خود را مانند منابع صندوق ذخیره ارزی در اختیار بانک‌ها قرار می دهند . در نتیجه بانک‌ها در ایران از منابع مردمی و دولتی می توانند استفاده کنند. مهمتر از این موارد ذکر شده، منابع شرکت‌ها یا خصولتی‌ها است که در اختیار بانک‌ها است .

توانایی بالای بانک‌ها در تجهیز منابع

حق شناس ادامه داد: بانک‌ها در ایران به لحاظ تجهیز منابع قدرت مانور فراوانی دارند. گزارشات دو سال گذشته نشان می دهدکه بیش از 800 هزار میلیارد تومان از منابع بانکی در سه بخش خدمات و بازرگانی،کشاورزی و صنعت پرداخت شده است. حال سوال این است که چرا بانک‌ها در ایران مانند سایرکشورها عملکرد موفقی ندارند.

 به گفته وی به دو دلیل عمده می توان اشاره داشت . اولین مورد شاخص‌های پولی مانند نرخ تورم ، نرخ رشد نقدینگی و تسهیلات تکلیفی است که دولت بر بانک‌ها تحمیل

می کند. عامل دوم به کارآمدی نظام بانکی برمی گردد. متاسفانه افرادی که برای دریافت تسهیلات بانکی برای پروژه‌های خاص به بانک مراجعه می کنند،توجیه اقتصادی آن طرح توسط کارکنانی بررسی می شود که گاها صلاحیت علمی لازم را ندارند .

حق شناس تصریح کرد: به هر دلیلی که طرح توجیه اقتصادی نداشته و فرد تسهیلاتی را دریافت کند،در نتیجه پروژه در زمان لازم اجرایی نخواهد شد. لذا گیرنده وام نیازمند تسهیلات بیشتری خواهد بود و یک دور تسلسل باطل ایجاد می شود و در انتها شاهد پروژه‌های نیمه تمام خواهیم بود .

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: بانک‌ها برای فرار از پرداخت تسهیلات به طرح‌هایی که توجیه اقتصادی ندارند و جلوگیری از مطالبات معوق و درنهایت کسب سود بیشتر به سمت بنگاهداری می روند.

حق شناس با اشاره به اینکه بانک یک بنگاه اقتصادی است، خاطر نشان کرد:

زمانی که این نهاد در انجام وظایف خود موفق نباشد در پروژه‌های دیگر از جمله بنگاهداری نیز عملکرد مناسبی نخواهد داشت . البته ممکن است در مقاطعی به دلیل افزایش قیمت مسکن ، بنگاهداری به نفع بانک باشد .

بنگاهداری حاشیه امنی برای منابع بانکی

این کارشناس اقتصادی در پایان خاطرنشان کرد: رهبر انقلاب ، رییس جمهور و کارشناسان در ایران در خصوص موضوع بنگاهداری اجماع نظر داشته و معتقدند بانک‌ها باید از بنگاهداری کناره گیری کنند .

اما بانک‌ها بنگاهداری را حاشیه امنی برای منابع خود می دانند که این حاشیه امن به قدری برای آن‌ها جذاب است که نظر صریح رییس جمهور، نمایندگان مجلس تاکنون اثرگذاری مورد انتظار را نداشته است.بانک‌ها باید بخشی از بنگاه‌های در اختیار خود را واگذار کرده ولی تا واگذاری کامل راه طولانی در پیش دارند .

بهبود قدرت تسهیلات دهی بانک‌ها با خروج از بنگاهداری

همچنین غلامرضا مصطفی پور از مدیران اسبق بانک قرض الحسنه مهر ایران نیز به خبرنگار ما گفته بود: از دو سال گذشته هدف این بوده است که بانک‌ها فعالیت بنگاهداری را کنار گذاشته و اموال مازاد خود را به فروش برسانند. در صورت خروج از بنگاهداری، بانک‌ها می توانند تسهیلات پرداخت کرده و حتی صورت‌های مالی خود را اصلاح کنند . متاسفانه به طور محسوس این اتفاق تاکنون صورت نگرفته است و با توجه به شرایط اقتصادی، شاهد رشد میزان مطالبات

معوق هستیم .

این کارشناس بانکی با بیان اینکه بانک‌ها زیاده خواهی ندارند و مجری سیاست‌های پولی ابلاغ شده از سوی سیاست گذار پولی هستند، ادامه داد : نوسانات تصمیم گیران و مدیران بانک‌ها از سیاست‌هایی که به آنان ابلاغ می‌شود درحدی نیست که بخواهد اثرمعنا داری در رشد میزان مطالبات داشته باشد .

 

 

خواندن 239 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395