دوشنبه, 26 شهریور 1397 ساعت 08:52

اطلاعات تکميلي

  • در راستای طرح اجاره خانه های خالی؛

دادستانی‌ها، مشاور املاک می‌شوند!

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: نا‌به‌سامانی در قیمت مسکن از ماه‌های پایانی سال ۹۶ باعث شد تا شاهد انواع راهکارها از سوی دولت و مجلس شورای اسلامی باشیم اما باید دید این راهکارها تا چه اندازه عملیاتی است.

به گزارش خبرنگار عصر اقتصاد، راهکارهای ارائه شده در این مدت از مالیات بر عایدی مسکن که برای جلوگیری از دلالی و سفته بازی در این عرصه مطرح شد تا معافیت های مالیاتی برای اجاره های بالای ۲ سال و افزایش ۱۰درصدی نرخ اجاره بها برای هر سال که برای حمایت از مستاجران در شرایط بحرانی مسکن مطرح شد، از دید بسیاری از کارشناسان با اشکالات عمده ای روبرو هستند و به نظر می رسد این طرح ها سطحی بوده و به درستی به آنها پرداخته نشده است.

طرح هایی که کلیات آنها به نظر جالب است اما ریزه کاری هایی در آنها وجود دارد که نشان از سطحی نگری در ایده های مذکور دارد.

در این میان مجلس شورای اسلامی طرحی را برای اجاره دادن خانه های خالی مطرح کرده است که بر اساس آن دادستانی ها برای اجاره این خانه ها وارد عمل می شوند.

بر پایه این طرح دادستانی هر منطقه برای راستی آزمایی، کارشناس رسمی می فرستد و پس از معاینه کارشناسی محل نسبت به انعقاد قرارداد یک ساله و اجاره ملک اقدام می کنند. بر اساس این طرح می توان تصور کرد که از این پس دادستانی ها تبدیل به بنگاه های معاملات ملکی خواهند شد.

در این راستا، ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی و از طراحان این طرح، اعلام کرده است که بر اساس این طرح مالکان باید در یک ماه خانه های خالی را اجاره دهند، در غیر این صورت مردم در سامانه ای که طرح شده اطلاع رسانی می کنند که کدام خانه یا آپارتمان در اطرافشان خالی است.

این نماینده مردم در مجلس دهم معتقد است که قانون مقابله با احتکار خانه های خالی تنها منحصر به ایران نیست، بلکه در برخی کشورها مانند فرانسه، انگلیس و اسپانیا قوانین سختگیرانه تری در این حوزه مصوب و اجرایی شده است. در کشوری مانند فرانسه؛ اگر شهری جمعیتی بالای 200 هزار نفر داشته باشد، خانه های خالی و احتکار شده به مردم بی خانمان داده می شود، در اوایل انقلاب اعضای شورای عالی انقلاب نیز به دنبال چنین اقدامی بودند، اما در نهایت اجرایی نشد.

بر اساس این طرح، فردین یزدانی کارشناس مسکن در گفت و گو با خبرنگار عصر اقتصاد گفت: این طرز تفکر ونگاه به بخش مسکن نزدیک به چهل سال است که در ایران مطرح شده اما هیچ زمانی جواب منطقی و قابل قبولی از آن دریافت نشده است که اکنون انتظار حل مشکلات را از این روش ها داشته باشیم.

یزدانی با اشاره به اینکه این نوع برخورد های قانونی نیاز به دستگاه هایی عاری از فساد دارد که اکنون چنین شرایطی مشاهده نمی شود، عنوان کرد: فرض بر این است که می خواهیم با احتکار خانه ها مقابله کنیم، به عنوان مثال در تهران که یک کلان شهر است بخشی از واحدهای خالی در مناطق شمالی شهر از جمله زعفرانیه، فرشته و ... واقع شده اند که در مقابل این عرضه، تقاضایی از حاشیه های جنوبی شهر تهران قرار دارد و درست است که حق هر انسان است که درفضای مناسب زندگی کند اما از لحاظ اجتماعی تناسبی دیده نمی شود و  همچنین به لحاظ مالی قدرت تامین شارژ ساختمانی در این واحدها برای قشر مطرح شده وجود ندارد.

وی تصریح کرد: در سرشماری سال ۹۵، حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار خانه خالی اعلام شد که اکثرا نیز در مناطق لوکس شهر قرار دارند و این آمار بحث احتکار مسکن را قطعی می کند و نمی توان آن را کتمان کرد.

این کارشناس مسکن معتقد است که احتکار مسکن در شرایطی رخ می دهد که مدیران سیستم اقتصادی فاقد تدبیر لازم باشند و این سوء مدیریت ها مسبب این است که سرمایه‌گذاران در بخش مسکن به سوی احتکار روی بیاورند.

وی ضمن مغایرت این طرح با حقوق مالکیت شخصی تصریح کرد: در صورتی که به دنبال چنین طرح هایی هستند در درجه اول باید همانند ابتدای انقلاب اسلامی قانون زمین ملی مطرح شود و زمین های بایر توسط دولت  مصادره شود و سپس در اختیار سیستم آماده سازی زمین قرار گیرد. چنین طرحی نیز نیازمند عزم جدی نظام است که از حیطه مسئولیت دولت ‌و مجلس شورای اسلامی خارج است و سپس سرمایه هایی که به صورت ویلا و کاخ در مناطق خوش آب و هوا قرار دارند را مطالبه کرده و منافع اجتماعی را دنبال کنند. خلاف دیدگاه کارشناس مذکور ابوترابی درباره موضوعات مطرح شده درباره مغایرت طرح اجباری شدن اجاره خانه های خالی با حقوق مالکیت شخصی، معتقد است که این طرح هیچ مغایرتی با مسئله مالکیت شخصی ندارد، زیرا در شرایط کنونی هم افرادی که اجناس خود را احتکار می کنند، با حکم دادستانی، اموال و اجناس مذکور ضبط و افراد جریمه می شوند و خانه های خالی نیز مانند اجناس احتکار شده است.

 

 

خواندن 479 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395