سه شنبه, 27 شهریور 1397 ساعت 00:05

اطلاعات تکميلي

  • قاسمی در پاسخ به عصر اقتصاد در مورد ادامه روابط تجاری با اروپا بعد از تحریم ها عنوان کرد؛

امیدواری به تضمین منافع ایران در طرح‌های جدید 1+4

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمد حسن گودرزی

عصر اقتصاد: نشست خبری سخنگوی وزارت امور خارجه روز گذشته در این وزارت خانه برگزار شد.

در این نشست خبری بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال عصراقتصاد در مورد اقدامات اروپایی ها برای حفظ برجام و روابط تجاری با ایران و این موضوع که اقدامات اروپایی ها به گفته وزیر امور خارجه تنها در حد حرف بوده است، گفت: تصور من این است که در مسیر نسبتا درستی حرکت می کنیم و تماس های مستمر ما با طرف های اروپایی ادامه دارد.

قاسمی با اشاره به اجرایی نبودن طرح های گذشته ادامه داد: طرح های قبلی که فاقد کارایی و تضمین لازم بودند کنار گذاشته شده و طرح های دیگری را جایگزین کردیم تا منافع ما از برجام رعایت شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: تماس های فنی بین ایران و اروپا کماکان ادامه دارد و با سرعت بیشتری در حال انجام است. نهایتا امیدوارم نشست اعضای 1+4 در مجمع عمومی سازمان ملل شاکله اولیه وضعیت جدید اعلام شود. با طرح های جدید جای امیدواری است که تضمین های لازم را برای حفظ برجام داده شود.

ویرد پاسخ به سوال دیگری  درباره حمله هم زمان به کنسولگری ایران در بصره با حمله به سفارت فرانسه گفت: نظر شخصی من این است که این دو حادثه جداگانه است که ارتباطی میان آنها قائل نیستم. اما هر دو را محکوم کرده ایم و آنها را اقداماتی خصمانه از سوی دشمنان ایران می دانیم. البته اقدامات لازم در این رابطه صورت گرفته و با متخلفان برخوردهای لازم شده است. اما این که این دو با یکدیگر مرتبط باشند، من ارتباطی میان این دو نمی بینیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره حضور یا عدم حضور دکتر ظریف و دکتر روحانی، رئیس جمهوری در نشست شورای امنیت گفت: ریاست جمهوری محترم جمهوری اسلامی ایران بر اساس آخرین اطلاعات به نیویورک سفر خواهد کرد. این فرصت مغتنمی برای جمهوری اسلامی ایران است تا بتواند در سطح ریاست جمهوری و وزیر امور خارجه دیدارهای متعدد با همتایان کشورهای دیگر دیدار داشته باشد. ما تلاش می کنیم از این فرصت بیش از پیش بهره برداری کنیم. این که گفته می شود باید مقامات ایران در نشست ویژه شورای امنیت به ریاست ترامپ شرکت کنند یا خیر نیز باید گفت در زمان خودش، پس از به اتمام رساندن بررسی های لازم درباره آن تصمیم گرفته خواهد شد.

  • نبود سفیر در یک کشور به معنای تعطیل بودن سفارتخانه نیست

قاسمی درباره این که چرا ایران در هند و چین به عنوان دو کشور اصلی طرف تجاری با ایران چرا سفیر نداریم، گفت: اگر کمی آگاهی درباره پیچیدگی های تعیین سفیر در جهان وجود داشته باشد روشن می شود که پروسه تعیین سفرا تا حد زیادی روشن می شود. تعیین سفرا ماه ها طول می کشد. هم چین و هم هند دو شریک تجاری جمهوی اسلامی ایران محسوب می شوند و از اهمیت بسیاری برخوردارند. در این میان یک استثنا بر سر سفیر ما در پکن به وجود آمد و سفیر ما در آن جا بنا به نیازی که در بانک مرکزی برای حضور ایشان ایجاد شد، او به آن جا رفت.

وی ادامه داد: در مورد هند هم سفیر تعیین شده و پروسه های آن در حال طی شدن است و من امیدوارم که سفرای ما به زودی کار خود را آغاز کنند. تاکید می کنم نبود سفیر علی رغم این که وجود سفیر بسیار مهم و حیاتی است به معنای تعطیل بودن سفارتخانه نیست و کارکنان در آن جا به مسئولیت های خود عمل می کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اظهارات مایک پمپئو و این که ایران واکنشی به سرکوب مسلمانان در چین نشان نمی دهد و به آن اعتنایی نمی کند، گفت: حرف او را نباید جدی گرفت و به آن اعتنا کرد چرا که از روی صدق این اظهارات را بیان نمی کند. اما ما بر اساس قانون اساسی کشورمان از همه مسلمانان جهان حمایت می کنیم، در ارتباطات ما با کشور دوستمان چین نیز به این موضوع اشاره کرده ایم و پیگیر این موضوع هستیم. اما روشن است کشورهای متخاصم با ایران تلاش دارند بهانه گیری کنند تا به منافع جمهوری اسلامی ایران ضربه بزنند و اظهارات پمپئو نیز در همین راستا قابل ارزیابی است.

وی درباره سوئیفتی که اروپایی ها از جمله آلمان، گفته اند که برای تعامل با ایران ایجاد می کنند، گفت: جزئیات آن را نمی توانم بگویم اما بحث هایی در این زمینه صورت گرفته و متخصصان در حال مذاکره بر سر آن هستند. خوش بینی هایی در این زمینه وجود دارد و امیدوار هستیم مذاکرات فنی کارشناسان در این زمینه بتواند به نتیجه برسد و این اقدامات بتواند تضمین های لازم را برای حفظ منافع ما ارائه دهد.

قاسمی تصریح کرد: البته مذاکرات همچنان ادامه دارد و باید تا نتایج نهایی صبر کرد و امیدواریم این اقدامات بتواند سرانجام آن چه مطلوب ایران است را تامین کند. مذاکرات ادامه دارد و چون این دست اقدامات جدیدی است باید مذاکرات بسیار و دقیقی بر سر آنها انجام شود . این مساله یکی از سازو کارهایی است که برای حفظ برجام در حال انجام است.

احتمال دیدار روحانی و آبه در سازمان ملل وجود دارد

قاسمی در پاسخ به سوالی در ارتباط با احتمال دیدار نخست وزیر ژاپن با حسن روحانی، رئیس‌جمهور کشورمان در حاشیه نشست مجمع عمومی  سازمان ملل  متحد در نیویورک گفت :  این احتمال وجود دارد که چنین دیداری در نیویورک انجام شود. نمایندگی ایران در سازمان ملل در حال تنظیم دیدارهای دو جانبه رئیس‌جمهور با همتایان خود از دیگر کشورها در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد است. من در  حال حاضر  لیست  این دیدارها را ندارم  ولی  این احتمال وجود دارد که چنین  دیداری صورت بگیرد با توجه به اینکه در آن مقطع هیئت‌هایی از کشورهای مختلف برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر می‌کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در مورد اخبار منتشر شده از سوی روزنامه کویتی الجریده در مورد دیدار سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس با یک مقام آمریکایی در عراق  گفت: این خبر دروغ است و تکذیب می شود .

وی از  روزنامه الجریده کویت به خاطر اخبار دروغی که در مورد ایران منتشر می‌کند انتقاد کرد و گفت: این روزنامه در تهران دفتر و نمایندگی ندارد ولی متاسفانه اخبار جعلی به نقل از دفتر خود در تهران در مورد ایران منتشر می‌کند که عموما این اخبار  همان طور که اشاره کردم  نادرست است.

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با علت لغو سفر رئیس جمهور به ازبکستان و همچنین برخی از تحلیل‌ها مبنی بر اینکه عملکرد وزارت خارجه در حوزه آسیای میانه و قفقاز ضعیف است، گفت: من فکر نمی‌کنم که وزارت خارجه در قبال تحولات آسیای میانه و قفقاز منفعل عمل می‌کند. من این تحلیل را قبول ندارم. ما روابط گسترده‌ای با اکثر کشورهای این حوزه داریم و بر  گسترش آن تاکید می‌کنیم.

وی همچنین در مورد اخبار منتشر شده در ارتباط با لغو سفر رئیس جمهور به ازبکستان نیز خاطرنشان کرد: آنچه که در مورد ازبکستان نیز سوال کردید را ترجیح می‌دهم به این سوال بخش اطلاع‌رسانی و ارتباطات ریاست جمهوری جواب دهد چرا که اخبار مربوط به سفرهای رئیس جمهور در این حوزه دنبال می‌شود.

به مذاکره با آمریکا فکر هم نمی‌کنیم

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ایران شروطی برای مذاکره با آمریکا دارد و آیا این احتمال وجود دارد که ایران با آمریکایی‌ها در ارتباط با مسائل موشکی مذاکره کند، گفت: با توجه به اقدام ناشیانه و غیرمتمندانه دولت کنونی آمریکا در خروج از برجام و سیاست‌هایی که این کشور علیه ایران دنبال می‌کند، ما به مذاکره با آمریکا فکر نمی‌کنیم چه برسد در ارتباط با شروط آن صحبت کنیم. چنین موضوعی در دستور کار ما نیست. پس قطعا بحثی در مورد شروط آن نیز وجود ندارد. همان طور که گفتم ما به این موضوع یعنی مذاکره با آمریکا فکر نمی‌کنیم.

قاسمی همچنین با اشاره به برنامه‌های ایران برای ارتقا و گسترش توان دفاعی خود گفت: ما سیاست‌های دفاعی خود را سیاستی درست می‌دانیم. این سیاست‌ها به نفع منطقه و ایران است و ما تصور نداریم در مورد هر چیزی که به توان دفاعی و توانمندی‌هایمان در این حوزه برمی‌گردد، با کسی مذاکره کنیم و این مسائل را بر روی میز مذاکره بگذاریم.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه سه سفیر ایران با توجه به اجرای قانون بازنشستگی بازنشسته خواهند شد و آیا وزارت خارجه در مورد جایگزین‌های آن فکری کرده است، گفت: بله. ما به فکر جایگزین‌های آنها در کشور های محل ماموریت‌هایشان هستیم. برخی از این همکاران محترم در انتهای دوران ماموریت خود به سر می‌برند و ما به فکر جایگزین کردن افراد جدیدی به جای آنها هستیم. در این ارتباط اقداماتی صورت گرفته و تا حدودی مسائل پیش رفته است.

با روسیه در حوزه‌های مختلف از جمله انرژی تعامل و همکاری داریم

وی همچنین در مورد تلاش برخی از مقامات کشورهای اروپایی از جمله آلمان برای اینکه یک سازوکار مستقلی جهت انجام تبادلات مالی و بانکی با ایران فراهم کنند به نحوی که تحت تاثیر تحریم‌های آمریکا قرار نگیرد و مستقل از دلار باشد، اظهار کرد: درخصوص تعاملات پولی و بانکی بین ایران و اتحادیه اروپا و همچنین برخی از کشورهای اروپایی طرح‌هایی بین متخصصان امر در این حوزه مطرح شده است. گفت‌وگوها در این زمینه ادامه دارد و این خوش‌بینی وجود دارد که سازوکار جدیدی که مطرح شده و بررسی در مورد آن ادامه دارد بتواند تا حدودی برخی از مشکلات در این حوزه را برطرف کند و برخی از تضمین‌ها و ضمانت‌های لازم را به ایران ارائه دهد. چنانچه رضایتمندی تهران را به همراه داشته باشد.

قاسمی با بیان اینکه در مورد این طرح‌ها تا زمان نهایی شدن آن باید صبر کرد چرا که این مسائل، مسائلی پیچیده و فنی است ادامه داد: باید در مورد این مسائل بررسی‌های همه جانبه صورت بگیرد و ابتکارات و خلاقیت‌هایی نیز به کار گرفته شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه روسها طبق برخی اخبار منتشر شده اعلام کردند که تولید نفت خود را افزایش خواهند داد و برخی این موضوع را مطرح کرده‌اند که روس‌ها با این اقدام تلاش دارند که با توجه به تحریم‌های آمریکا علیه ایران بازار نفتی ایران را تصاحب کنند و به نوعی کمبود نفت در بازارهای جهانی را به خاطر تحریم‌های ایران جبران کنند گفت: من با برخی از اظهار نظرها که در رسانه‌ها در این زمینه منتشر شده خیلی موافق نیستم. ما با فدراسیون روسیه در حوزه‌های مختلف از جمله انرژی تعامل و همکاری داریم.

وی با بیان اینکه همکاری‌های ایران و روسیه در حوزه‌های مختلف در جریان است و دو کشور در زمینه‌های مختلف از جمله انرژی با یکدیگر گفت‌وگوها و مشورت‌هایی مستمری دارند، ادامه داد: در این تماس‌ها دیدگاه‌های طرفین شنیده می‌شود و همکاری‌های لازم نیز صورت می‌گیرد. من در حال حاضر نمی‌توانم به تحلیل‌هایی که شما اشاره کردید ورود پیدا کنم و یا این تعبیر را به کار ببرم که اقدام روسیه اقدامی علیه ایران و در راستای تصاحب بازار ایران است.

وی ادامه داد: تصور می‌کنم در طی روزهای آینده مقامات نفتی کشورمان توضیحاتی را در ارتباط با این مسائل ارائه دهند.

خواندن 254 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395