سه شنبه, 27 شهریور 1397 ساعت 03:00

اطلاعات تکميلي

  • سخنگوی وزارت بهداشت خبر داد؛

ثبت بیش از ۷۴ میلیون ایرانی در پرونده الکترونیک سلامت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیرابابایی

عصراقتصاد: سخنگوی وزارت بهداشت گفت: پرونده الکترونیک سلامت مطمئنا در کاهش هزینه‌ها تاثیر قابل توجهی دارد و تاکنون جمعیت ثبت نام شده در پرونده الکترونیک سلامت ۷۴ میلیون و ۷۶۰ هزار و ۸۶۳ نفر هستند که اطلاعات اولیه آن‌ها در این سامانه ثبت شده است. همچنین تعداد ۵۱ میلیون و ۶۵۸ هزار و ۶۹۱ نفر حداقل یک خدمت در قالب پرونده الکترونیک سلامت دریافت کرده‌اند و تعداد خدمات ارائه شده از طریق سامانه‌ها اعم از سامانه سیب، سامانه ناب و سامانه سینا، ۷۷۵ میلیون و ۷۴ هزار و ۸۱۵ مورد بوده است.

 “ایرج حریرچی” سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص تورم بخش سلامت گفت: بررسی تورم بخش سلامت در سال‌های گذشته نشان می‌دهد که مقدار این شاخص غالبا از تورم عمومی کشور بالاتر بوده است. تحلیل شاخص‌های ۲۵ سال گذشته نشان می‌دهد که تورم بخش سلامت به طور متوسط ۴۰ درصد بیشتر از تورم کل کشور بوده است. البته این موضوع مختص کشور ما نیست و با شدت کمتر و بیشتری در کشورهای دیگر هم موجود بوده است.

وی افزود: از یک طرف تغییرات سریع فناوری‌های سلامت، ظهور تکنولوژی‌های پیچیده و گران‌قیمت و همچنین متنوع شدن خدمات درمان و از طرف دیگر ضعف در سیاستگذاری و نظارت در بعضی از کشورها از جمله دلایل بالا بودن نرخ تورم در حوزه سلامت است.

کاهش تورم سلامت نسبت به تورم عمومی کشور

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: خبر مهم این است که در سال ۹۶ اختلاف بین تورم سلامت و تورم عمومی کشور به شدت کاهش پیدا کرده و با همکاری گروه‌های مختلف جامعه پزشکی و ارائه کنندگان و تامین کنندگان خدمات و کالا در حوزه سلامت و سیاستگذاری و برنامه‌ریزی و نیز نظارت مناسب در این حوزه، نسبت تورم سلامت به تورم عمومی بسیار کاهش پیدا کرده و فقط شامل اختلاف ۵ درصدی بوده است.

وی افزود: خبر مهم دیگر این است که امسال برای اولین بار در طی چندین سال گذشته تورم ماهانه حوزه سلامت در چهار ماه فروردین تا تیر ماه از تورم عمومی جامعه کمتر بوده است و در حالی که در فروردین تورم عمومی ماهانه ۸ دهم درصد بوده، تورم سلامت ۴ دهم درصد، در اردیبهشت تورم عمومی ماهانه ۱.۶ دهم درصد و تورم سلامت ۶ دهم درصد، در خرداد تورم عمومی ۴.۳ دهم درصد و تورم سلامت ۲.۷ دهم درصد و در تیرماه تورم عمومی ۳.۴ دهم درصد و تورم سلامت ۲.۵ درصد بوده است.

حریرچی تصریح کرد: البته ممکن است گفته شود که این موضوع به دلیل افزایش شدید تورم در سایر حوزه‌ها و تورم معمول در حوزه سلامت پدید آمده است. بررسی سال‌های افزایش شدید تورم عمومی به عنوان مثال در سال‌های ۹۱ و ۹۲ و نیز نیمه اول دهه ۷۰ نشان می‌دهد که حتی در سال‌های افزایش شدید تورم، افزایش تورم حوزه سلامت خصوصا در نیمه اول سال از تورم عمومی بیشتر بوده است و نادرستی این فرضیه را نشان می‌دهد.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان داشت: برای تحلیل علت وقوع این پدیده باید بیان کرد که جامعه پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی و پرستاری و پیراپزشکی و نیز تامین کنندگان ملزومات مصرفی و تجهیزات پزشکی با درک صحیح و تحلیل درست از توان مالی مردم و بیمه‌ها و دولت در مقطع کنونی با سیاست‌ها و برنامه‌های دولت و وزارت بهداشت و بیمه‌ها برای کنترل هزینه‌ها از جمله عدم افزایش تعرفه جراحی در سال ۹۷ و افزایش جزئی حق ویزیت و افزایش ۹ درصدی سبد دارو و تجهیزات در سال، همکاری صمیمانه و بسیار موثری داشته‌اند و با وجود تاخیر قابل توجه در دریافت‌های حوزه سلامت در مقطعی که با کاهش قدرت خرید مواجه هستیم، با متانت و همدلی به ارائه خدمت به هموطنان خود با تعرفه‌های قانونی مشغول بوده‌اند.

‏تخلف در حوزه دارو بسیار پایین است

وی گفت: بازدید میدانی یکی از نهادهای قضایی از قوه قضاییه نشان داد که در مقایسه با سایر ‏صنف‌ها، تخلف در حوزه دارو بسیار پایین است، اما باید توجه کنیم که حتی یک مورد تخلف نیز غیر قابل قبول است.‏

کمبود قطعی دارو شایعه است

حریرچی با بیان اینکه کمبودهای دارویی به صورت روزانه رصد می‌شود، اظهار داشت: این طور نیست که یک دارو در بازار به هیچ ‏عنوان وجود نداشته باشد. به طور مثال وارفارین یک داروی مورد استفاده شایع است و باید در همه داروخانه‌ها وجود داشته باشد. ‏وقتی تولید کننده دچار مشکل می‌شود یا با کمبود مواجه می‌شویم، مجبوریم دارو را در برخی داروخانه‌های دولتی یا داروخانه‌های ‏بزرگ توزیع کنیم.‏

احتمال افزایش قاچاق معکوس دارو در ماه‌های آتی

سخنگوی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: در ماه‌های آینده قاچاق معکوس افزایش خواهد یافت. برای مثال، شیرخشک و داروهایی که در کشور با ارز دولتی خریداری می‌کنیم در حالی که در کشورهای همسایه این اقلام چندین برابر قیمت را دارند. بنابراین مجبور به کنترل داروها هستیم تا دچار چنین مشکلاتی نشویم، خصوصا درباره داروهای گران باید دقت بیشتری داشته باشیم که داروهایی که حق هموطنان خودمان است در کشورهای دیگر با قیمت‌های بیشتر عرضه نشود.

وزارت بهداشت تابع قانون است

حریرچی درباره تعداد بازنشستگان در وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی و اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان گفت: تاکید این قانون بر مدیران است. ولی از قبل نیز قوانین برای منع بکارگیری افراد بازنشسته وجود ‏داشت. در وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی با توجه به گستردگی حجم نیروی انسانی، تعداد بسیار اندک است. به محض ‏ابلاغ در مهلت قانونی، وزارت بهداشت تابع قانون خواهد بود و این کار را اجرا می‌کند.‏

رسانه ها به شایعات دامن نزنند

معاون وزیر بهداشت با اشاره به  کمبود داروهای بیهوشی و اظهارنظرهایی درباره لغو اعمال جراحی به این علت، ‏اظهار داشت: برخی افراد قصد ایجاد اضطراب و نا امیدی دارند. برخی رسانه‌ها نیز به دلایل مختلف، اختلافاتی دارند و هر وقت ‏موضوعی پیش می‌آید، انتقاداتی انجام می‌دهند. از انجمن‌های علمی پزشکی انتظار می‌رود که به این موارد دقت کنند.‏

وی با بیان اینکه گاهی ممکن است یک یا دو عمل جراحی لغو شده باشد، افزود: در تیر امسال ۴۵۴ هزار و ۶۱۵ عمل جراحی ‏در بیمارستان‌های کشور انجام شده است. قاعدتا این بیماران با جادو بیهوش نشدند و این کار با داروی بیهوشی انجام شده است.‏

حریرچی ادامه داد: آمار عفونت‌های بیمارستانی ثبت می‌شود و باید پرسید آیا نسبت به روند سال‌های گذشته، یک درصد افزایش ‏بیماری‌های عفونی در بیمارستان‌ها داشتیم یا خیر. این در شرایطی است که افراد با سابقه و شریف در این زمینه صحبت می‌کنند اما ‏برخی از این صحبت‌ها مبنای کارشناسی ندارد و مردم را دچار کم اعتمادی می‌کند. در شرایطی هستیم که به آرامش نیاز داریم و ‏ممکن است مردم از هر اتفاقی نگران شوند.‏

صادرات داروی ایرانی به روسیه

وی درباره تولیدات داخلی دارو در کشور بیان داشت : یکی از روش‌هایی که اخیرا برای تولید یعنی (۱۰ تا ۱۲) سال گذشته استفاده می‌کنیم، این است که دانش تولید دارو و زمینه آن را از خارج از کشور بیاوریم و بازار منطقه را با استفاده از بازار بین‌المللی و دانش دانشمندان ایرانی فراهم کنیم. در این خصوص تجربیات موفقی در تولید بعضی از داروها داشتیم که حتی صادرات این نوع داروها به کشورهایی مانند روسیه انجام شد.

همکاری ارائه کنندگان خدمات سلامت و تامین کنندگان دارو و تجهیزات پزشکی

حریرچی گفت: بنده به نمایندگی از وزارت بهداشت و بیمه‌ها و نیز از طرف دریافت کنندگان خدمات بهداشتی درمانی، صمیمانه و فروتنانه از این همکاری وسیع و موثر ارائه کنندگان خدمات سلامت و تامین کنندگان دارو، ملزومات مصرفی و تجهیزات پزشکی در کنترل قیمت‌ها و تورم قدردانی می‌کنم.

تقدیر سازمان ملل از پیشگیری بیماری‌های غیرواگیر در ایران

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: در اجلاس سران سازمان ملل در هفته آینده که روسای جمهورها در آن حضور دارند، تمام سازمان‌های تحت پوشش سازمان ملل جایزه‌های مشترکی برای امسال تعیین کردند که جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار در حوزه پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر، به ریاست هاشمی و دبیری لاریجانی، برنده این جایزه شدند.

سامانه سیمای سرطان

حریرچی درباره سامانه سیمای سرطان گفت: بیماران مبتلا به سرطان از خدمات ارایه شده به خوبی بهره‌مند می‌شوند، اما گاهی اوقات ممکن است مشکلی در این زمینه ایجاد شود. هدف از این سامانه افزایش خدمات رسانی و ارائه بیشتر تسهیلات برای مردم و پزشکان است. به طور مثال، شیرخشک‌های متابولیک با قیمت بالای یک میلیون عرضه می‌شوند، اما با این سامانه این شیرخشک‌ها با برچسب نام کودک با قیمت‌های ستادی و ارزان‌تر به راحتی درب منزل خانواده او تحویل داده می‌شود.

ماجرای ارسال کارنامه برای پزشکان

سخنگوی وزارت بهداشت درباره کارنامه‌ای که به پزشکان داده می‌شود نیز بیان داشت: در تمام دنیا ثابت شده فیدبک دادن به جامعه پزشکی و داروسازی باعث می‌شود پزشکان در تجویزهایی که بنا بر معیارهای خودشان و معیارهای روز علم پزشکی که توسط خودشان یا همکاران‌شان ارائه و یا اجرا می‌شود، تغییر کند. تجربیات موفقی در این زمینه و بسیاری از بیمارستان‌ها داشتیم. از لحاظ نوع تجویز و تعداد تجویز اینگونه بوده است که وقتی به پزشکان تجویز کننده، بازخورد می‌دهیم، کسانی که در یک قسمت خارج از میانگین معمول دارویی را تجویز می‌کنند یا به این صورت است که بیماران خاص دارند و داروی خاص برای آن‌ها تجویز می‌کنند،  بعضی از آن‌ها با متوجه شدن این موضوع شروع به تصحیح تجویزهای خود می‌کنند.

نذر خون در تاسوعا و عاشورا

وی درباره نذر خون در تاسوعا و عاشورا اظهار داشت: ایران یکی از کشورهای سرآمد در تامین ‏خون مورد نیاز بیماران با استفاده از توان بالقوه و بالفعل نیک اندیشی و خیرخواهی هستیم. در حال حاضر در ماه محرم تراکم زیادی ‏ایجاد می‌شود. البته مصرف خون تغییر چندانی پیدا نمی‌کند. توصیه ما این است که مردم ضمن تاکید بر نذر خون، مراجعه خود را به ‏مراکز اهدای خون در روزهای مختلفی توزیع کنند.

مراقبت‌های تغذیه‌ای از کودکان

معاون وزیر بهداشت درباره مراقبت‌های تغذیه‌ای در سطح کشور و سوء تغذیه تصریح کرد: یکی از ‏اولویت‌های اصلی وزارت بهداشت در زمینه تغذیه این است که کودکان دچار سوء تغذیه را شناسایی کرده و از آنها حمایت کنیم که ‏این کار با کمیته امداد در حال انجام است.

ثبت بیش از ۷۴ میلیون ایرانی در پرونده الکترونیک سلامت

وی افزود: تاکنون جمعیت ثبت نام شده در پرونده الکترونیک سلامت ۷۴ میلیون و ۷۶۰ هزار و ۸۶۳ نفر هستند که اطلاعات اولیه آن‌ها در این سامانه ثبت شده است. همچنین تعداد ۵۱ میلیون و ۶۵۸ هزار و ۶۹۱ نفر حداقل یک خدمت در قالب پرونده الکترونیک سلامت دریافت کرده‌اند و تعداد خدمات ارائه شده از طریق سامانه‌ها اعم از سامانه سیب، سامانه ناب و سامانه سینا، ۷۷۵ میلیون و ۷۴ هزار و ۸۱۵ مورد بوده است.

خواندن 358 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395