سه شنبه, 27 شهریور 1397 ساعت 08:34

تلاش تأسف بار برای حفظ میزها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

علی پاکزاد

سن نمی‌تواند شرط کافی برای تعیین میزان شایستگی یا عدم شایستگی تلقی شود، بنابراین قانونی که برای عدم به کارگیری نیروهای بازنشسته به اجراء گذاشته شده نمی‌تواند در افزایش میزان شایسته سالاری در نظام مدیریتی کشور نقشی جدی داشته باشد. از همین منظر قانون عدم به کار گیری بازنشستگان در پست های مدیریتی نواقص جدی دارد که باید به آن پرداخته شود ولی اجرای همین قانون پر مشکل حواشی، خارج از متن را رغم زده که باید با جدیت به آن پرداخت.

حواشی که هم نگران کننده است و هم جای تاسف دارد. طرح موضوعاتی مانند مذاکره برای کسب تائیدیه میزان جانبازی بالاتر از 50 درصد، انتظار ارایه تفاسیر خاص از قانون یا تلاش جهت قرار گرفتن در فهرست مستثنیات این قانون به هر قیمت، آنهم از سوی مدیرانی که سالهاست خود را دلسوخته خدمت نشان می دهند چه مفهومی می تواند داشته باشد؟ آیا واقعا این تلاش ها از سر دلسوزی برای مردم و خدمت به خلق است؟ ویا...؟

اگر پست و جایگاه بنا بر مشی انقلاب اسلامی و رهبران آن تنها و تنها برای خدمت به مردم است و هیچ عایدی دیگری ندارد، پس مدیرانی که امروز براساس قانون جدید تکلیف از دوششان برداشته می شود باید خوشحال باشند و برخلاف آنچه شاهدیم باید می دیدیم این عزیزان برای بازنشستگی هرچه سریع تر و رها شدن از سنگینی بار مسئولیت بیت المال مسلمین از هم سبقت می گیرند!

از سوی دیگر اگر این مدیران چنان جایگاهی دارند که حضورشان برای منافع ملی و کشور ضرورت داشته و نبودشان ضرری برای کشور به دنبال دارد این انتظار می رود کسانی مانند شخص رئیس جمهور، معاون اول و یا حتی اعضای شوراهای شهر و مسئولینی از این دست برای نگاهداشتن ایشان تلاش کنند؛ در غیر این صورت لابی ها و تحرکاتی که این مدیران برای حفظ جایگاهشان به عمل می آورند، به نمایشی از عدم خلوص نیت تبدیل می شود و بر باد دهنده آبروست.

وابستگی مدیران به میزها، لحن طنزی بود که در نقد نظام مدیریتی بیان می شد ولی به نظر می رسد این بزله گویی های دیروز،  امروز به عینه در سطوح بالای مدیریتی به نمایش گذاشته شده و جای تاسف جدی دارد.

خواندن 398 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395