سه شنبه, 27 شهریور 1397 ساعت 08:43

اطلاعات تکميلي

  • قالَ اَباعَبدِالله الحُسین عَلَیهِ السَّلام: وَلَکم فِیَّ اُسوَه؛

نقش زنان در کربلا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

در بسیاری از حوادث تلخ افراد ضعیف خانواده و یا یک گروه و جمع با اضطراب و سراسیمگی سایر اعضای خانواده و یا گروه را مستأصل می کند.

طبیعتاً حادثه ای تلخ مانند کربلا در عاشورای سال 61 هجری که محاسبات عادی هم نتایج دهشتناک آن را به خوبی از پیش نشان می داد، تعداد افراد غیر جنگی بیش از یاران دست به شمشیر اباعبدالله بود که براساس نوشته مقاتل هفتاد سپاهی با حدود 85 زن و کودک بودند.

زنان و کودکانی که از پاکی و سلامت انسانی دارای عواطفی رقیق و عمیق بودند اما برخلاف آنچه که بسیاری از ذاکرین در اشعار و گفتار خود برای ایجاد رقت قلب در بین مستمعین می گویند، خیمه نشینان اباعبدالله قدرتمند و سلحشور ظاهر شدند و با وجود اینکه خود اباعبدالله (ع) تا آخرین لحظه حیات مبارکش تلاش کرد که کمترین ترس و اضطراب و یا حتی دیدن صحنه های رزم و خونریزی متوجه اهل بیت شود، حرم نشینان حسینی، قوی ترین و با صلابت ترین رفتارها در روز عاشورا و روزهای قبل از آن به نمایش گذاشتند تا مدافعین حق بدون کمترین دغدغه در میدان رزم حاضر باشند.

مطالعه محققانه و دقیق در مورد احوالات حضرت زینب سلام الله علیها و اهل بیت در روز عاشورا نشان می‌دهد که خانواده‌ها در قبال انقلابیون و مبارزان در راه حق چه وظایفی را به عهده دارند و یک خانواده مبارز در اوج کمبودها و کاستی ها چگونه یار و یاور مردان خود باید باشند.

کوفیان مشتاق بودند که در بین خون، گرما و بیابان خشک کربلا تهدیداتی را متوجه حرم اهل بیت کنند و از این طریق اباعبدالله و یارانش را مستأصل نمایند؛ به طوری که نوشته شده است در صبح زود روز عاشورا قبل از اینکه ابن سعد جنگ را شروع کند، شمر با گروهی از پشت به خیمه گاه حمله کرد که با خندقی که با آتش خس و خاشاک بیابان در آن پر بود، مواجه شد و با فحاشی و ناسزا گویی سرخورده بازگشت.

لابد جفایی که در حق جناب علی اصغر و جناب عبدالله بن حسن کرده اند را هم شنیده اید و همچنین کاری که مادر وهب با سر بریده فرزندش کرد را هم خبر دارید که نشان می دهد زنان و کودکان در کربلا چگونه یاور اباعبدالله بوده اند.

البته وظیفه اهل بیت از عصر عاشورا بارزتر و بیشتر شد که در فرصت بعد بدان می پردازیم.

در حادثه کربلا زنان در دو جبهه دو نقش آفریدند؛ زنانی که در الگوی امام حسین (ع) بودند و همه شرایط ممکن را برای امام و یارانش در جهت دفاع از حق فراهم کردند و زنانی که در کوفه همسرانشان را به شکستن بیعت با اباعبدالله وادار کردند و آنها را به طمع مال و عافیت از بحر یزید و ابن زیاد به کشتن امام حسین ترغیب کردند.

این دو نقش متناسب با فرهنگ و آداب آن زمان رقم خورد و آن که سرافراز بیرون آمد، زینب و ام الکلثوم و سکینه بود؛ که کاخ شام را در پایان سفر به زانو درآورد و آن که بازنده نقش آفرینی زنان شد، زنان کوفه بودند که وقتی حکومت امام و خلافت برحق را از خود و کوفه گرفتند، ده ها سال مصیبت بار از ابن زیاد تا نهضت توابین، خروج مختار، بلوای عبدالله بن زبیر و در نهایت خونریزی حجاج بن یوسف ثقفی تن دادند.

امروز باید پرسید الگوی زنان ما کدام است؟

خواندن 938 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395