سه شنبه, 27 شهریور 1397 ساعت 08:48

اطلاعات تکميلي

  • 3 میلیون گردشگر به قصد زیارت به ایران می‌آیند؛

آئین‌های عزاداری امام حسین(ع)؛ منبع گردشگری

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصر اقتصاد: وجود صد‌ها اماکن مقدس در ایران، بازار گردشگری مذهبی را بسیار داغ کرده است. باتوجه به نزدیک شدن به واپسین روز‌های فصل تابستان، موج دوم سفر‌های تابستانی در کشور آغاز شده و از آنجایی که این روز‌ها با ایام شهادت سالار شهیدان امام حسین (ع) نیز مصادف شده؛ می‌تواند فرصت مناسبی برای گردشگری مذهبی و آشنایی با کهن‌ترین آیین عزاداری اقوام ایرانی در محرم باشد.

ایمانی خوشخو، ایمانی خوشخو در همین خصوص در بیست و دومین نشست شنبه‌های انقلاب که با موضوع دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه گردشگری و زیارت برگزار شد، گفت: آئین‌های زیبای عزاداری امام حسین(ع) در مناطق مختلف ایران به عنوان یکی از منابع مهم گردشگری محسوب می‌شوند که در سال‌های اخیر ظرفیت‌هایی برای بازدید گردشگران از این آئین‌ها فراهم شده است که باید جدی‌تر گرفته شود.

در ابتدای این نشست، محمدحسین ایمانی خوشخو، رئیس انجمن علمی گردشگری ایران در سخنانی با اشاره به اینکه گردشگری اصلی ترین محور توسعه در کشورها محسوب می‌شود، اظهار کرد: این صنعت حتی در کشورهایی که از لحاظ منابع مالی غنی هستند نیز مورد توجه و اهمیت است. پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷، دنیا را تشنه و منتظر مشاهده روی دادن اتفاقات جدید در این کشور کرد زیرا کشوری که کاملا تحت سلطه بیگانگان بود، برنامه ریزی‌هایش توسط آنان انجام می‌گرفت و متولیانش اراده‌ای از خود نداشتند، قرار بود با نفس روحانی امام خمینی(ره) برگ تازه ای را رقم بزند. انقلاب اسلامی دستاوردهای بسیاری داشت که یکی از آنها خروج کشور از یوق سلطه بیگانگان بود تا عزم جدی شکل گیرد و به عنوان کشوری تاثیرگذار در منطقه نقش آفرینی کند.

رئیس انجمن علمی گردشگری ایران با اشاره به گردشگری در آئینه انقلاب اسلامی، گفت: پیش از انقلاب اسلامی، گردشگران خارجی، ایران را به عنوان یک کشور جهان سومی می‌شناختند و با نگاه از بالا به پایین و تحقیرآمیز به نظاره مناطق گردشگری ایران می‌آمدند، اما امروز گردشگران خارجی محو عظمت دیداری انقلاب اسلامی و مظاهر فیزیکی کشور هستند.

ایمانی خوشخو تصریح کرد: سالانه حدود پنج  میلیون گردشگر خارجی از ایران بازدید می‌کنند که اگر نقطه‌گذاری و اثرگذاری آن بررسی شود، بر روی ۳۰ میلیون نفر از مردم جهان تأثیرگذار خواهد بود، زیرا این افراد در زمان ورود به کشور دارای یک دید هستند و در بازگشت دیدی متفاوت پیدا می‌کنند و بازتاب مثبتی از کشور به مردمان خود ارائه می‌دهند.

رئیس انجمن علمی گردشگری ایران اضافه کرد: گردشگران خارجی با حضور در ایران، کشوری مهم، روی پای خود ایستاده و مصمم به پیشرفت را مشاهده می‌کنند که این دستاوردی مهم برای انقلاب اسلامی محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ایران مقصد گردشگران فرهنگی محسوب می‌شود، افزود: براساس معیارهای بین‌المللی سالانه سه تا چهار  میلیون گردشگر فرهنگی وارد ایران می‌شوند.  این گزاره که به دلیل وجود برخی محدودیت‌ها، گردشگر وارد ایران نمی‌شود، نادرست است زیرا گردشگر فرهنگی آموخته است که باید ارزش‌های رایج در کشور مقصد را رعایت کند.

ایمانی خوشخو با اشاره به رشد گردشگران در ۴۰ ساله انقلاب اسلامی گفت: مدل های مختلف گردشگری در کشور ایران رواج دارد که یکی از آنها گردشگری مذهبی است که البته در این زمینه هنوز تبلیغات مناسبی در کشور نشده است که قطعا در عرصه گردشگری مذهبی می‌تواند بسیار مهم و تأثیرگذار باشد.

رئیس انجمن علمی گردشگری ایران با اشاره به اینکه گردشگری پزشکی امروز در کشور بسیار رواج دارد، افزود: بسیاری از بیمارستان‌های داخلی با توجه به استقبال خارجی‌ها نسبت به خدمات پزشکی ایران قادر به پاسخگویی به حجم بیماران نیستند که برای حل این موضوع باید مسئولان مختلف دست به دست یکدیگر دهند.

وی با بیان اینکه رواج گردشگری جنگ با عنوان راهیان نور در داخل کشور در دیگر مناطق جهان نظیر ندارد، گفت: این برنامه در داخل کشور با برنامه ریزی دقیق و جوشان در حال اجراست که حتی چندین تحقیق دانشگاهی در این عرصه نیز صورت گرفته است.

  • آئین‌های عزاداری امام حسین(ع)؛ منبع گردشگری

وی با اشاره به اینکه آئین‌ها جزء منابع اصلی گردشگری محسوب می‌شوند، گفت: آئین‌های زیبای عزاداری امام حسین(ع) در مناطق مختلف ایران به عنوان یکی از منابع مهم گردشگری محسوب می‌شوند که در سال‌های اخیر ظرفیت‌هایی برای بازدید گردشگران از این آئین‌ها فراهم شده است که باید جدی‌تر گرفته شود.

 در ادامه این نشست سعید اوحدی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران  طی سخنانی اظهار کرد: سازمان بین‌المللی unwto آمار متقن خود را از حدود ۱۵ سال پیش بر اساس شاخص‌های TSA با عنوان اقتصاد گردشگری قرار داد. بر این اساس صنعت گردشگری به‌عنوان سومین صنعت درآمدزا شناخته می‌شود و هزار و ۵۰۰ میلیارد دلار گردش مالی دارد. حدود ۱۰ درصد از آمار GDP دنیا برای صنعت گردشگری است.

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در شروع سال ۹۷ گفت: رهبر انقلاب گردشگری را کم زحمت‌ترین صنایعی دانستند که باید به آن توجه ویژه کرد و فرمودند که باید ۲۰ میلیون گردشگر در سال داشته باشم. این فرمایشات نشان از اهمیت و ظرفیت موجود این صنعت است.

وی در بیان شاخص‌‌های جهانی صنعت گردشگری ایران گفت: ایران جزو ۱۰ کشور اول دنیا به لحاظ داشته‌ها و ظرفیت گردشگری است و در خصوص جاذبه‌های طبیعی ایران جزو پنج کشور برتر دنیا است. ایران در تنوع صنایع‌دستی، تنوع اقوام و کیفیت صنایع‌دستی جزو هفت تا ۱۰ کشور برتر دنیا قرار دارد و این موضوع حاصل توجه جمهوری اسلامی ایران به این حوزه است.

  • ساخت هتل پس از انقلاب رشد ۴۰۰ درصدی داشته است

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با اشاره به اینکه زیرساخت ها در حوزه گردشگری بسیار زیاد بوده اما همچنان در نقطه مطلوب نیست، گفت: قبل از انقلاب حدود ۳۰۰ هتل در ایران وجود داشت که امروز  شاهد رشد ۴۰۰ درصدی ساخت هتل در ایران هستیم و لازم است تا برای رسیدن به افق ۱۴۰۴، ۳۰۰ هتل دیگر ساخته شود.

وی تشریح کرد: یکی از مترقی‌ترین قوانین برای جذب سرمایه و رشد گردشگری، بعد از انقلاب اسلامی نوشته شد و طبق این قانون زمانی که فردی سرمایه خود را وارد کشور می‌کند عیناً از حقوق یک ایرانی برخوردار می‌شود و همه تسهیلاتی که شامل حال یک ایرانی می‌شود برای او نیز صدق می‌کند.

این کارشناس حوزه گردشگری ادامه داد: اتفاق کم‌نظیر دیگر در جذب سرمایه خارجی بعد از انقلاب، ارجاع اختلاف سرمایه‌گذار به دادگاه‌های بین‌المللی است. در ایران به سرمایه‌گذار خارجی ویزا سه ساله تعلق می‌‌گیرد و اگر سرمایه‌گذاری در مناطق برخوردار انجام می‌شود؛ به مدت هشت سال، ۸۰ درصد معافیت مالیاتی و در شهرهای کم برخوردار  ۱۳ سال، ۱۰۰ معافیت مالیاتی را شامل می‌شود.

رئیس سابق سازمان حج و زیارت تصریح کرد: تصویب هزار و ۱۶۸ نقطه گردشگری که پیش از انقلاب اسلامی مفهومی نداشت؛ می‌تواند تحول عظیمی در حوزه اشتغال ایجاد کند. پس از انقلاب اسلامی ۹۰ پروژه فعال، ۲۲۰ پروژه در حال اخذ مجوز و ۷۵ پروژه گردشگری به بهره‌برداری رسیده‌اند. ۶۰۰ مجموعه بوم گردی در کشور فعال است درحالی‌که قبل از انقلاب بوم گردی اصلاً وجود نداشت.

این کارشناس حوزه گردشگری  با اشاره به اینکه اتفاقات اخیر ارز و دلار موجب شده تا دستاوردهای انقلاب اسلامی کمتر دیده شود، گفت: پس از انقلاب رویدادهای بزرگی در حوزه گردشگری رخ داد. گردشگری سلامت ازجمله دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی است و این حوزه بسیار رونق دارد زیرا کیفیت و هزینه درمان در ایران مناسب است.

  • گردشگری فرهنگی اولین بار در جهان بعد از انقلاب ایجاد شد

رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: گردشگری فرهنگی را جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یک مقوله گردشگری ایجاد کرد درحالی‌که قبل از آن در دنیا تنها گردشگری تفریحی وجود داشت. علیرغم کارشکنی‌های عربستان و کشورهای غربی، در سال ۲۰۱۸ تبریز به‌عنوان پایتخت گردشگری جهان و همدان به‌عنوان پایتخت گردشگری آسیا شناخته شد و این موضوع به خاطر ظرفیت‌های عظیمی است که پس از انقلاب ایجادشده است.

 سردار نادر ادیبی، دبیر ستاد مرکزی راهیان نور از دیگر مهمانان این نشست طی سخنانی اظهار کرد: در دوران ۴۰ ساله انقلاب اسلامی، قدم‌های خوبی در حوزه گردشگری برداشته شده است. در این راستا اردوهای راهیان نور نیز برای معرفی ارزش های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نقش آفرین بوده است. اردوهای راهیان نور در ایام دفاع مقدس نیز برگزار می‌شد و در آن دوران خانواده‌های رزمندگان در مناطق جنگی حضور پیدا می‌کردند؛ بعد از پایان جنگ نیز این اردوها به‌صورت هدفمند برنامه ریزی و اجرا شد.

  • اردوهای راهیان نور محور گردشگری تعالی بخش است

ادیبی با اشاره به اینکه اردوهای راهیان نور محور گردشگری تعالی بخش است، تصریح کرد: اردوهای راهیان نور برای حفظ ارزش‌های دفاع مقدس و جلوگیری از تحریف رویدادهای آن دوران که شرق و غرب برای تسلط و نابودی این کشور همراه شده اند، برگزار می شود و در حال سیر مسیر رو به رشد خود است. مقام معظم رهبری این اردوها را فناوری راهیان نور نامیدند که امروز توانسته، اتفاقات بزرگی در عرصه گردشگری رقم بزند.

ادیبی ادامه داد: اردوهای راهیان نور در گام اول تنها در استان خوزستان و در بازه زمانی اسفندماه و فروردین‌ماه برگزار می‌شد اما با استقبال مردم که به صورت خودجوش راهی این مناطق می شوند، این برنامه از یک استان و یک منطقه زمانی به هفت استان (خوزستان، آذربایجان غربی، ایلام، کردستان، کرمانشاه، بوشهر و هرمزگان) در طول ایام سال تسری یافت.

  • پیش از انقلاب گردشگری فقط مخصوص قشر خاصی بود

در ادامه این نشست، محمد رضا اکبری، مدیرکل مطالعات و آموزش معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی در سخنانی اظهار کرد: بعد از انقلاب توانسته‌ایم گردشگری را مردمی کنیم، این در حالی است که قبل از انقلاب گردشگری فقط مخصوص یک قشر خاصی بود.

وی با اشاره به تغییر رویکرد در حوزه گردشگری بعد از انقلاب اسلامی بیان کرد: بعد از انقلاب توانسته‌ایم صنعت گردشگری را از تک بعدی به چند بعدی تبدیل کنیم که نمونه‌های آن را می‌توان به گردشگری سلامت، گردشگری مذهبی و گردشگری فرهنگی اشاره کرد. بعد از انقلاب اسلامی در صنعت گردشگری مذهبی، حدود ۹۰ درصد از گردشگران از عزاداری‌هایی که در استان‌های کشور برگزار می‌شود، بازدید کرده‌اند.

  • دفاتر خدمات مسافرتی نسبت به قبل از انقلاب ۲۶۰۰ برابر شده است

وی گفت: قبل از انقلاب تعداد دفاتر خدمات مسافرتی در کشور حدود ۱۵۰ دفتر بود اما امروز تعداد این دفاتر به ۴۰۰ هزار و ۸۰۰ دفتر رسیده است. بعد از انقلاب توانسته‌ایم بیش از ۲۵ هزار مدیر فنی در حوزه گردشگری آموزش بدهیم. اکنون بیش از ۲۲  نشریه اختصاصی برای گردشگری ایجاد شده است این در حالی است که قبل از انقلاب حتی یک نشریه اختصاصی در این حوزه نداشتیم چرا که نگاه انقلاب به صنعت گردشگری یک نگاه مزیت محوربوده و هست.

وی با اشاره به گردشگری سلامت ادامه داد: در سال ۹۶ حدود پنج میلیون گردشگر در حوزه سلامت داشتیم و همچنین در حوزه گردشگری کشاورزی رونق زیادی ایجاد شده که کشاورزان توانسته‌اند ۶۰ درصد از درآمدهای خود را از این طریق کسب کنند.  از ۷۰۰ هزار نفر گردشگر قبل از انقلاب به ۸۰ میلیون نفر مسافر شب اقامت و حدود ۵/۵ میلیون مسافر ورودی رسیده‌ایم و به این معنی است که ۴۸ درصد رشد در این حوزه داشته‌ایم.

وی اضافه کرد: در گردشگری زیارتی اکنون حدود سه میلیون زائر از کشورهای عراق، افغانستان و آذربایجان در کشور داریم و با کمی سعی و تلاش می‌توانیم این تعداد را به ۱۰ میلیون زائر افزایش دهیم.

در این نشست شخصیت‌هایی همچون؛ سعید اوحدی، رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، محمدحسین ایمانی خوشخو، رئیس انجمن علمی گردشگری ایران، محمداکبری،  مدیرکل مطالعات و آموزش معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، منوچهر جهانیان، رئیس دانشکده گردشگری دانشگاه علم و فرهنگ، سردار نادر ادیبی، دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور، شهاب طلایی، مدیر گروه گردشگری پژوهشکده حکمت و دیگر کارشناسان این حوزه حضور داشتند.

خواندن 395 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395