سه شنبه, 27 شهریور 1397 ساعت 09:24

کمبود عرضه زمستان با تحریم ایران بحرانی می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هاتف فرج اللهی

عصر اقتصاد: مساله کمبود عرضه در بازار نفت هر سال زمستان به عنوان عاملی که نفت را گران می کند، شناخته می شود. اما امسال شرایط تا حدودی متفاوت است و این گونه برداشت می شود که تحریم های ایران کمبود عرضه را تشدید خواهد کرد. از این رو برخی کارشناسان بر این باورند که در زمستان سال جاری کمبود عرضه به وضعیت بحرانی خواهد رسید و این مساله می تواند قیمت ها را به شدت افزایش دهد.

در این راستا باید به این مساله اشاره کرد که روی کاغذ، دیگر اعضای اوپک و روسیه ظرفیت مازاد کافی برای جبران کمبود نفت ایران را دارند، اما مسئله ای که روی کاغذ وجود دارد و آنچه که می تواند در یک ماه آینده به تولید برسد، الزاما یکسان نیستند.

در کنار این مسئله، افزایش فصلی مصرف نفت و احتمال اختلال بیشتر در تولید نفت در دیگر مناطق دنیا مطرح است و در این صورت، عرضه نفت می تواند ظرف چند هفته تقاضای آن عقب بیفتد. این مسئله می تواند برای رشد قیمت نفت کافی باشد.

ظرفیت مازاد تولید نفت اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، هم اکنون به کمتر از ۲ میلیون بشکه در روز رسیده است. کشورهایی که توان افزایش تولید را دارند، پس از نشست ماه ژوئن اوپک این کار را کرده اند.

از نظر تئوری، عربستان می تواند فورا تولید نفت خود را به ۱۱ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز برساند، اما این کشور هیچ وقت به آن اندازه تولید نکرده و توانایی این کشور برای این کار، آزموده نشده است. رسیدن به این سطح تولید به احتمال زیاد به چند ماه زمان و فعالیت های حفاری بسیاری نیاز دارد.

شمار دکل های حفاری نفت در آمریکا از ماه آوریل امسال تا کنون افزایش یافته، اما تنها برابر با شمار دکل ها در فصل بهار سال ۲۰۱۷ میلادی است که تمرکز این کشور بر کاهش تولید بود. آمریتا سن و میکال میدان، کارشناس های مؤسسه مشاوره اسپتکس انرژی، پیش از این اعلام کردند که حتی اگر عربستان توسعه میدان نفتی خریس را آغاز کند که ظرفیت تولید روزانه ۳۰۰ هزار بشکه نفت را دارد، رسیدن به این میزان افزایش تولید به کندی محقق خواهد شد.

پس از نشست ماه ژوئن اوپک، بحث هایی درباره ازسرگیری تولید نفت از منطقه بی طرف میان کویت و عربستان مطرح شد، اما در عمل، فعالیت چندانی انجام نشده است. انتظار افزایش تولید این میدان ها پیش از سه ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی را نباید داشت.

روسیه نیز تولید نفت خود را از ماه مه امسال تا کنون، ۲۵۰ هزار بشکه در روز افزایش داده است. الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، به تازگی اعلام کرد این کشور توانایی افزایش تولید خود به میزان ۳۰۰ هزار بشکه دیگر را نیز دارد، اما پیش از نشست وزارتی اوپک و متحدانش در آغاز مهر ماه در الجزایر، درباره این مسئله تصمیم نخواهد گرفت.

تا آن زمان، به سه ماه پایانی سال ۲۰۱۸ میلادی نزدیک شده ایم و در آن زمان، عرضه محدود خواهد شد. طبق پیش بینی مؤسسه انرژی اسپکتس، جهان در آن مقطع به عرضه روزانه ۳۳ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت اوپک نیاز خواهد داشت. این سازمان اکنون روزانه ۳۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت تولید می کند، در حالی که اوضاع امنیتی در لیبی، نیجریه و عراق رو به وخامت می گذارد.

اگر اختلال های اخیر در تولید نفت نیجریه و لیبی تکرار شود یا اگر ناآرامی در شهر بصره عراق به مناطق نفتی نیز گسترش یابد، جهان به سرعت با کمبود عرضه روزانه یک میلیون بشکه نفت رو به رو می شود. از سوی دیگر، استمرار کاهش تولید نفت ونزوئلا نیز می تواند شرایط را بدتر کند.

از سوی دیگر، نگرانی ها درباره دورنمای رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه و تأثیر جنگ تجاری ترامپ بر تقاضای نفت را باید کنار گذاشت. اگرچه این نگرانی ها معقول هستند، اما تا پیش از سال آینده میلادی خود را نشان نمی دهند.

مسئله مهم تر، نگرانی درباره افت صادرات نفت ایران است. هرگونه کاهش تولید، می تواند برای تثبیت قیمت نفت بالای ۸۰ دلار کافی باشد. از این رو گفته می شود که زمستان امسال می تواند برای بازار نفت، فصل داغی باشد.

این در حالی است که دبیرکل اوپک بدون توجه به شرایط موجود در بازار اعلام کرد که جهان به همکاری تولید کنندگان نفت عضو و غیر عضو اوپک نیاز دارد و به دلیل این همکاری، شاهد بازگشت ثبات به بازار نفت هستیم.

براساس نوشته بلومبرگ، محمد بارکیندو، دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) گفت: آشکار است که در نتیجه افت قیمت نفت، ما شاهد شدیدترین رکود سرمایه گذاری در زنجیره عرضه طی ۲ سال پیاپی بوده ایم.

به گفته وی، سرمایه گذار ی ملغی شده، به تأخیر افتاده یا تعلیق شده در دو سال گذشته، بیش از ۲۵ درصد در هر سال و در محدوده بیش از یک تریلیون دلار بوده است.

دبیرکل اوپک گفت: این بر توانایی ما به عنوان یک صنعت برای تأمین تقاضای کوتاه مدت که با وجود برخی چالش ها اکنون بالاست و هم در میان مدت و کوتاه مدت، تأثیر داشته است.

بارکیندو گفت: به دلیل عوامل بیرونی که کنترلی روی آنها نداریم یا کنترل ناچیزی روی آنها داریم، تقاضای نفت با برخی چالش ها رو به رو  می شود، اما ادامه همکاری با شریکان غیراوپکی خود را بررسی می کنیم؛ هم برای تلاش برای حفظ توازن میان عرضه و تقاضا و هم تضمین این که این معادله هم برای تولیدکنندگان و هم برای مصرف کنندگان سودآور باقی بماند.

وی گفت: با وجود تمایل برای تنوع بخشی به منابع انرژی که کشورهای عضو اوپک نیز نقش خود را در آن ایفا می کنند، هدف نهایی ما به عنوان یک گروه تولید کننده این است که نفت همچنان منبع برگزیده انرژی برای آینده قابل پیش بینی باقی بماند.

دبیرکل اوپک در پاسخ به پرسشی درباره احتمال تمدید توافق جهانی کاهش تولید نفت در نشست بعدی اوپک گفت: به جز نهادینه کردن و ادامه این همکاری میان اوپک و متحدانش به شکلی دائمی، هیچ گزینه جایگزین امکان پذیری روی میز نیست.

بارکیندو گفت: جهان به آن نیاز دارد، صنعت نفت به آن نیاز دارد، ما شاهد آغاز بازگشت ثبات هستیم.

 

خواندن 307 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395