سه شنبه, 27 شهریور 1397 ساعت 09:42

سرنوشت برجام یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های جهانی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: روز شصت و دومین نشست مجمع عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از امروز دوشنبه در مرکز بین‌المللی وین کار خود را آغاز کرد و رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران طی سخنرانی خود در این نشست، سرنوشت برجام را یکی از مهمترین نگرانی‌ های جهانی برشمرد.

طی این دور از نشست‌ها که تا ۲۱ سپتامبر ادامه خواهد داشت، نمایندگان حدود ۱۷۰ کشور به بحث درباره توسعه انرژی هسته ‌ای، مسائل مربوط به ایمنی هسته‌ای و تضمین‌های در نظر گرفته شده در معاهده عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای می‌پردازند.

این کنفرانس عمومی بار دیگر زمینه را برای آنکه جامعه بین‌المللی درخصوص مسائل راهبردی به بحث پرداخته و مناظره‌های علمی در مورد حوزه انرژی هسته‌ای داشته باشند، به وجود می‌آورد.

در این نشست‌ها، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به جمع‌بندی نتایج فعالیت‌ها در سال ۲۰۱۷، تمدید بودجه خود و تعیین اولویت‌های آینده خواهد پرداخت.

همچنین اجلاس علمی با عنوان «تکنولوژی هسته‌ای برای آب و هوا: تخفیف،‌ نظارت و انطباق» در حاشیه این نشست‌ها و در تاریخ ۱۸ و ۱۹ سپتامبر برگزار می‌شود. هدف از این نشست‌ها حمایت از بحث در مورد مسائل فنی – علمی مرتبط با فعالیت‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ویژه نقش این انرژی در محدود کردن انتشار دی اکسید کربن و ارزیابی تغییرات حاصله است.

شرکت کنندگان در این نشست‌ها به بررسی افزایش تاثیر نظام تضمین‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطابق با معاهده عدم اشاعه هسته‌ای و همینطور نظارت بر تضمین‌های این آژانس در خاورمیانه می‌پردازند.

به نوشته ایسنا، نمایندگان حاضر در این نشست‌ها به تبادل نظر در حوزه امنیت تشعشعات و هسته‌ای، محافظت فیزیکی از مواد هسته‌ای و مدیریت امن پسماندهای رادیواکتیوی خواهند پرداخت و توجه ویژه‌ای به تحولات کره شمالی و ایران خواهند شد.

معاون رئیس ‌جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی خود سرنوشت برجام را یکی از مهمترین نگرانی‌های جهانی برشمرد و با اشاره به فرآیند سخت و دشوار برای رسیدن به این توافق گفت: متأسفانه با وجود این‌که آژانس 12 بار به طور مستمر بر پایبندی جمهوری اسلامی ایران به مفاد این توافق گواهی داده است، ایالات متحده آمریکا در می 2018 تصمیم به خروج از این توافق گرفت، در حالی که قبل از آن نیز، چه در دولت قبلی و در دولت کنونی، به طور کامل به مفاد آن پایبند نبوده است.

علی اکبر صالحی این تصمیم یک جانبه آمریکا را نقض صریح قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل و ریشخند به اصول اساسی و شناخته شده حقوق بین‌الملل و چندجانبه گرایی برشمرد، که سرنوشت این دستاورد ارزشمند و منحصر به فرد علم دیپلماسی را با خطر جدی، با تأثیرات منفی بر صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی، مواجه کرده است.

وی افزود: عکس‌العمل بین‌المللی به این اقدام غیرقانونی آمریکا تردیدهای جدی را در رابطه با عقلانیت و اعتبار سیاست آن کشور ایجاد کرده است، این نگرانی صرفا به یک جانبه‌گرایی آمریکا بر نمی‌گردد بلکه همچنین با شرایط بسیار دشوار منطقه ما که مملو از آشوب‌های فراگیر و تهدیدات تروریسم می باشد، مرتبط است.

رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به حمایت قوی ایران از ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه از سال 1974 تا کنون، ابراز کرد: نمی‌توان بی‌توجهی عمدی برخی از کشورها نسبت به تهدید واقعی ناشی از امتناع لجبازانه رژیم اسرائیل از پیوستن به معاهده عدم اشاعه هسته‌ای و در اختیار گرفتن زرادخانه هسته‌ای قابل توجه و رد هرگونه بازرسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را شماتت نکرد. این در حالی است که در مورد برنامه هسته‌ای ایران، همان‌طوری که در گزارش مدیرکل نیز آمده است، قوی‌ترین سیستم راستی آزمایی در مقایسه با سایر نقاط جهان در حال اجراست. این یکی از نمونه‌های بارز تناقض در دنیای امروز است که در رابطه با یک کشور پادمان معاهده عدم اشاعه هسته‌ای بطور جامع اجرا می‌شود، در حالی که در ارتباط با یک غیر عضو این معاهده کاملا چشمان‌شان را بسته اند و این رفتار فاحش تبعیض‌آمیز مضحکه گرفتن عدالت است.

معاون رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به تحولات و رایزنی‌های بین ایران و اتحادیه اروپایی افزود: با وجود روحیه بخش بودن این تحولات، ولی ضروری است این گام‌ها با اقدامات عملی و محکم‌تری تکمیل شود و رهیافت «اقدامات تدریجی» مکانیزم مناسبی در پاسخ به شرایط ناشی از سیاست لجبازانه آمریکا در تضعیف قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد نیست.

وی همچنین در ادامه بر لزوم اجرای حرفه‌ای و غیرطرفدارانه وظایف توسط آژانس تأکید کرد و گفت: گزارشات فنی تنها باید با ارزیابی‌های هدفمند و به دور از عناصر سیاست‌زده تهیه شوند.

صالحی در ادامه ابراز امیدواری کرد که پروسه رسیدن به «نتیجه گیری وسیع‌تر» در رابطه با برنامه هسته‌ای کشورمان تسریع گردد.

رییس سازمان انرژی اتمی در ادامه سخنرانی خود به تمایل جمهوری اسلامی ایران برای استفاده از علم و فن‌آوری هسته‌ای برای مدیریت منابع آبی و پاسخ به تغییرات آب و هوایی، در کنار تولید برق، ارتقای سلامت، غذا و کشاوری اشاره کرد و مأموریت اصلی آژانس در این رابطه را کمک به کشورهای عضو برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار از طریق انتقال تجربه، تشریک دانش و ارائه تجهیزات لازم عنوان داشت.

رییس سازمان انرژی اتمی همچنین در ادامه به نقش مهم انرژی هسته‌ای در کاهش گازهای گلخانه‌ای و ارتقای امنیت انرژی از طریق ساخت نیروگاه برق هسته‌ای، پیگیری توسعه تکنولوژی گداخت و نیز پروژه‌های تولید ایزوتوپ اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران برای افزایش سهم انرژی هسته‌ای در ترکیب انرژی کشور، برنامه ریزی درازمدتی انجام داده است و در این راستا فازهای دو و سه نیروگاه برق هسته‌ای بوشهر را در دست اجرا دارد.

صالحی در ادامه به تلاش‌ها و اقدامات مهم به عمل آمده در راستای استفاده از بالاترین استانداردها برای تأمین ایمنی نیروگاه‌ها، از جمله همکاری با اتحادیه اروپا، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و .. اشاره کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان همچنین با اشاره به امنیت هسته‌ای ابراز کرد که اقدامات موردنظر در این زمینه نباید مانع همکاری‌های عملی در زمینه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای یا موجب تضعیف اولویت‌های برنامه همکاری‌های فنی آژانس گردد.

وی همچنین به مهم بودن موضوعات تروریسم، حملات سایبری و قاچاق غیرقانونی اشاره و بر مسوولیت کشورها برای تأمین کامل امنیت هسته‌ای و نقش آژانس برای ارتقای زیرساخت‌های ملی در صورت درخواست آنان و بصورت داوطلبانه تأکید کرد.

معاون رییس‌جمهوری اظهار کرد: انتظار می‌رود آژانس بر اساس نیازها و اولویت‌های کشورها با آنها همکاری‌های فنی داشته باشد و ایران به عنوان یکی از کشورهای پیشرو در بحث هسته‌ای آماده است تا دستاوردهای خود را با سایر کشورها، به ویژه با کشورهای همسایه، به اشتراک بگذارد.

وی با استقبال از برگزاری کنفرانس وزرای آژانس در زمینه علم و فن‌آوری در نوامبر 2018، ابراز امیدواری کرد که این کنفرانس فرصتی برای تسهیل انتقال علم و فن‌آوری هسته‌ای به کشورهای در حال توسعه توسط آژانس باشد.

صالحی در انتهای سخنرانی خود نسبت به روزی که شعار «استفاده صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای برای همه، و سلاح هسته‌ای برای هیچ کس» در سطح جهان مورد پذیرش و اجرا در آید، ابراز امیدواری کرد.

وی همچنین درحاشیه کنفرانس عمومی سالانه آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی در وین، با «الکسی لیخاچف» رئیس انرژی اتمی روسیه (روس اتم) دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار صالحی از همکاری‌های رو به گسترش هسته‌ای صلح ‌آمیز میان دو کشور قدردانی نمود. وی در این ملاقات، به علاقه‌مندی سازمان انرژی اتمی ایران به همکاری‌های علمی، تحقیق و توسعه درزمینهٔ انرژی هسته‌ای و کاربردهای صلح ‌آمیز آن در حوزه‌های مختلف اشاره کرد که با استقبال طرف روسی مواجه شد.

همچنین طرفین به بررسی آخرین وضعیت واحدهای نیروگاههای جدید در حال ساخت پرداختند . خاطرنشان می‌شود که پس از دو سال تمهیدات از قبیل طراحی، خاک‌ برداری و سایر اقدامات؛ عملیات احداث واحد دوم نیروگاهی در اواسط سال آتی میلادی آغاز می‌شود . همچنین موضوع تولید ایزوتوپ‌های پایدار مورد استفاده در صنعت و پزشکی و بررسی زمینه ایجاد آزمایشگاه‌های موردنیاز در این خصوص نیز مورد تبادل‌نظر طرفین قرار گرفت.

الکسی لیخاچف نیز ضمن تأکید مجدد حمایت کشورش از برجام، به سفر اخیر رئیس‌جمهور روسیه به تهران اشاره کرد و با موفق توصیف کردن آن سفر، از تعمیق همکاری‌های دوجانبه در بخش‌های مختلف صنعت هسته‌ای استقبال نمود.

وی در این ملاقات برآمادگی شرکت روس اتم برای همکاری‌های دوجانبه با سازمان انرژی اتمی ایران جهت تولید راکتورهای با توان متوسط، به‌ منظور تولید الکتریسیته و آب شیرین تأکید کرد.

همچنین گفتنی است در خلال این نشست کاظم غریب‌ آبادی سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از گروه خاورمیانه و جنوب آسیا به عنوان معاون رئیس کنفرانس انتخاب شد.

 

خواندن 316 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395