سه شنبه, 27 شهریور 1397 ساعت 09:49

اطلاعات تکميلي

  • سیدعلی در گفت‌ و گو با عصر اقتصاد مطرح کرد؛

تبعیض و رانت ماحصل بنگاهداری بانک‌ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیه بابایی

عصراقتصاد: با توجه به اینکه اقتصاد ایران متکی به نظام بانکی است، بانک‌ها نقش موثری در اقتصاد کشور خواهند داشت. در تعریف بانک آمده است که یک نهادی اقتصادی است که وظیفه تجهیز و توزیع اعتبارات، عملیات اعتباری، عملیات مالی، خرید و فروش ارزها، نقل و انتقال وجوه، وصول مطالبات اسنادی و سود سهام مشتریان، پرداخت بدهی مشتریان، قبول امانات، نگهداری سهام و اوراق بهادار و اشیای قیمتی مشتریان، انجام وظیفه قیمومیت و وصایت برای مشتریان، انجام وکالت خریدها و فروش را بر عهده دارند.

همان گونه که در گزارش روز گذشته نیز بدان اشاره کردیم متاسفانه بانک ها در ایران چند سالی است که از وظایف اصلی خود دور مانده و برای کسب سود بیشتر به سمت عملیات بنگاهداری کشیده شده اند. در حالی که بانک ها باید منابع مردمی را جمع آوری و در اختیار بخش های مهم تولیدی و اقتصادی قرار دهند که متاسفانه به جای کمک به بخش تولید و اقتصاد مولد، شاهد بلوکه شدن منابع در بنگاه های متعلق به بانک ها هستیم.

این در حالی است که کارشناسان معتقدند انگیزه های ورود به حیطه بنگاهداری در میان بانک ها متفاوت است. در بانک‌های غیر دولتی به دلیل لزوم پاسخگویی به تمامی ذینفعان و فعالیت به عنوان یک بنگاه اقتصادی و حداکثر سازی سود سهامداران، موضوع سودآوری چندان مورد توجه نبوده است. لذا ورود بانک ها به بنگاهداری در بلند مدت آسیب هایی را به اقتصاد کشور تحمیل می کند و فضای لازم برای رشد و توسعه بنگاه های اقتصادی را نیز مورد تهدید قرار دهد.

بدیهی است در حال حاضر بانک ها با تنگنای مالی مواجه اند و مسئولان دولت و بانک مرکزی بارها براین موضوع تاکید کرده اند و دیده می شود که تقاضا برای تسهیلات بیش از میزان منابع موجود بانک ها است. طبیعی است زمانی که بانک‌ها سهم بیشتری به بنگاه‌ها و شرکت‌های زیرمجموعه خود اختصاص دهند، سهم کمتری برای سایر متقاضیان وجود خواهد داشت.

بانک ها درحال حاضر به دلیل انگیزه سودآوری علاقه خاصی به بنگاهداری دارند. لذا باید شرایط به گونه ای باشد که بنگاهداری فعالیت مورد علاقه بانک‌ها نباشد.

این درحالی است که رهبر انقلاب در دیدار با اعضای هیات دولت با انتقاد از ادامه بنگاهداری بانک ها و کارهای هزینه آور دیگر نظیر افزایش شعبه های بانکی گفتند: بانک مرکزی باید با نظارت کامل و دقیق مانع بروز مشکلاتی نظیر مسائل سپرده‌گذاران برخی بانک ها و مؤسسات مالی شود.

رهبر انقلاب افزودند: البته باید از اول جلوی مشکلات گرفته شود اما می توان با روش های مؤثر، با آن دسته از مراکز مالی که برای مردم مشکل به‌وجود می‌آورند، برخورد کرد.

لذا استمرار چالش تنگنای اعتباری، کمبود نقدینگی بانک‌ها و حبس منابع بانکی در املاک و بنگاهداری به تشدید فضای رکودی حاکم بر کشور دامن می زند و قطعا به دلیل کمبود نقدینگی و منابع سیستم بانکی قدرت تسهیلات دهی بانک ها کاهش می یابد.

برای بررسی بیشتر موضوع بنگاهداری بانک ها با "سید کمال سید علی" مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران به گفت وگو پرداختیم .

سید علی معتقد است بنگاهداری بانک ها موجب تبعیض در پرداخت تسهیلات بانکی و در نهایت ایجاد رانت می شود. در نتیجه بازپرداخت تسهیلات، سخت تر می شود.

"سید کمال سید علی" مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران در گفت و گو با عصراقتصاد درخصوص فعالیت بنگاهداری بانک ها گفت: تاریخچه بنگاهداری به قانون ملی شدن بانک ها و تبعات آن در تملک شرکت های اقماری (بندج ) مصوبات ابتدای انقلاب بر می گردد.

وی افزود: درآن مقطع بانک ها خصوصی و متعلق به سرمایه گذارانی بودند که سهام کارخانجات مختلفی را در اختیار داشتند و به دلایلی از ایران رفته و شرکت ها و املاک آن ها به بانک ها رسیده بود.

سیدعلی ادامه داد: زمانی که بانک تسهیلاتی را به شرکت های مختلف می دهد و آن ها نتوانند وام های دریافتی خود را بازپرداخت کنند، املاکی که به عنوان وثیقه است به تصاحب بانک درمی آید.

به گفته وی بانک ها برای فروش املاک مازاد خود مراحل مختلفی از جمله مزایده گذاشته که متاسفانه این املاک خریداری ندارد.

مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات تاکید کرد: موسسان بانک ها و نهادهایی همچون نیروهای مسلح، بنیاد شهید، شهرداری و ...) از سیستم بانکی تحت نظارتشان توقعاتی مبنی بر دادن وام به زیرمجموعه ها و وثیقه گرفتن املاک و بنگاه های آنان دارند.

وی ادامه داد: متاسفانه بانک های خصوصی بیشترین میزان تسهیلات بانکی را به زیر مجموعه های خود می دهند و از آن ها وثایقی دریافت می کنند که اگر بازپرداخت آن نیز مدت زمان زیادی به طول انجامد، بانک صاحب وثایق می شود.

سیدعلی با بیان اینکه برخی از املاک به بانک ها تحمیل شده است،گفت: درصورت واگذاری املاک مازاد، بانک می تواند نقدینگی لازم را تامین و از طریق آن تسهیلات بیشتری به مشتریان پرداخت کند که این وظیفه باید توسط بانک ها انجام شود.

  • ضرورت نظارت بانک مرکزی برای واگذاری بنگاه ها

وی در خصوص نظارت بانک مرکزی بر موضوع بنگاهداری بانک‌ها، خاطرنشان کرد: بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و دارایی باید با تعیین زمان بندی مشخص برای خروج و واگذاری بنگاه ها، بر این موضوع نظارت کنند تا با سرعتی بیشتر واگذاری ها صورت گیرد. لذا باید برای تامین مالی خریداران این بنگاه ها، نظارت های لازم انجام شود که از محل وام های بانکی نباشد و نقدینگی از خارج از شبکه به بانک ها تزریق شود تا بانک بتواند برای پرداخت تسهیلات، تامین نقدینگی کند.

سیدعلی تصریح کرد: از دولت و بانک مرکزی انتظار داریم تا هرچه سریعتر املاک و بنگاه های مازاد بانک ها را واگذار کنند تا با تامین نقدینگی تسهیلات بیشتری در شبکه بانکی پرداخت شود.

وی در ادامه در خصوص آسیب های اقتصادی ناشی از بنگاهداری بانک ها، عنوان کرد: با توجه به تغییرات مدیریتی در شرکت های دولتی و اینکه دوره مدیریتی این افراد ثابت نیست، بهتر است تا بخش خصوصی صاحب املاک شود که از اموال، دارایی و وصول طلب ها صیانت کرده و بتواند از نیروهای انسانی متخصص استفاده کند.

  • تشدید رکود تورمی با بنگاهداری بانک ها

سیدعلی با بیان اینکه تشدید رکود تورمی از آسیب های اقتصادی بنگاهداری بانک ها محسوب می شود، یادآور شد: زمانی که بانک ها به سمت بنگاهداری می روند از وظایف اصلی خود یعنی بانکداری دور شده و تسهیلات را به بنگاه های زیرمجموعه خود می دهند تا با ظرفیت بهتر و کارایی بیشتر کارکنند. لذا نقدینگی در داخل بانک ها و نه بخش خصوصی که متقاضی دریافت تسهیلات است، جابه جا می شود .

  • تبعیض و رانت ماحصل بنگاهداری بانک ها

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات در پایان تاکید کرد: بنگاهداری بانک ها موجب تبعیض در پرداخت تسهیلات بانکی و در نهایت ایجاد رانت می شود. در نتیجه بازپرداخت تسهیلات، سخت ترخواهد بود. اگر املاک مدت زمان طولانی در اختیار بانک بوده و تبدیل به نقدینگی نشود، موجب ورشکستگی بانک می شود. لذا مشکلاتی مربوط به تملک وثایق بدهکاران بانکی و عدم ساز و کار مناسب برای تبدیل آن به نقدینگی است که ضرورت بازنگری در سیاست های بانک ها در جهت واگذاری به منظور تامین نقدینگی احساس می شود .

خواندن 289 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395