پنج شنبه, 29 شهریور 1397 ساعت 22:13

رشد ۱.۹ درصدی اقتصاد ایران در بهار بدون نفت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرکز آمار ایران اعلام کرد: رشد اقتصادی کشور در بهار امسال با احتساب نفت ۱.۷ درصد و بدون احتساب نفت ۱.۹ درصد بوده است.

 مرکز آمار گزارشی از نرخ رشد اقتصادی سه‌ماهه ابتدای امسال را براساس سال پایه ۱۳۹۰ اعلام کرد که براین اساس محصول ناخالص داخلی بدون احتساب نفت یک‌میلیون و ۴۱۱ هزار و ۳۸۵ میلیارد ریال بود که این رقم در مقایسه با مدت مشابه پارسال که یک‌میلیون و ۳۸۴ هزار و ۵۸۹ میلیارد ریال بود ۱.۹ درصد رشد داشت. 

همچنین در بهار امسال رشد ناخالص داخلی با احتساب نفت به رقم یک‌میلیون و ۸۲۸ هزار و ۴۴۰ میلیارد ریال رسید در حالیکه این رقم در مدت مشابه پارسال یک میلیون و ۷۹۷ هزار و ۶۶۳ میلیارد ریال بود که نشان از رشد ۱.۷ درصدی محصول ناخالص داخلی دارد. 

نتایج مذکور حاکی از آن است که بهار امسال رشته فعالیت‌های گروه کشاورزی منفی هشت دهم درصد، گروه صنعت چهار دهم درصد و گروه خدمات ۳.۲ درصد نسبت به دوره‌ی مشابه پارسال، رشد داشته است.

محاسبات فصلی در مرکز آمار ایران در قالب ١٨ بخش اصلی متشکل از ٤٢ رشته فعالیت طبقه بندی می‌شود که بر این اساس گروه کشاورزی شامل زیر بخش‌های زراعت و باغداری، دامداری، جنگلداری و ماهیگیری، گروه صنعت شامل زیر بخش‌های استخراج نفت خام و گاز طبیعی، استخراج سایر معادن، صنعت، تامین آب، برق و گاز طبیعی و ساختمان می‌باشد و گروه خدمات شامل زیر بخش‌های عمده و خرده فروشی، فعالیت­های خدماتی مربوط به تامین جا و غذا، حمل و نقل، انبارداری، پست، اطلاعات و ارتباطات، فعالیتهای مالی و بیمه، مستغلات، کرایه و خدمات کسب و کار و دامپزشکی، اداره امور عمومی و خدمات شهری، آموزش، فعالیت های مربوط به سلامت انسان و مددکاری اجتماعی و سایر خدمات عمومی، اجتماعی، شخصی و خانگی است.

بانک مرکزی نیز ۲۵ شهریورماه جاری رشد اقتصادی کشور در بهار امسال را با احتساب نفت ۱.۸ درصد و بدون نفت هفت دهم درصد اعلام کرد

نرخ رشد محصول ناخالص داخلی(به قیمت بازار)سال ١٣٩٦، معادل ۳.۷ درصد بوده است. براساس اعلام این مرکز رشته فعالیت‌های گروه کشاورزی یک‌درصد، گروه صنعت(استخراج نفت‌خام و گاز طبیعی، سایر معادن، صنعت، انرژی و ساختمان) ۱.۶ درصد و فعالیت‌های گروه خدمات ۶.۸ درصد رشد داشت. بنابراین بیشترین رشد در بخش خدمات رخ داده و کمترین رشد نیز در بخش کشاورزی گزارش شده است. همچنین رشد محصول ناخالص داخلی بدون نفت ۴.۳ درصد بوده که نشان می‌دهد عمده رشد اقتصاد پارسال از رشد بدون نفت نشات گرفته است.

منبع: ایلنا

خواندن 257 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395