شنبه, 31 شهریور 1397 ساعت 06:00

نیاز به چشمان باز در روابط تجاری با آمریکا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: روابط تجاری ایران و آمریکا همیشه دارای تنش بوده است. طی چند ماه اخیر و با خروج آمریکا از برجام این تنش ها وارد فاز جدیدی شد. با وجود این اما طبق آمار ارائه شده توسط گمرک طی ۵ ماه گذشته صادرات ایران به آمریکا با رشد بیش از ۳۷ درصدی مواجه شده و افزایش داشته است.

موضوع مهم در مطالعه این آمار روش و چگونگی این افزایش است. ترامپ با رویکردی کاملا خصمانه طی روزهای بعد از تکیه زدن بر کرسی ریاست جمهوری آمریکا حتی از ورود و خروج ایرانیان به امریکا نیز جلوگیری کرد.

دستوراتی که ترامپ در ممنوعیت صدور ویزا برای ایرانیان صادر کرد منجر به بروز مشکلاتی در خانواده های ایرانی ساکن در آن کشور و یا دانشجویان و بیمارانی که قصد سفر به آمریکا داشتند شد. حال این سوال مطرح می شود که با چه روشی کالاهای ایرانی به جایی صادر می شود که ایرانی حق رفت و آمد به آنجا را ندارد.

آنچه  در این بین باید به عنوان مهمترین سوال طرح کرد این است که خروج برخی کالاهای منحصر به فرد ایران مانند زعفران، زرشک، فرش ، میگو، خاویار و پسته این روزها مقاصد جدیدی پیدا کرده است. برخی از این کالاها توسط تجار ایرانی به کشورهای دیگر صادر شده و با تغییر در برند و بسته بندی به عنوان کالاهایی با مقاصد جدید از طریق آن کشور صادر می شود. البته این نکته را شاید نتوان منشا افزایش صادرات به امریکا طرح کرد.

حال آنکه براساس  آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران در دوره پنج ماه 97 نشان می دهد، ارزش صادرات ایران به آمریکا با رشد 37.8 درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال به رقم 45 میلیون و 110 هزار 383 دلار رسید.

جداول آماری گمرک ایران نشان می دهد، آمریکا در بین یکصد کشور عمده مقصد کالاهای صادراتی ایران جای گرفته و در پنج ماه امسال یک هزار و 487 تن کالا به آمریکا صادر شده که نسبت به مدت مشابه پارسال 60.8 درصد افزایش داشت.

برابر آمار گمرک، تراز تجاری ایران و آمریکا در پنج ماه نخست امسال مثبت 3.8 میلیون دلار شد، در حالیکه تراز تجاری پنج ماهه نخست پارسال منفی 21.6 میلیون دلار بود.

ماست، زرشک، زعفران، خاویار، گلیم، گبه و مغز پسته جزو اقلام صادراتی به این کشور است، علاوه براین واردات از این کشور در دوره این گزارش نیز کاهش داشت.

برپایه آمار گمرک ایران، ارزش کالاهای وارداتی و اقلام مصرفی از آمریکا در مدت این گزارش به ارزش 41 میلیون و 275 هزار و 471 دلار بود.

عمده اقلام وارداتی از این کشور، کالاهایی از قبیل تخم سبزیجات برای کشت، مکمل غذایی، افزودنی های خوراک آماده دام و طیور، کودهای معدنی یا شیمیایی، دستگاه آندوسکوپی، پروتزهای دندان و دیگر وسایل پزشکی دیده می شود.

مطابق آخرین آمارهای گمرک، میزان واردات از آمریکا در پنج ماه امسال، تا پایان مردادماه 12 هزار و 980 تن بود که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 18.5 درصد کم شده است.

روابط تجاری آمریکا با جهان

در بخش صادرات کالا از آمریکا به سایر کشورهای دنیا، ماشین آلات و وسایل الکترونیکی مانند گوشی اپل در صدر این کالاها قرار دارد. هم چنین از لحاظ ارزش برحسب دلار روغن های نفتی بیشترین ارزش را دارند. در بخش واردات نیز باز هم بیشترین اقلام مربوط به وسایل الکترونیکی است. اما نکته مهم و قابل تامل این است که نفت خام از لحاظ ارزشی بیشترین ارزش وارداتی را انجام میدهد این نشان دهنده آن است که این کشور با اینکه دارای منابع نفتی است ولی بیشترین انرژی لازم را از طریق انرژیهای تجدید پذیر بدست می آورد.

روابط تجاری آمریکا با ایران

براساس آخرین اطلاعات منتشر شده توسط سازمان توسعه تجارت تراز تجاری ایران و آمریکا بجز در سال 2004و2005که مثبت بوده است بعد از آن منفی است.این منفی بودن بعلت پیشرفته بودن آمریکا در تولید دور از ذهن نیست ولی آیا نمیشود این روند را برعکس کرد.در ابتدا لازم است که بدانیم چه اقلام مهمی در صادرات و واردات ایران ،آمریکا وجود دارد.

در بخش واردات بیشترین کالاهایی که از آمریکا به ایران وارد شده است محصولات کشاورزی مانند جو و برنج نیمه سفید و دارو ثبت شده است. نکته مهم این است که برنج نیمه سفید بیشترین ارزش دلاری را دارد در حالی که در استانهای شمال کشور ما ظرفیت های بسیار مطلوبی برای کشت وجود دارد تا بتوانیم از واردات برنج بی نیاز شویم ولی هر سال شاهد این هستیم که تغییر چندانی در روند افزایشی این محصول وجود ندارد.

در بخش صادرات از ایران به آمریکا فرش، چرم و میگو بیشترین حجم را به خود اختصاص داده  و از لحاظ ارزش دلاری نیز فرش در صدر این اقلام قرار دارد.این نشان دهنده مزیت نسبی ما به آمریکا است و میتواند نقطه قوتی برای معکوس کردن روابط تجاری ما و آمریکا باشد.

بررسی میزان واردات و صادرات کالا بین ایران و ایالات متحده آمریکا با در نظر گرفتن صادرات 45 هزار و 110 دلاری و واردات 41 هزار و 275 دلاری به این ترتیب تراز تجاری ایران با آمریکا حدود 3.8 میلیون دلار مثبت بوده است.

مطابق آمار گمرک در پنج ماهه نخست پارسال 32 میلیون و 722 هزار دلار کالا به آمریکا صادر و 54 میلیون و 413 هزار دلار کالا از این کشور وارد ایران شد.

خواندن 224 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395