شنبه, 31 شهریور 1397 ساعت 08:45

اطلاعات تکميلي

  • در جلسه بازخوانی منشور حقوق شهروندی مطرح شد؛

وضعیت نامطلوب محیط زیست ایران، محصول بی‌توجهی به معضلات زیست‌محیطی

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

آناهیتا یاوری

عصر اقتصاد: یازدهمین جلسه بازخوانی منشور حقوق شهروندی با موضوع حق بر محیط زیست سالم و توسعه پایدار با حضور صالح نقره کار، دبیر کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری مرکز، امیرحسین جعفری قائم مقام رئیس مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، تهمورث بشیریه عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبائی و محسن عبداللهی عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی در محل سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

نقره کار با تأکید بر اولویت داشتن مساله محیط زیست در سیاست‌گذاری عمومی اظهار کرد: در وضیعت شکننده و انسدادی محیط زیست ایران با 5 معضل آب، هوا، تنوع زیستی، انرژی و خاک و مشاهده نتایج حاصله از رویه‌های باز گونه پیشین خصوصاً در امر حکمرانی آب و بیابان زایی و جنگل زدایی و تهدید گونه‌های جانوری و گیاهی و فخرست بلند بالای حریم خواری و زمین خواری و کرانه خواری ها رژیم حقوقی و حقیقی باید پاسداشت حقوق محیط زیست را در صدر اولویت های خود بدانند.

وی ضمن بیان اینکه در عصر حاضر انسان ناگریز است بین الزامات زیست محیطی مناسب برقرار نماید، اظهار کرد: چه از منطق الهیات محیط زیست به دفاع جانانه از ساحت محیطی بنگریم چه با رویکرد فرا روایتی و پوزیتویستی تحلیل شود ایران امروز برای بقا فردا باید دغدغه اول خود را محیط زیست بداند چون با رفاه هم با امنیت هم با اشتغال هم با زیست شایسته گره خورده و تداوم روندهای خطاکارانه نظیر دریاچه ارومیه و هور العظیم و گونه های نادر وضع به صورت بدخیم با تراکم بحران و تلافی معضلات به انضمام موقعیت برگشت ناپذیر محقق می‌شود.

این عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با توصیف مبانی نظری اصل 50 قانون اساسی و تحلیل نگاه اقتباس توسعه ای و توصیفی منشور حقوق شهروندی در سر فصل محیط زیست گفت: وضعیت نامطلوب محیط زیست ایران نه حاصل نامهربانی طبیعت و کاهش باران و غیره که محصول بی تدبیری و اولویت ندادن به معضلات محیط زیستی است.

نقره کار با اشاره به فرامرزی بودن دغدغه محیط زیست به عنوان نسل سوم حقوق بشر به مثابه همبستگی افزود جلب مشارکت عمومی و اصلاح رویکرد جامعه مدنی پرهیزی و سمن هراسی مقدمه لازم برای اصلاح روندها و بهبود وضعیت زیست محیطی است و ما به جامعه مدنی بالنده و موثر و پایشگر و مصمم برای دفاع تمام قد از حقوق محیط زیست نیاز داریم تا با به کار گیری صحیح تاسیس‌های اثر بخش قانونی نظیر امکان شکایت طبق ماده 66 قانون آیین دادرسی کیفری و ماده 570 قانون مجازات اسلامی و سایر موارد بتوانند پایشگر جاذب و قوی در حمایت از حقوق داشته باشد.

وی افزود: شهروندان حق دارند به اطلاعات زیست محیطی که بر کیفیت و سلامت زندگی آنها و نسل های بعد اثر گذار است دسترسی داشته باشند.

جعفری قائم مقام رئیس مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران نیز در ادامه ضمن تاکید بر اهمیت حق بر محیط زیست سالم، افزود: توسعه پایدار و توسعه شهری پیامد اتفاقی نیست امروزه شهرهای مدرن بر اساس خرد ورزی، برنامه ریزی و وفا داری به قوانین زیست محیطی و توسعه پایدار شکل میگیرد بدون توجه به حقوق شهروندان و حق آنها بر محیط زیست سالم و توسعه پایدار نمی توان به دروازه های تهران رسید.

تهمورث بشیریه دبیر علمی این نشست نیز در بخشی از سخنان خود بیان کرد: حقوق شهروندی پیوندی وثیق با محیط زیست دارد؛ در منشور حقوق شهروندی به این امر مهم توجه شده است و زمینه رشد و توسعه پایدار زیست محیطی و ارتقای حقوق شهروندان مورد توجه تدوین کنندگان منشور حقوق شهروندی قرار گرفته است.

در ادامه این جلسه علمی از کتاب عوامل موثر بر مشارکت شهروندان در حفظ محیط زیست شهری تالیف حسین صداقت نوری رونمایی به عمل آمد.

خواندن 314 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395