شنبه, 31 شهریور 1397 ساعت 08:51

مروری بر 20 راهکار التیام اقتصاد کشور

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: 38 تن از اقتصاددان مطرح ایران از جمله مرتضی افقه، حسین راغفر، فرشاد مومنی و محسن رنانی در نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی در 29 بند به بیان ضعف ها و بیماری های کنونی اقتصاد ایران پرداخته و 20 راه حل نیز به همین منظور ارائه دادند.

آنها با مروری بر دلایل بحران اقتصاد ایران و ارائه پیشنهاداتی برای برون‌رفت از وضعیت کنونی، اقتصاد کشور را ضد تولید و غیرمردمی خواندند. عدم استفاده از نظریات و راهنمایی های اقتصاددانان خبره کشور از انتقاداتی است که همواره بر دولت وارد شده است. حتی این موضوع توسط رهبر انقلاب اسلامی نیز تاکید شده بود که ایشان بیان کردند: «عده ای کارشناس اقتصادی که با دولت هم مخالفتی ندارند و برخی هم صاحب نام هستند، نامه ای دلسوزانه به رئیس جمهور محترم نوشته اند و ضمن برشمردن مشکلات ساختاری و موجود اقتصادی، راه حل ها را هم ارائه کرده اند که این راه حلها اکثراً صحیح بودند.»

رهبر انقلاب در دیدار اخیر خود با اعضای هیات دولت به مناسبت هفته دولت خاطر نشان کردند: مشکلات تولید، راه حل دارد و اقتصاددانها نیز برای آن راهکار ارائه داده اند که اگر به آنها عمل شود، معیشت مردم که اکنون بخش مهمی از جامعه دچار مشکل هستند، بهبود خواهد یافت.

روزنامه عصر اقتصاد این اقدام جسورانه اقتصاددانان را به بوته نقد گذاشته و شرحی بر همه مسائل و انتقادات بجای مطرح شده در این نامه و همچنین راهکارهای پیشنهاد شده، ارائه کرده و در این موضوع از نظرات دیگر کارشناسان اقتصادی که البته برخی از آنها تقاضا داشتند نظر کارشناسانه آنها بدون نام کارشود، استفاده می کند.

بند بیست و یکم این نامه در بیان ویژگی های اقتصاد جمهوری اسلامی به شرح زیر است:

- ایجاد رانت سرمایه و رانت پول با به‌کارگیری سرمایه‌های کسب شده در فعالیت‌های سفته‌بازانه در بازار زمین و مستغلات و پس از آن در بازار پول و در نتیجه تحمیل بالاترین نرخ‌های جهانی«سهم مسکن از هزینه خانوار» و «سود بانکی» به اقتصاد و مردم

نظر کارشناسی:

به دلیل فعالیت‌های سوداگری خصولتی‌ها و بانک‌های خصوصی در بازار‌های مسکن و مستقلات، سهم هزینه مسکن از کل هزینه‌های خانوارهای شهری با افزایش قابل توجهی به حدود 35 درصد رسیده است. این نسبت تقریباً بالاترین نسبت در کل دنیا است و خانوارها نسبت به گذشته از این نظر رفاه کمتری را تجربه می کنند.

بنا به سرشماری نفوس و مسکن مرکز آمار ایران در سال ۱۳۷۵ حدود دو سوم خانوارهای شهری ایرانی  مالک محل زندگی خود بودند، در سال ۱۳۹۵ این نسبت به اندکی بیشتر از نصف خانوارها کاهش یافت.در مقابل نسبت خانوارهای شهری اجاره‌نشین از ۲۱ درصد در سال ۱۳۷۵، به ۳۶ درصد در سال ۱۳۹۵ افزایش یافته است. این روند باعث می شود خانوارهای جدید توان خرید مسکن را از دست بدهند و بالاجبار و نه به‌صورت اختیاری اجاره‌نشینی را انتخاب کنند

در سه دهه گذشته سنگینی هزینه‌های ناشی از سوداگری در بر دوش دهک های پایین درآمدی در ایران افتاده است، در حالی که در دوره‌ی جنگ تحمیلی سهم خانوارهای مستأجر از کل خانوارهای شهری در ایران تنها 5/8 درصد بوده است.

در سال 95 نرخ بهره در بازار رسمی پول کشور، جز بالاترین نرخ بهره در اقتصادهای جهان بوده است، این در حالی است که بیش از 70 درصد اقتصادهای جهان نرخ بهره کمتر از دو درصد دارند.

 با توجه به اینکه بیش از 90درصد مردم تهران  سپرده سرمایه‌گذاری نزد بانک‌ها ندارند، و سپرده های با ارقام بالا متعلق به افراد خاص و محدود است و سود این سپرده‌گذاران خاص با رقم‌های بالای 500میلیون‌ تومان، به حدود هشت میلیون تومان در هر ماه یعنی تقریبا نزدیک به 10برابر حداقل دستمزد برای نیروی کار می‌رسد.این موضوع عامل اصلی نابرابری در ثروت و درآمد و نابرابری منطقه‌ای است.

تجربه‌های موفق توسعه ای نشان می دهد که دولت باید در جهت ارتقاء بنیه‌ی تولیدی، هزینه‌ی فرصت مفت‌خوارگی را افزایش دهد و تا زمانی که این مهم به انجام نرسد نیروی کار و سرمایه به سمت تولید مولد حرکت نمی کند.

خواندن 182 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395