شنبه, 31 شهریور 1397 ساعت 09:19

بررسی سهم خودروهای با منشأ چينی از بازار خودروسازی كشور

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: بررسی‌ها نشان می‌دهد كه سهم عمده واردات قطعات منفصله از چين مربوط به خودروهای چينی مونتاژ داخل است و هرگونه تغيير در رویه تخصيص و قيمت‌گذاری ارز، بر 4 / 17 درصد از بازار خودرو  كه سهم خودروهای چينی مونتاژ در داخل است تأثير گذاشته و می‌تواند موجب تشدید شوك‌ها به بازار خودرو شود.

به گزارش عصراقتصاد از مرکز پژوهش‌های مجلس، ضروري است وزارت صنعت، معدن و تجارت، سياست‌هاي حاكميتی خود را برای صنعت خودروسازی بهخصوص اصلاح و اجرایی كردن چشمانداز صنعت خودرو در افق 1404، موضوع تعميق ساخت داخل را درخصوص خودروهاي با منشأ چيني به طور متوسط سالي 10 درصد پيگيري و اجرایی نماید.

صنعت خودروسازی به دليل ارتباط گسترده با بيش از 60 صنعت دیگر پيوند پيشين و پسين به لوكوموتيو صنایع معروف است. این صنعت كليدی پتانسيل بالایي در ایجاد اشتغال و نقش مؤثري در رشد و توسعه اقتصادي و اجتماعي كشور دارد.

بر این اساس در این گزارش، ابتدا وضعيت موجود این صنعت با تكيه بر ميزان توليد خودرو و واردات قطعات منفصله مورد بررسی قرار ميگيرد، پس از آن به بررسي وضعيت خودروهای چينی مونتاژ داخل با تكيه بر شركت سازنده، قيمت و ميزان داخليسازي پرداخته شده و در بخش انتهایي نيز ميزان ارزبري مونتاژ این مدل خودروها مورد بررسی قرار گرفته است.

  • وضعيت موجود صنعت خودروسازي

اگرچه در سه ماهه اول سال 1397 توليد خودرو با افزایش 4 / 9 نه و چهاردهم (و 3 / 9 ) نه وسه دهم درصدي به ترتيب براي جمع كل انواع خودرو و خودروهاي سواري نسبت به سه ماهه اول سال 1396 مواجه بوده است، اما در چهارماهه نخست سال 1397 توليد خودرو كاهش 1 / 0 درصدي را نسبت به مدت مشابه سال قبل، تجربه كرده است. نتایج بررسي ماه به ماه توليد خودرو در چهارماهه اول سال 1397 نسبت به سال 1396 نشان مي‌دهد روند كاهشي توليد خودرو از خردادماه شروع شده، به گونه اي كه در خردادماه سال 1397 نسبت به سال 1396، ميزان توليد كل خودروهای توليدي و خودروهاي سواري به ترتيب 6/ 19) نوزده و شش دهم (و 4/ 20) بيست و چهاردهم (درصد كاهش را نشان مي دهد. درتيرماه نيز این روند ادامه داشته، به گونه اي كه ميزان كل خودرو توليدي 7 / 22 درصد نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل، كاهش داشته است. این روند در صورتي اتفاق افتاده است كه هنوز تحریم هاي 90 روزه نيمه مرداد بر صنعت خودرو اعمال نشده بود. مهمترین عامل را می‌توان پرترافيك شدن پروسه ثبت سفارش تا مرحله ترخيص كالا در این شرایط دانست كه باعث شده قطعه به موقع به دست توليدكنندگان نرسد. البته نمي‌توان از احتمال سودجویي برخی سودجویان در شرایط فعلي هم غافل شد.

  • بررسي وضعيت خودروهاي چيني ساخت داخل

خودروسازان چيني در اواسط دهه 80 به طور جدي به صنعت خودروي ایران وارد شدند. همكاري چينی‌ها در ابتدا تنها با بخش خصوصي صنعت خودرو كشور بود، اما رفته رفته توانستند با خودروسازان بزرگ كشور نيز همكاري خود را آغاز كرده و بخشي از سبد محصولات ایران خودرو و سایپا و پارس خودرو را هم نصيب خود كنند.

در سال 1396 نسبت به سال 1395 سهم خودروهاي سواري چيني مونتاژ در داخل به توليد كل خودروهاي سواري كشور با 6 / 3 درصد رشد به 9 / 15 درصد رسيد. این روند افزایشي در سه ماهه نخست سال 1397 نسبت به سه ماهه اول سال 1396 ادامه یافت و به سهم 8 / 17 درصد رسيد. این در شرایطي است كه آمارهاي وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان مي دهد خودروسازان چيني چندان به داخلي سازي در ایران پایبند و متعهد نبوده و بيشتر قطعات مورد نيازشان را از طریق واردات تأمين مي كنند. با نگاهي به آمار واردات قطعات منفصله مشخص می‌شود طي دوره سالهاي 1386 تا سه ماهه نخست سال 1397 بيش از 16 ميليارد دلار صرف واردات قطعات منفصله خودرو شده است كه سهم چين از این ميزان واردات بيش از 30 درصد و معادل 5 ميليارد دلار بوده است. طي این دوره واردات قطعات منفصله از چين به كشور روندي صعودي داشته و حتي در زمان تحریم در سالهای 1391 و 1392 هم این روند تقریباً ثابت باقي مانده است. طبعاً از این ميزان واردات قطعات بخش قابل توجهي از آنها متعلق به خودروسازان یا به عبارت بهتر مونتاژكاران چيني بوده است.

خواندن 202 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395