شنبه, 31 شهریور 1397 ساعت 09:34

اطلاعات تکميلي

  • فاز جدید جنگ اقتصادی، با تحریم‌های یک جانبه آمریکا کلید خورد؛

جاده ابریشم جدید، جواب چین به جنگ اقتصادی آمریکا

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

محمد حسن گودرزی

عصراقتصاد: جنگ تجاری  که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به راه انداخته است به شدت باعث نگرانی کشورهای مختلف به دلیل نا معلوم بودن سرانجام این جنگ تجاری شده است. این موضوع از آنجایی حائز اهمیت است که  شدت گرفتن جنگ تجارتی بین آمریکا و چین، دورنمای رشد اقتصاد جهانی را تیره کرده است. این جنگ تجاری تنها چین و آمریکا را در برنمی گیرد بلکه روسیه، ترکیه، هند، اتحادیه اروپا و کانادا را که همگی از کشورهای تاثیر گذار در اقتصاد جهانی هستند را تحت تاثیر خود قرار داده است.

بیشتر کارشناسان اقتصادی در این نکته اتفاق نظر دارند که علت اصلی کاهش ضرب‌آهنگ رشد اقتصادی جهان برآمده از جنگ تجارتی آمریکا با کشورهای دیگر است و تبعات این جنگ جهانی اقتصادی دامن خود آمریکا را هم خواهد گرفت. در واقع این جنگ اقتصادی که آمریکا به بهانه حمایت گرایی از تولیدات داخلی این کشور و کاهش تراز منفی تجاری با چین آغاز کرده به شدت بر وضعیت اقتصاد جهانی تاثیر گذار بوده است.

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (The Organization for Economic Cooperation and Development) موسوم به  OECD هم در آخرین گزارش خود در مورد وضعیت اقتصادی جهان، اعلام کرده که با ادامه روند کنونی کاهش رشد اقتصاد جهانی در سال های آینده اجتناب ناپذیر است.

  • افزایش حمایت گرایی، کاهش رشد اقتصاد جهانی

NHK گزارش داده که سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) می گوید که رشد اقتصاد جهانی کاهش یافته است. مسئولان این سازمان چشم انداز رشد را که در ماه مه امسال تخمین زده بودند، کاهش داده اند. آنها می گویند که اختلافات تجاری و ناآرامی در بازار کشورهاى با اقتصاد نوظهور مانعی بر سر راه رشد اقتصادی بوده است.

لارنس بون (Laurence Boone) اقتصاددان ارشد این سازمان، گفت «چشم انداز تغییر کرده است و بلاتکلیفی نيز افزایش یافته است. حتی در برخی از کشورها این مساله تحقق یافته است و رشد اقتصادی آنها متوقف شده است. به نظر من این مساله یکی از مهمترین نکات است و این که ما شاهد هستیم افزایش حمایت گرایی باعث کاهش چشم انداز ما از رشد اقتصادی می شود.

مسئولان می گویند که کاهش سفارشات صادرات در چند ماه اخیر آغاز شده است و کندی رشد تجاری نيز همچنان ادامه خواهد داشت.

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی انتظار دارد که اقتصاد جهان در سال میلادی جاری ۷ / ۳ درصد رشد داشته باشد که این رقم ۱ / ۰ واحد درصد از پیش بینی قبلی در ماه مه کمتر می باشد. انتظار می رود که سال ميلادى آینده نیز رشد اقتصاد جهانی همچنان ۷ / ۳ درصد باشد که نشان می دهد از برآورد قبلی ۲ / ۰ واحد درصد کمتر مى باشد.

علاوه بر چین، تنش های سیاسی در روابط بین آمریکا و روسیه باعث شده که تحریم های اقتصادی یکجانبه آمریکا علیه این کشور تاثیر شدیدی بر اقتصاد روسیه بگذارد. حالا هم علاوه بر روسیه، چین هم مشمول این تحریم ها شده است.

آمریکا در اوج جنگ تجاری با چین جبهه تازه ای علیه این کشور آسیایی گشود و بخشی از ارتش چین را به دلیل خرید تسلیحاتی از روس ها تحریم کرد.

به گزارش CNN، ساعاتی پس از آنکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اختیارات خود در قانون تحریمی «کاتسا» علیه روسیه را به وزارتخانه های خارجه و خزانه داری واگذار کرد، مقام های دیپلماتیک از بسته تحریمی علیه چینی ها و روس ها رونمایی کردند.

آمریکا گفته که «لی شانگفو» مدیر بخش توسعه تجهیزات را هم به دلیل خرید از شرکت تسلیحاتی «روسوبورون اکسپورت» روسیه تحریم می کند.

همزمان با اعلام تحریم چین اعلام شد که طبق کاتسا 33 فرد و نهاد دیگر مرتبط با ارتش و تشکیلات اطلاعاتی روسیه نیز در فهرست سیاه تحریم ها قرار می گیرند.

«ایگور کوروبوف» رئیس اطلاعات نظامی روسیه (GRU) و معاونش «سرگئی گیزونوف» از جمله افرادی هستند که مشمول تحریم های کاتسا شده اند. این فهرست هم اکنون 72 فرد و نهاد روسی را شامل می شود.

  • چین: از اصول و مزایای بازرگانی آزاد دفاع کنید

در حالی‌که دونالد ترامپ بر آتش جنگ بازرگانی بین آمریکا و چین می‌دمد، چین از سرمایه‌گذاران جهان خواسته است برای دفاع از اصول و مزایای بازرگانی آزاد تلاش کنند. آلمان نیز نگران پیامدهای جنگ بازرگانی دو قدرت اقتصادی است. دولت چین برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی، جهانیان را به دفاع از بازرگانی آزاد فراخوانده است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، لی که‌چیانگ، نخست وزیر چین در سخنرانی خود در همایش جهانی اقتصاد در شهر تیانجین خواستار دفاع از بازرگانی آزاد و همچنین همکاری‌های چند جانبه اقتصادی شد.

نمایندگان تعدادی از کشورها در نشست اقتصادی تیانجین که به "داووس تابستانی" شهرت دارد، شرکت کرده‌اند. همایش اقتصادی جهان برای دوازدهمین بار در چین برگزار شد.

نخست وزیر چین بدون آنکه مستقیما آمریکا را خطاب قرار دهد، اظهار کرد که مناقشات بازرگانی را باید از راه گفت‌وگو حل کرد و پناه بردن به انزوا در چنین شرایطی راه حل مناسبی برای این مناقشات نیست.

لی که‌چیانگ در عین حال تاکید کرد که این کشور با "سرعتی بسیار" به سوی گشایش اقتصادی حرکت می‌کند و دولت این کشور بر آن است تا  موانع موجود بر سر فعالیت شرکت‌های خارجی در چین را بیش از پیش کاهش دهد.

نخست وزیر چین در شرایطی از گشایش اقتصادی این کشور سخن می‌گوید که دونالد ترامپ به تشدید جنگ بازرگانی با چین بار دیگر موضوعیت بخشیده است.

بر  اساس تصمیم دولت آمریکا، این کشور برای ۲۰۰ میلیارد دلار دیگر از کالاهای وارداتی چینی به آمریکا تعرفه گمرکی وضع کرده است.

چین نیز اعلام کرده است که با در پیش گرفتن سیاستی مشابه، بر روی شماری از کالاهای آمریکایی عوارض گمرکی وضع خواهد کرد.

هولگر بینگ‌مان، رئیس اتحادیه بازرگانی خارجی و تجارت کلان آلمان به خبرنگار روزنامه "راینیشه پست" گفته است: من تا کنون از یک خوش‌بینی محتاطانه در برابر جنگ تجاری حرکت می‌کردم و بر این باور بودم که گفت‌وگوها و مذاکرات بر سر مسائل بازرگانی در فرجامین نگاه نتایج مثبتی به‌همراه خواهد داشت. اما اکنون که می‌بینم ترامپ بار دیگر این چکش تعرفه‌های گمرکی را به حرکت درآورده، بسیار نگران شده‌ام.

بینگ‌مان از اینکه اقتصاد بازرگانی آلمان نیز می‌تواند در اثر مناقشه تجاری میان دو قدرت بزرگ اقتصادی جهان، یعنی آمریکا و چین آسیب ببیند، ابراز نگرانی کرده است.

او تاکید کرده است که چین هنوز رویکردی مصالحه‌جویانه در برابر آمریکا در پیش گرفته است و هرگاه چین تصمیم بگیرد سرمایه‌های کلان خود را از آمریکا خارج کند، آنگاه آمریکا و در سایه آن جهان، با یک بحران مالی عظیم روبه‌رو خواهند شد. باید یادآور شد که چین صدها میلیارد دلار سرمایه در آمریکا دارد.

  • جنگی که 20 سال طول خواهد کشید

جک ما، از بنیانگذاران گروه تجارت الکترونیک چینی «علی بابا» می‌گوید که مردم باید خود را برای جنگ تجاری آماده کنند که برای مدتی بیش از ۲۰ سال میان چین و ایالات متحده آمریکا طول خواهد کشید.

به گزارش یورونیوز، او در جریان نشست مجمع جهانی اقتصاد که در تیانجین در شمال چین برگزار شد اعلام کرد که شرایط اقتصادی کنونی خوب نیست و این وضعیت می‌تواند برای سالهای طولانی حتی دهه‌ها ادامه یابد

به گفته او هدف از افزایش تعرفه‌ها توسط آمریکا، فعالیتهای تجاری چین نیست بلکه نفوذ اقتصادی رو به رشد چین است و با توجه به اقدامات آمریکا علیه ژاپن در سال‌های ۸۰ میلادی، اکنون واشنگتن چین را هدف قرار داده زیرا این کشور به دومین اقتصاد بزرگ دنیا تبدیل شده است

جک ما تاکید کرد که برای مقابله با این وضعیت، چین باید اقتصادی بازتر داشته باشد و بر این اساس از رهبران حزب حاکم کشورش خواست تا به وضعیت موجود نه به عنوان بحران بلکه به عنوان فرصتی برای ارتقاء سیاستهای اقتصادی چین بنگرند.

او افزود که چین باید بر صادرات از مسیر «جاده ابریشم نوین» که دروازه‌ای به سوی آفریقا، جنوب‌شرق آسیا و اروپاست، تمرکز کند.

خواندن 230 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395