شنبه, 31 شهریور 1397 ساعت 15:06

افزایش قیمت خانه از توان بازار خارج است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

رییس اتحادیه مشاوران املاک: در نیمه اول سال ۶۹۳هزار و ۷۳ معامله مسکن صورت گرفت.

رییس کمیسیون تخصصی املاک کشور گفت: بر اساس آمار،‌خرید و فروش املاک در کشور به نسبت سال گذشته تقریبا تغییری نداشته است و در ۶ماه گذشته شاهد تغییر محسوس نبوده‌ایم.

مصطفی‌قلی خسروی افزود: بررسی آمار معاملات از تاریخ یک فروردین ۹۶ تا ۲۶ شهریور ۹۶ نشان می‌دهد که ۶۶۴ هزار و ۹۳۴ قرار داد خرید و فروش ملک بسته شده و تعداد معاملات از تاریخ یک فروردین ۹۷ تا ۲۶ شهریور ۹۷ برابر با ۶۹۳هزار و ۷۳ قرار بوده است. 

وی تصریح کرد: ‌تعداد معاملات خرید و فروش مسکن در شهر تهران نیز از تاریخ یک فروردین ۹۶ تا ۲۶شهریور ۹۶ برابر با ۲۱۰هزار و ۸۲۲ قرار بوده و از تاریخ یک فروردین ۹۷ تا ۲۶ شهریور امسال نیز برابر با ۱۸۵هزار و ۵۲۲ مورد قرارداد بوده است. 

وی تاکید کرد:‌این آمار نشان می‌دهد در نیمه نخست سال ۹۷ شاهد کاهش چشمگیر در معاملات خرید و فروش مسکن در کل کشور و شهر تهران نبوده‌ایم. 

رییس اتحادیه املاک تهران بیان کرد:‌این که گفته می‌شود رکود در بخش خرید و فروش مسکن وجود دارد، ‌درست نیست زیرا به میزان ۱.۷ درصد تعداد معاملات کاهش یافته است. 

وی درباره میزان افزایش قیمت مسکن به نسبت سال گذشته توضیح داد:‌در بعضی مناطق قیمت‌ها ۳۵درصد و در بعضی جاها ۴۰درصد شاهد افزایش قیمت مسکن بوده‌ایم اما کم‌کم به تثبیت قیمت‌ها نزدیک می‌شویم. 

خسروی درباره میانگین حداقل و حراکثر قیمت مسکن در نیمه نخست سال و به ویژه تابستان گفت: در تابستان اوضاع به گونه‌ای بود که هردقیقه قیمت مسکن بالا می‌رفت بنابراین نمی‌شد میانگین قیمت برای مسکن در نظر گرفت. 

وی ادامه داد:بیش از ۸۵درصد مصالح ساختمانی مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز مانند آهن،‌ میلگرد، سیمان و... تولید داخل است و احتیاجی به واردات برای تامین نیاز داخلی نداریم بنابراین نباید اجازه دهیم قیمت مصالح این چنین افزایش یابد و باید قیمت‌ها را کنترل کنیم. 

وی اظهار کرد: اگر این کنترل در قیمت‌گذاری مصالح داخلی صورت گیرد،‌ می‌توانیم به تثبیت قیمت مسکن در کشور برسیم. 

برای اطلاع بیشتر اینجا را بخوانید

و اینجا را بخوانید

خسروی درباره وضعیت بازار مسکن در فصل پاییز و نیمه دوم سال پیش‌بینی کرد: امیدوارم با افزایش قیمت روبه‌رو نباشیم زیرا مردم برای خرید و جابجایی توان اقتصادی ندارند. 

این فعال بخش مسکن گفت: با صحبت‌های انجام شده با مسوولان و همچنین جلساتی که در مجلس، ‌وزارت صنعت و وزارت راه و شهرسازی برگزار کرده‌ایم انتظار داریم تا راهکارهایی برای تثبیت قیمت‌ها بیابند و امیدوار هستیم که قیمت‌ها در نیمه دوم سال به تثبیت برسد.
منبع: خبرآنلاین 

خواندن 245 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395