یکشنبه, 01 مهر 1397 ساعت 08:51

صادراتی شدن صنایع کوچک در گرو تجمیع تخصص ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: مطالعه تجارب کشورهایی که بنگاه‌های کوچک و متوسط آنها نقش بالایی در اقتصاد ایفا می‌کند، نشان می‌دهد دولت این کشورها با هدف رفع چالش‌ها، موانع و ارتقای رقابت‌پذیری بنگاه‌های کوچک و متوسط، مجموعه سیاست‌هایی را در حوزه تامین مالی، ارتقای فناوری، بازاریابی و توسعه کارآفرینی، طراحی و در دستورکار قرار داده‌اند.

شکل گیری صنایع کوچک در کنار صنایع مادر می تواند به توسعه صنعتی هر منطقه ای کمک کند چرا که بنگاه های کوچک باید تکمیل کننده زنجیره تولید در واحدهای تولیدی مادر باشند.تشکیل صنایع کوچک به شکل جزیره ای امنیت شغلی و درآمدی کافی را ندارد و نمی تواند تضمین کننده توسعه پایدار باشد.

در کشورهای دیگر صنایع کوچک بدون آنکه بداند با کدام صنایع مادر فعالیت خواهد کرد، برای تامین کدام کالا می خواهد برنامه ریزی کند، ایجاد نمی شود.

در ایران برخی صنایع کوچک، به واقع در نتیجه تصمیم های آنی شکل می گیرند بدون آنکه بدانند این محصول پس از تولید به چه کسی فروخته خواهد شد. هیچ استان صنعتی در کشور با صنایع کوچک صنعتی نشده است و در ابتدا صنایع مادری شکل گرفته که در زیر مجموعه آن انبوهی از واحدهای صنعتی کوچک راه اندازی اند.

نوبت نقش آفريني صنايع کوچک و متوسط در اقتصاد ايران است. سال‌هاست که مسئولان و کارشناسان اقتصادي از اهميت بهبود فعاليت بنگاه‌هاي توليدي کوچک صحبت مي‌کنند.

تشکيل کنسرسيوم‌ها و حرکت به سوي صادرات‌محوري بنگاه‌هاي توليدي کوچک و متوسط و برنامه‌ريزي براي رونق خوشه‌هاي صنعتي مهمترين راه‌هايي است که طي سال‌هاي گذشته مطرح شده است. از طرف فعالان اقتصادي مي‌گويند که مهمترين مشکل آنها همچنان کمبود منابع مالي براي توليد است. همچنين زمزمه‌هايي درباره کم‌کاري بانک‌ها در پرداخت تسهيلات به صنايع کوچک و متوسط وجود دارد که به مرور در سال‌هاي گذشته بيشتر شنيده مي‌شود.

*اهميت صنايع کوچک صادرات‌محور

۲۲۰ واحد صنعتي کوچک و صادرات‌محور موفق شده‌اند از آغاز سال تاکنون ۱۷۰ ميليون دلار صادرات را به ثبت برسانند. اين در حالي است که مسئولان براي صادرات‌محور کردن ۱۰ درصد از صنايع کوچک و متوسط از امسال برنامه‌ريزي کرده‌اند. طبق آخرين آمارهاي به‌دست آمده، حدود ۴۲ هزار واحد صنعتي در ۸۰۸ شهرک و ناحيه صنعتي به بهره‌برداري رسيده و اشتغالي افزون‌بر يک ميليون نفر را شامل مي‌شود. تاکنون ۶۰ کنسرسيوم صادراتي در کشور تشکيل شده و اين کنسرسيوم‌ها ۷۶ ميليون دلار ظرفيت صادرات سالانه دارند. شرکت‌هاي مديريت صادرات و کنسرسيوم‌هاي صادراتي براي توسعه صادرات کمک‌کننده و تسهيل‌کننده هستند اما به فعاليت آنها ماليات ارزش‌افزوده تعلق مي‌گيرد. اين امر هزينه تمام‌شده را افزايش داده و قدرت رقابت آنها را در بازارهاي بين‌المللي کاهش مي‌دهد. اين موضوع به نوعي پاشنه آشيل شرکت‌هاي مديريت صادرات به شمار مي‌رود.

*آماري از خوشه‌هاي صنعتي در کشور

۴۸ درصد اشتغال در اختيار صنايع کوچک و متوسط است و اکنون بيش از يک ميليون نفر اشتغال در ۸۰۰ شهرک صنعتي فعال کشور در جريان است. پايان ۹۲ پروژه خوشه صنعتي در دست اجراست و ۳۱ پروژه امکان‌سنجي توسعه خوشه‌اي نيز در دستور کار قرار دارد.

معاون سازمان صنايع کوچک و شهرک‌هاي صنعتي ايران با اشاره به امکان بهره‌مندي صاحبان صنايع کوچک و متوسط از اعتبار۱۳۰۰ ميليارد توماني اختصاص‌يافته براي حمايت از صادرات، ادامه داد:  اسامي‌۱۲۰ واحد صنعتي کوچک که صادرات داشته‌اند براي دريافت مشوق صادراتي در اختيار سازمان توسعه تجارت قرار گرفت. پروژه‌هاي توسعه خوشه به طور کلي اين هدف را دنبال مي‌کند که از طريق مشارکت بين ذي‌نفعان خوشه زنجيره توليد را کامل مي‌کند.

فرشاد مقیمی تاکید کرد:در برخي خوشه‌ها نيز فروش و صادرات مشکل اصلي توليد است که راهکار رفع آن تشکيل کنسرسيوم‌ها يا شرکت‌هاي مديريت صادرات است. از اين رو، هر خوشه بنا بر مشکلاتي که در ابتدا شناسايي و در مطالعات شناختي به آن اشاره شده است برنامه عمل تدوين مي‌کند و براي رفع آن گلوگاه‌ها و توسعه فعاليت‌ها تلاش و هدف‌گذاري مي‌شود. تشکيل شرکت‌هاي مديريت صادرات نيازمند مستندات و مدارکي است که به سازمان توسعه تجارت تحويل دهند و درجه و رتبه خود را دريافت کنند.

*صادرات راهکار رفع مشکلات توليد

در اين ميان آرمان خالقي، عضو هيات مديره خانه صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مشکلات پيش روي واحدهاي صنعتي کوچک و متوسط مي‌گويد: مشکل امروز صنعت، فقط منابع مالي و نقدينگي و حتي زيرساخت‌ها نيست و نمي‌توان گفت مشکل اصلي توليد نبود زيرساخت يا منابع مالي است. در حقيقت، مشکل اصلي توليد نبود مديريت است .

خالقي ادامه داد: صاحبان صنايع کوچک و متوسط در بازاريابي و صادرات داراي ضعف هستند و شناخت کافي ندارند. بنابراين، بايد در قالب شرکت‌هاي مديريت صادرات و کنسرسيوم‌ها به صادرات بپردازند. فروش مشترک صنايع کوچک و متوسط در توسعه فروش آنها و تکميل سبد محصولات نقش مهم و اساسي دارد. مي‌توان در قالب کنسرسيوم‌ها و شبکه‌هاي فروش به تکميل ظرفيت پرداخت تا بتوانيم اين نقايص را برطرف کرد زيرا صنايع کوچک و متوسط از نظر ظرفيت و تنوع محصول، سبد کاملي ندارند و در بازارهاي صادراتي آسيب‌پذير مي‌شوند در صورتي که در کنسرسيوم‌ها و شرکت‌هاي مديريت صادرات مي‌توانند کنار هم قرار گرفته و سبد محصولات خود را کامل کنند، به طوري که رسوخ در بازار، بازارسازي، شرکت در نمايشگاه‌ها، تکميل سبد محصولات در فروش با بهره‌گيري از توان کنسرسيوم‌ها هدف‌گذاري شده است.

خالقي در پايان با اشاره به تحريم‌هاي جديد اقتصادي عليه ايران يادآور شد: درست است که تحريم‌هاي آمريکا ممکن است مشکلاتي را براي واحدهاي توليدي کشور ايجاد کند، اما مهمترين مشکل ما خودتحريمي‌و سوءمديريت است که مشکل تحريم‌ها را مضاعف مي‌کند. اگر کيفيت توليدات بنگاه‌هاي ما به حدي برسد که بتوانند صادرات‌محور شوند، با بازاريابي درست مي‌توان اميدوار بود که تاثير تحريم‌ها در اين بخش از اقتصاد به کمترين ميزان برسد.

خواندن 147 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395